لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
چه می‌شود که در کشورهای جهان اول شاهد کارآفرینان نوجوان می شویم؟

چه می‌شود که در کشورهای جهان اول شاهد کارآفرینان نوجوان می شویم؟

پسرم سعی کن در دانشگاه قبول شوی تا بعدش بتونی در یک سازمان دولتی خوب مشغول به کار شی! دخترم درس بخون تا بتونی کار خوبی دست و پا کنی تا در اونجا بیمه بشی! عزیزم برو دانشگاه که اگر تحصیلات نداشته باشی خجالت می‌کشم برات برم خواستگاری! و بسیار جمله دیگر از این دست ممکن است برای بسیاری از ما آشنا باشند. والدینی که تخم چنین تفکراتی را در ذهن ما کاشته‌اند را خیلی نمی‌توان مقصر دانست بلکه این جامعه است که گاهی اوقات طرز تفکر ما را بدون آنکه خود خبر داشته باشیم دستخوش تغییر می سازد. برخلاف کشورهایی همچون ایران، برخی دیگر جوامع هستند که در آن‌ها شاهد بروز استعدادهایی در سنین نوجوانی می باشیم و جالب‌تر آنکه در این سنین حتی برخی از بچه‌های سن ۱۰ تا ۲۰ سال استارتاپ هایی به راه انداخته اند که میلیون دلاری ارزش آفرینی کرده اند. در این مقاله قصد داریم ببینیم چه می‌شود که در برخی کشورها، بچه‌ها جرأت فکر کردن به راه اندازی یک کسب کار را پیدا می‌کنند اما در برخی دیگر کشورها، حتی پس از گذشت ۳۰ الی ۴۰ سال از زندگی فرد، وی اعتماد به نفس کافی برای راه اندازی یک استارتاپ را ندارد. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

پس از مصاحبه با ۲۵ نوجوانی که توانسته اند نام خود را به عنوان یک کارآفرین به ثبت برسانند، محققین متوجه شدند که برخی پس زمینه‌های فردی و خانوادگی در ایشان مشترک است که در ادامه تک تک این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

۱- پشتیبانی و تشویق خانواده
تمامی این ۲۵ کارآفرین نوجوان از خانواده‌هایی هستند که در مورد اهداف و آرزوی فرزندانشان شکی به دل خود راه نداده‌اند اما این هرگز بدان معنا نیست که خانواده پشتیبانی مالی از ایده فرزندشان کرده است بلکه این حمایت بیشتر از جنس معنوی بوده است (به غیر از یک مورد که برادرش حمایت مالی کرده، مابقی این کارآفرینان میلیونر با پس انداز خود ایده شان را عملی کرده اند.) برخی از ایشان وام گرفته و در آینده‌ای نه چندان دور بازپرداخت آن را انجام داده اند. یکی از این کارآفرینان نوجوان فقط ۱۰ دلار از والدینش پول قرض گرفته تا یک دامنه را به ثبت برساند سپس از آن سایت ده دلاری، ده ها هزار دلار درآمد کسب کرده است.

۲- شروع کار در مقیاسی قابل مدیریت
هر یک از این کارآفرینان نوجوان ایده خود -از راه اندازی یک وبلاگ گرفته تا نظافت منازل- را در حد و اندازه‌ای شروع کرده‌اند که از عهده آن به خوبی برآیند و این کار منجر گردید تا اعتماد به نفس ایشان بیشتر گردد و دیگران به توانایی‌های ایشان ایمان آورند. به طور مثال، دختر ۲۱ ساله‌ای به نام ژولیت ۸ سال تمام روی ایده ی خود کار کرد تا اینکه سرانجام سرمایه‌گذاری پیدا شد و روی ایده این دختر با انگیزه سرمایه‌گذاری کرد تا امروز که وی صاحب یک ایده ۱۵ میلیون دلاری شده است. برگ برنده ژولیت این بوده که کار را در مقیاسی کوچک شروع کرده سپس به مرور زمان آن را گسترش داده است.

