نتایج یک تحقیق علمی: آیا برای خود کار کردن منجر به خوشحالی بیشتری می‌شود؟

نتایج یک تحقیق علمی: آیا برای خود کار کردن منجر به خوشحالی بیشتری می‌شود؟

شما برای این که در زندگی روزمرهٔ خود خوشحال باشید، بیش از همه به چه‌چیزی احتیاج دارید؟ تحقیق The World Happiest Report که با حمایت سازمان ملل متحد انجام شد، 6 عاملی که بیش از همه باعث خوشحالی مردم یک جامعه می‌شوند را معرفی کرده است که این 6 عامل عبارتند از میزان تولید ناخالص ملی، حمایت اجتماعی، امید به زندگی، آزادی در انتخاب، دست و دلبازی و درنهایت پاک بودن از هرگونه فساد!

براساس این گزارش، از میان 155 کشور تحت بررسی در این تحقیق، 5 کشور نروژ، دانمارک، ایسلند، سوئیس و فنلاند به‌ترتیب در مقام اول تا پنجم خوشحال‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته‌اند و کشورهای رواندا، سوریه، تانزاینا، بوروندی و جمهوری مرکزی آفریقا در رده های 150 تا 155 جای گرفتند (لازم به‌ذکر است که در ۱۰ سال اخیر، کشور آمریکا نسبت به گذشته افت داشته است؛ در سال 2007، ایالات متحده از میان 35 کشور در جایگاه سوم قرار گرفت و این درحالی است که اکنون در این لیست 155 کشوری، در مقام نوزدهم جای گرفته است).

این تحقیق همچنین بعد دیگری برای اندازه‌گیری میزان رضایتمندی را نیز مورد بررسی قرار داده است و آن چیزی نیست جز خوشحالی در محل کار؛ براساس گفتهٔ یکی از این محققین:

وقتی در مورد خوشحالی حرف می‌زنیم، به‌وضوح متوجه می‌شیم افرادی که مشغول به کار هستن به‌مراتب از اون‌هایی که بیکارن از زندگیشون راضی‌ترن. این نوع خوشحالی خیلی هم ربطی به مقدار حقوق آدم‌ها نداره بلکه بیشتر مربوط به جایگاه اجتماعی، روابط کاری و اهدافشون می‌شه.

در حالت کلی، این تحقیق نشان داد که خوداشتغالی (فریلنسری) و راه‌اندازی کسب‌وکاری مستقل درمقایسه با کارمند تمام‌وقت شخص یا شرکتی دیگر بودن در اروپا، استرالیا، آمریکای شمالی، نیوزیلند، آسیای شرقی و اتحادیهٔ کشورهای مستقل منجر به داشتن حس و برداشتی مثبت‌تر به زندگی در افراد می‌شود. همین آمار در آمریکای لاتین، جزایر واقع در دریای کارائیب و آفریقای سیاه متفاوت و تاحدودی بالعکس است و کارآفرینان از رضایت کمتری نسبت به کارمندانشان برخورداند! به‌طورکلی، فارغ از محل زندگی، به‌نظر می‌رسد که استرس و نگرانی‌های داشتن یک کسب‌و‌کار مستقل برای افراد چندان هم خوشایند نباشد.

بر‌اساس این گزارش، در کل دنیا برترین جایگاه‌های شغلی که افراد از داشتن‌شان ابراز خوشحالی می‌کنند عبارتند از مدیریت، مدیر اجرایی و مأمورین عالی رتبه؛ درعین‌حال، متخصصین حرفه‌ای و کارمندان ادارات نیز از سمت‌های خود اعلام رضایتمندی کرده‌اند. در این میان، صاحبان مشاغل و کارآفرینان در مقام چهارم قرار گرفته‌اند و دلیل نزول به رتبهٔ چهارم هم احتمالاً اضطراب و نگرانی‌های آن‌ها برای سرپا نگاه داشتن کسب‌و‌کارشان می‌باشد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ خواه کارآفرین باشید و خواه کارمند، آیا از شغل خود احساس رضایت دارید؟ علاوه بر این، به‌نظر شما چه عامل یا عواملی منجر به میزان رضایتمندی در محیط کار می‌شود؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع