پیش‌بینی استیو جابز در سال ۱۹۹۶ در مورد آیندهٔ وب و اینترنت

پیش‌بینی استیو جابز در سال ۱۹۹۶ در مورد آیندهٔ وب و اینترنت

مدیرعامل فقید شرکت اپل در سال ۱۹۹۶ قبل از آنکه سرویس پرداخت آنلاینی تحت عنوان PayPal به وجود آید، به خوبی می‌دانست که آیندهٔ وب در دست شرکت‌هایی است که از طریق این بستر به فروش خدمات یا محصولات خود خواهند پرداخت. 

استیو جابز در مصاحبه‌ای که با مجلهٔ وایرد در شمارهٔ فوریه ۱۹۹۶ انجام داد، نکاتی را در مورد ماهیت وب و آیندهٔ آن بیان کرد. به گفتهٔ وی:

قلب وب در دنیای تجارت خواهد تپید و تجارت هم در دستان شرکت‌های تجاری آمریکایی خواهد بود که محصولاتشان را به مشتریان خواهند فروخت.

به نظر می‌رسد که شرکت‌هایی همچون آمازون، گوگل، فیسبوک و … به این توصیهٔ استیو جابز گوش فرا داده و از همین طریق هم توانسته‌اند پول زیادی به جیب بزنند. در آن زمان، استیو جابز پس از کناره‌گیری از اپل، یک شرکت کامپیوتری تحت عنوان NeXT را راه‌اندازی کرده بود اما با توجه به اینکه می‌دانست آینده در دست وب است، تمرکز شرکتش را از روی توسعهٔ سخت‌افزاری برداشته و در عوض روی توسعهٔ ابزارهایی برای دولوپرها به منظور نوشتن برنامه‌هایی برای شبکهٔ جهانی وب (WWW) تمرکز کرده بود. در همان سال، پس از آنکه اپل شرکت نِکست را خریداری کرد، استیو جابز مجدد به اپل بازگشته و به سمت مدیرعاملی این شرکت رسید. در ادامه با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید تا بخشی از مصاحبهٔ مجلهٔ وایرد با استیو جابز در مورد آیندهٔ وب را بخوانید.

وایرد: چه فرصت‌های دیگری در دنیای وب وجود دارد؟

استیو جابز: به نظر شما ذی‌نفع‌ترین گروه از وب کدام گروه‌ها خواهند بود؟ چه کسی برندهٔ اصلی میدان است؟

وایرد: افرادی که چیزی برای عرضه کردن دارند.

استیو جابز: برای فروش!

وایرد: برای اشتراک‌گذاری.

استیو جابز: برای فروش!

وایرد: منظورتان انتشار است؟

استیو جابز: چیزی بیش از اشتراک گذاری؛ فروش و تجارت. افراد دیگر تمایلی به رفتن به فروشگاه‌های مختلف برای خرید نخواهند داشت و تمام مایحتاج خود را از طریق وب برآورده خواهند کرد.

وایرد: نظرتان در مورد وب به عنوان عاملی انقلابی چیست؟

استیو جابز: اگر شما به کارهایی که من در زندگی‌ام انجام داده‌ام توجه کنید، خواهید دید که تمامی آن کارها نشانی از شکستن قالب‌ها و چارچوب‌های گذشته داشته‌اند و وب هم می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند، انقلابی برپا کند. به عنوان مثال، یک شرکت کوچک می‌تواند خود را همچون یک شرکت غول در معرض دید کاربران قرار دهد و همان‌طور که یک شرکت بزرگ می‌تواند خود را تحت وب عرضه کند، آن شرکت کوچک هم می‌تواند سهم خود را داشته باشد. در حال حاضر، شرکت‌های بزرگ میلیون‌ها دلار خرج کانال‌های توزیع خود می‌کنند و وب خواهد توانست تا چنین زنجیره‌ای را متحول سازد.

وایرد: چه آینده‌ای را می‌توان متصور شد پس از آنکه این فرایند انقلابی وارد مرحله دیگری شود؟

استیو جابز: وب قرار نیست تا دنیا را تغییر دهد -حداقل تا ۱۰ سال آینده- بلکه وب قرار است تا دنیا را ارتقاء دهد و زمانی هم که شما در چنین دنیای رو به رشدی قرار دارید، خواهید دید انقلاب فناوری به وقوع خواهد پیوست. وب همه چیز را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد. به طور مثال، اگر فقط و فقط ۱۰٪ از کالا و خدمات ایالات متحده تحت وب عرضه شوند، این یک اتفاق خارق‌العاده خواهد بود اما واقعیت این است که معاملات تحت بستر وب در آینده به مراتب بیشتر از این خواهد بود و وب به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از تجارت هر کشور خواهد شد.

همان‌طور که در صحبت‌های جابز دیدیم، وی به جای انتشار و اشتراک‌گذاری محتوا، از واژهٔ فروش استفاده می‌کند و همان‌طور هم که امروزه می‌بینیم، برخی شبکه‌های اجتماعی که رسالت اصلی آنها انتشار محتوا است، درصدد این هستند تا بستری برای فروش خدمات هم فراهم سازند. استیو جابز هرگز پیش‌بینی رونق شبکه‌های اجتماعی آنلاین را نمی‌کرد اما یقیناً می‌دانست که فروش تحت وب فقط یکی از راه‌های کسب درآمد از وب خواهد بود.

در بخش از این مصاحبه هم دیدیم که جابز در جایی به این نکته اشاره می‌کند که وب دنیا را ارتقاء خواهد داد. همچنین دیدیم پس از آنکه وی در سال ۱۹۹۶ به شرکتش بازگشت، چگونه با فلسفهٔ طراحی خود سعی کرد دنیای کامپیوترها را نیز دستخوش تغییر سازد.

وی اعتقاد داشت که محصولات اپل سبک زندگی مردم را تحت‌تأثیر قرار خواهند داد و چنین اتفاقی هم تا حد بسیاری به وقوع پیوست تا جایی که برخی کاربران خدمات و محصولات اپل چنان غیرتی روی این شرکت پیدا کرده‌اند که هرگز حاضر به امتحان کردن محصولات رقباء هم نیستند! به هر حال آنچه مسلم است اینکه حق با استیو جابز بوده و تمامی پیش‌بینی‌های وی در مورد وب در سال ۱۹۹۶ درست از آب درآمدند. 

منبع