۳- جسارت و سخت کوشی
بسیاری از کارآفرینان -از کارآفرینان نوجوان گرفته تا سایرین- آنقدر آزمون و خطا می‌کنند تا اینکه سرانجام موفق شوند و این ۲۵ کارآفرین نوجوان نیز از این قاعده مستثنی نبودند. کارآفرینی ۱۸ ساله به نام آدام چیزی در حدود ۳۰ وب سایت مختلف را ظرف مدت ۳ سال راه اندازی کرد تا اینکه سرانجام موفق شد یکی از آن ها را به درآمدزایی برساند. یکی از محصولاتی که آدام از طریق استارتاپ اش تولید کرد صرفاً ظرف مدت ۳ روز کاری چیزی در حدود ۱/۵ میلیون دلار فروش داشت و چنین موفقیتی هرگز بدون پشت کار به دست نمی آمد.

۴- گذشتن از خود
زمانی که ما بچه بودیم، چیز زیادی برای از دست دادن نداشتیم. در آن دوران قرار نبود تا ما کرایه خانه بپردازیم، نان آور خانواده باشیم و یا اینکه هر روز سر کار برویم (البته همیشه استثناء هایی هم وجود دارند!) افرادی که در سنین نوجوانی قرار دارند آنقدر بی دغدغه هستند که می‌توانند به راه اندازی یک استارتاپ بیاندیشند. آمیل پسری نوجوانی است که وقتی دوستانش وی را برای میهمانی دعوت می‌کردند او هرگز دعوت ایشان را قبول نمی‌کرد چرا که می‌خواست روی ایده اش کار کند و برای همین مسأله، دوستانش دائماً وی را مسخره می کردند. حال او از درآمد استارتاپش صاحب خانه‌ای شده است که هر هفته دوستانش به خانه او برای دیدنش می آیند.

۵- به ایشان گفته می‌شود که تو موفق نخواهی شد
هیچ انگیزه‌ای از این بالاتر نیست که به شما بگویند «هرگز موفق نخواهی شد!» اکثر این ۲۵ کارآفرین نوجوان تجربیاتی منفی از دوستان و آشنایانشان دارند. برای مثال،‌ می‌توان به مایکل اشاره کرد. مایکل دانلوپ در مدرسه ای درس می‌خواند که در آن معلم‌های مایکل دائماً به وی می‌گفتند که «تو هیچ چیزی نخواهی شد!» و نتیجه این شد که او از دبیرستان انصراف داد. پس از ترک تحصیل، مایکل شروع به وبلاگ نویسی کرد و توانست به وبلاگ‌نویس موفقی مبدل گردد. اگرچه دست نوشته های مایکل خیلی حرفه ای نیست، اما این در حالی است که نوشته‌های وی میلیون‌ها خواننده دارند. به عنوان مثالی دیگر، می‌توان به کاترین اشاره کرد که تجربیات منفی بسیاری را در کارنامه خود دارد. پس از آنکه کاترین سایت خود را به راه انداخت، کسی به او پیشنهاد خرید سایت را داد اما او اجتناب کرد و به نظر می‌رسد که او تصمیم درستی را اتخاذ کرده است زیرا در حال حاضر، سایت او بیش از ۲۲ میلیون کاربر ثابت دارد.

۶- جدا سازی زندگی کاری و زندگی شخصی از یکدیگر
بسیاری از نوجوانانی که توانسته اند به یک کارآفرین مبدل گردند جزو کسانی هستند که توانسته اند به خوبی تعادلی مابین زندگی کاری و شخصی خود ایجاد کنند. جالب است بدانیم که بسیاری از آن‌ها حتی تمایل نداشته‌اند تا اطرافیانشان همچون دوستان و معلم‌ها از اینکه ایشان زمان خود را روی یک ایده تجاری صرف می‌کنند مطلع شوند. برای مثال می‌توان به اندرو -جوان ۲۲ ساله‌ای که استارتاپی به ارزش ۲۲ میلیون دلار ایجاد کرده است- اشاره کرد که به خاطر رعایت نکردن این قانون، به انحاء مختلف مورد سوء‌استفاده دوستانش قرار گرفت.

۷- استعداد ذاتی فروشندگی
بر اساس نتایج تحقیق صورت گرفته روی این ۲۵ کارآفرین، مشخص شد که اکثر ایشان از همان سنین کودکی تمایل زیادی به فروش داشته اند. برای مثال می‌توان به کیث اشاره کرد که وقتی به مدرسه می رفت، به هم‌کلاسی‌هایش آدامس می فروخت.

به نظر شما آیا می شود در آینده ای نه چندان دور شاهد حمایت های خانوادگی و دولتی از نوجوانانی باشیم که ایده ای ناب داشته و قصد دارند تا ایده خود را عملی سازند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.