لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
پیش بینی استیو جابز در ۱۹۹۶ در مورد آینده وب و اینترنت

پیش بینی استیو جابز در ۱۹۹۶ در مورد آینده وب و اینترنت

مدیرعامل فقید شرکت اپل در سال ۱۹۹۶ قبل از آنکه سرویس پرداخت آنلاینی تحت عنوان PayPal بوجود آید به خوبی می‌دانست که آینده وب در دستان شرکت هایی است که از طریق این بستر به فروش خدمات یا محصولات خود خواهند پرداخت. استیو جابز در مصاحبه‌ای که با مجله وایرد در شماره فوریه ۱۹۹۶ انجام داد نکاتی را در مورد ماهیت وب و آینده آن بیان کرد. به گفته وی "قلب وب در دنیای تجارت خواهد تپید و تجارت هم در دستان شرکت های تجاری آمریکایی است که محصولاتشان را به مشتریان خواهند فروخت."

به نظر می‌رسد که شرکت هایی همچون آمازون، گوگل، فیسبوک و … به این توصیه استیو جابز گوش فرا داده و از همین طریق هم توانسته اند پول زیادی به جیب بزنند. در آن زمان، استیو جابز پس از کناره گیری از اپل، یک شرکت کامپیوتری تحت عنوان NeXT را راه انداخته بود اما با توجه به اینکه می‌دانست آینده در دستان وب است، تمرکز شرکتش را از روی توسعه سخت افزاری برداشته و در عوض روی توسعه ابزارهایی برای توسعه دهندگان به منظور نوشتن برنامه‌هایی برای شبکه جهانی وب (WWW) تمرکز کرده بود. در همان سال، پس از آنکه اپل شرکت نکست را خریداری کرد، استیو جابز مجدد به اپل بازگشته و به سمت مدیرعاملی این شرکت رسید. در ادامه با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا بخشی از مصاحبه مجله وایرد با استیو جابز در مورد آینده وب را بخوانید:

وایرد: چه فرصت های دیگری در دنیای وب وجود دارد؟

استیو جابز: به نظر شما ذی نفع ترین گروه از وب کدام گروه‌ها خواهند بود؟ چه کسی برنده اصلی میدان است؟

وایرد: افرادی که چیزی برای عرضه کردن دارند.

استیو جابز: برای فروش!

وایرد: برای اشتراک گذاری.

استیو جابز: برای فروش!

وایرد: منظورتان انتشار است؟

استیو جابز: چیزی بیش از اشتراک گذاری. تجارت. افراد دیگر تمایلی به رفتن به فروشگاه های مختلف برای خرید نخواهند داشت و تمام مایحتاج خود را از طریق وب برآورده خواهند کرد.

وایرد: نظرتان در مورد وب به عنوان عاملی انقلابی چیست؟

استیو جابز: اگر شما به کارهایی که من در زندگی‌ام انجام داده‌ام توجه کنید، خواهید دید که تمامی آن کارها نشانی از شکستن قالب‌ها و چارچوب های گذشته داشته‌اند و وب هم می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند انقلابی برپا کند. به عنوان مثال، یک شرکت کوچک می‌تواند خود را همچون یک شرکت غول در معرض دید کاربران قرار دهد و همان‌طور که یک شرکت بزرگ می‌تواند خود را تحت وب عرضه کند، آن شرکت کوچک هم می‌تواند سهم خود را داشته باشد. شرکت های بزرگ میلیون ها دلار خرج کانال‌های توزیع خود می‌کنند و وب خواهد توانست تا چنین زنجیره ای را متحول سازد.

وایرد: چه آینده‌ای را می‌توان متصور شد پس از آنکه این فرایند انقلابی وارد مرحله دیگری شود؟

استیو جابز: وب قرار نیست تا دنیا را تغییر دهد، حداقل تا ۱۰ سال آینده. بلکه وب قرار است تا دنیا را ارتقاء دهد و زمانی هم که شما در چنین دنیای رو به پیشرفتی قرار دارید، خواهید دید انقلاب فناوری به وقوع خواهد پیوست. وب همه چیز را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد. به طور مثال، اگر فقط و فقط ۱۰ درصد از کالا و خدمات ایالات متحده تحت وب عرضه شوند، این یک اتفاق خارق‌العاده خواهد بود اما واقعیت این است که معاملات تحت بستر وب در آینده به مراتب بیشتر از این خواهد بود و وب به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از تجارت هر کشور خواهد شد.

همان‌طور که در صحبت‌های جابز دیدیم، وی به جای انتشار آنلاین از واژه فروش استفاده می‌کند و همان‌طور هم که امروزه می بینیم، برخی شبکه‌های اجتماعی که رسالت اصلی آن‌ها انتشار مطلب است، در صدد این هستند تا بستری برای فروش خدمات فراهم سازند. استیو جابز هرگز پیش‌بینی رونق شبکه‌های اجتماعی آنلاین را نمی‌کرد اما یقیناً می‌دانست که فروش تحت وب فقط یکی از راه‌های کسب درآمد از وب خواهد بود.

در بخش از این مصاحبه هم دیدیم که جابز در جایی اشاره به این نکته می‌کند که وب دنیا را ارتقاء خواهد داد. دیدیم پس از آنکه وی در سال ۱۹۹۶ به شرکت اش بازگشت، چگونه با فلسفه طراحی خود سعی کرد دنیای کامپیوترها را نیز دستخوش تغییر سازد. وی اعتقاد داشت که محصولات اپل سبک زندگی مردم را تحت تأثیر قرار خواهند داد و چنین اتفاقی هم تا حد بسیاری به وقوع پیوست تا جایی که برخی کاربران خدمات و محصولات اپل چنان غیرتی روی این شرکت پیدا کرده‌اند که هرگز حاضر به امتحان کردن محصولات رقباء هم نیستند.

به هر حال آنچه مسلم است اینکه حق با استیو جابز بوده و تمامی پیش‌بینی های وی در مورد وب در سال ۱۹۹۶ درست از آب درآمدند و بروز فناوری هایی همچون Apple Pay هم نقشی اساسی در ادامه این روند خواهند داشت.

Steve Jobs knew what the Internet was really for way back in 1996بهزاد مرادی