سنگاپور: امن‌ترین کشور  از لحاظ سایبری

سنگاپور: امن‌ترین کشور از لحاظ سایبری

ایالات متحدهٔ آمریکا بخشی از بهترین زیرساخت‌های امنیت سایبری جهان را دارا است و براساس تحقیقات انجام شده توسط سازمان ملل (ITU)، آمریکا پس از سنگاپور در جایگاه دوم قرار دارد. این تحقیق، کشورها را براساس 5 معیار دسته‌بندی می‌کند که از جملهٔ این معیارها می‌توان به توانایی تعقیب هکرها، قدرت تکینیکی در پیشگیری از حملات سایبری، قوای محلی در حوزهٔ‌ امنیت سایبری و درنهایت این‌که دولت‌ها در این خصوص چه تمهیداتی اندیشیده‌اند اشاره کرد. 

آمریکا با نمره بالای 90% در زمینهٔ قانونمندی و همچنین توانایی تکنیکی و سازماندهی، بسیار خوش درخشیده است اما زمانی که نوبت به میزان همکاری با سایر کشورها می‌رسد، این کشور با یک نمرهٔ 73 درصدی در جایگاهی متوسط قرار می‌گیرد.

در این تحقیق، سنگاپور با 92% صدرنشین است و آمریکا با 91% نایب قهرمان و مالزی با 89% مقام سوم را به‌خود اختصاص می‌دهد؛ علاوه‌بر این 3 کشور، کشورهای پیشرفتهٔ دیگری همچون فرانسه، کانادا، استرالیا و کشورهای نه‌چندان پیشرفته‌ای همچون استونی، ماریتوس و گرجستان نیز در میان این 10 کشور معرفی شده توسط ITU به چشم می‌خورند. در این میان، تنها نام یک کشور از خاورمیانه دیده می‌شود و آن کشور جایی نیست جز عمان که در ردهٔ چهارم جا خوش کرده است؛

این جدول رده‌بندی درواقع حاصل توزیع پرسشنامه‌ای میان 193 کشور بوده است و این در حالی است که از این تعداد، 59 کشور هرگز حاضر به شرکت در این تحقیق نشده و به سؤالات پاسخ ندادند! این دومین بار است که ITU اقدام به انجام تحقیق در حوزهٔ امنیت سایبری کرده است؛ پیش از این نیز در سال 2014، تحقیقی مشابه انجام شد و این سازمان اعلام کرد که اگرچه امنیت سایبری پیشرفت چشمگیری داشته است، اما هکرها هم بسیار ماهرانه‌تر از قبل حمله کرده و گاهی‌اوقات کشورها را غافل‌گیر می‌کنند. تقریبأ 1% از ایمیل‌هایی که در سال 2016 فرستاده شدند آلوده بوده‌اند و در همین راستا Brahima Sanuo، مدیر توسعه مخابرات ITU گفته است:

دولت‌ها در همهٔ دنیا فهمیده‌اند که تحولات دیجیتالی نقش اساسی در افزایش رفاه و راحتی هموطنان‌شان داره؛ به همین دلیل اون‌ها می‌دونن که باید تمام تلاش خودشون رو برای بالا بردن امنیت سایبری مردم کشورشون بکنن. 

به‌نظر شما اوضاع امنیت سایبری در ایران چگونه است؟ آیا در ارتباط با زیرساخت‌های امنیتی اطلاعاتی دارید؟ نظرات، دیدگاه و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع