چه درس‌هایی می‌توان از هدست واقعیت مجازی Cardboard گوگل گرفت؟

چه درس‌هایی می‌توان از هدست واقعیت مجازی Cardboard گوگل گرفت؟

در کنفرانس I/O گوگل که امسال در سانفرانسیسکو برگزار شد، گوگل نسخه بهبود یافته‌ای از هدست واقعیت مجازی خود تحت عنوان Cardboard را معرفی کرد که سادگی، ارزانی و کاربرپسند بودن آن به منزله برگ برنده این پلتفرم واقعیت مجازی نسبت به رقبایی همچون Oculus Rift است. آن طور که گوگل می گوید، این گجت در سال گذشته میلیون‌ها بار به فروش رفته است. اگر این مسأله واقعیت داشته باشد -که حتماً هم همین‌طور است- این سؤال به ذهن می‌رسد که چطور ممکن است گجتی به این سادگی از لحاظ فنی، توانسته باشد به چنین موفقیت بزرگی دست یابد؟ در این مقاله قصد داریم استراتژی های گوگل را در موفق کردن این محصول مورد بررسی قرار داده و ببینیم که چه درس‌هایی می‌توانیم از گوگل برای موفق سازی پروژه های خود بگیریم. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

تمرکز روی پایین نگه داشتن قیمت ها
هدست واقعیت مجازی کاردبورد بر خلاف بسیاری رقبا که بایستی برای دریافت آن‌ها هزاران دلار پول خرج کرد، بسیار ارزان است ـچیزی در حدود ۲۰ دلار- و این در حالی است که بدون نیاز به وصل کردن به کامپیوتر یا هر چیز دیگر فقط کافی است تا پس از نصب اپلیکیشن اختصاصی Cardboard روی گوشی هوشمند خود، آن را داخل محفظه ای که برایش در نظر گرفته شده قرار داده و از دیدن تصاویر سه بعدی لذت ببرید.

رعایت قانون KISS
این اصطلاح مخفف واژگان Keep It Super Simple یا به گفته برخی دیگر Keep It Stupid Simple است. این سرواژه، مخفف هرچه که باشد یک معنی بیشتر نمی‌دهد و آن هم اینکه سعی کنید تا حد ممکن چیزهایی که در اختیار کاربرانتان قرار می‌دهید را ساده و کاربرپسند طراحی کنید تا کاربر برای استفاده از آن مجبور به فکر کردن نشود. قانون KISS در مورد هدست واقعیت مجازی کاردبورد به خوبی رعایت شده به طوری که حتی کسانی که رابطه خیلی خوبی هم با دنیای آی تی ندارند به سادگی خواهند توانست آن را سرهم بندی کرده و استفاده کنند.

دست کاربران را باز بگذارید
طراحان این هدست درست است که در شرکت گوگل قرار دارند و نیازی هم به توضیح نیست که گوگل توسعه‌دهنده اصلی سیستم عامل محبوب اندروید است اما این هرگز بدان معنا نبوده که مدیران گوگل تمرکز خود را فقط روی این سیستم عامل بگذارند بلکه نسخه‌ای از اپلیکیشن کاردبورد برای پلتفرم iOS نیز به بازار عرضه شده است. با اتخاذ چنین رویکردی، گوگل تمام تلاش خود را به کار بسته تا برای موفقیت این محصول تمامی توسعه دهندگان را به طرف خود جذب کند و به نظر هم می‌رسد که در این کار موفق عمل کرده است.

نتیجه گیری
هدف اصلی ما از ارائه چنین مقاله‌ای این بود تا روی این نکته تأکید کنیم که گاهی نیاز است برای موفقیت راهی را دنبال کنیم که شرکت های موفق آن را پیموده و نتیجه دلخواه خود را نیز گرفته اند. اگر قصد داریم تا یک سایت طراحی کنیم یا یک اپ موبایل و یا حتی اگر قرار است که در زمینه خاصی تولید محتوا کنیم، نیاز است تا این سه قانون کلی را همواره در نظر داشته باشیم: کالا و خدمات خود را با ارزان ترین قیمت ممکن در اختیار کاربران قرار دهیم،‌ اصل سادگی را در کالا و خدمات خود رعایت کنیم و در نهایت آن‌ها را به گروه خاصی محدود نکنیم.

به نظر شما رعایت این اصل می‌تواند ضامن موفقیت یک ایده گردد یا علاوه بر موارد فوق نیاز است تا چیزهای دیگری را نیز مد نظر داشته باشیم؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.