از این پس، نصب ابونتو روی ویندوز ۱۰ به‌سادگی دانلود یک اپ خواهد بود!

از این پس، نصب ابونتو روی ویندوز ۱۰ به‌سادگی دانلود یک اپ خواهد بود!

مایکروسافت در سالی که گذشت، با اضافه کردن پیشتیبانی از برخی امکانات اوبونتو در ویندوز 10 موجب شگفتی بسیاری از کاربران لینوکس و ویندوز شد؛ این شرکت در اقدامی جدید، امکان دانلود سیستم‌عامل ابونتو را از ویندوز استور اضافه کرده است و درنتیجه می‌توان نصب این توزیع از سیستم عامل گنو/لینوکس را به‌راحتی نصب یک اپلیکشین انجام داد!

لازم به‌ذکر است این امکان در‌حال‌حاضر تنها برای کاربرانی که در پروژهٔ Windows Insider شرکت کرده‌اند فراهم است و خبر خوب این‌که خوشبختانه عضویت در این طرح هنوز هم امکان‌پذیر است و به‌راحتی می‌توان به این برنامه پیوست.

برای استفاده از لینوکس در ویندوز باید از پیش قابلیت Windows Subsystem را فعال نمایید و سپس اقدام به نصب نمایید؛ فراموش نکنید که این یک کامندلاین برای ابونتو است و به‌معنای اجرای محیطی کاملاً گرافیکی نیست (موردی که می‌توان با نصب برنامه‌های جانبی به آن هم دست یافت). البته برای برنامه‌نویسان و بسیاری از ادمین‌های سیستم امکاناتی در همین سطح هم کافی است و آن‌ها با تکیه بر توانایی‌های فنی خود، می‌توانند به‌راحتی وظایفشان را به انجام می‌رسانند.

باتوجه به تمامی موارد گفته شده، هنوز مسائل زیادی در راه استفاده از ابونتو در ویندوز وجود دارد و درحال‌حاضر تنها کاربرانی که از اپلیکشین‌های کامندلاین استفاده می‌کنند قدری کارشان راحت‌تر شده است. درنهایت، باتوجه به متن صریحی که مایکروسافت در وبلاگ خود نوشته است:

این‌که یک اپلیکیشن در ویندوز استور قرار می‌گیره به‌ این معنی نیست که به‌صورت خودکار برای ویندوز 10 مناسبه!

بهسادگی می‌توان به دیدگاه مدیران این شرکت دربارهٔ سیستم‌عامل گنو/لینوکس و توزیع‌های مختلف آن من‌جمله اوبونتو پی برد.

منبع


علی فلاحی