برنامه­‌ریزی اپل برای ساخت دومین Data Center کاملاً سازگار با محیط­ زیست در دانمارک

برنامه­‌ریزی اپل برای ساخت دومین Data Center کاملاً سازگار با محیط­ زیست در دانمارک

باتوجه به اخبار منتشر شده از سوی شرکت اپل، این غول تکنولوژی درحال برنامه‌ریزی برای ساخت یک دیتاسنتر جدید در دانمارک بوده و ساخت آن‌را از نیمهٔ دوم سال 2019 آغاز خواهد نمود.

این پروژه هم‌اکنون در مراحل آغازین خود می‌باشد و پس از طی مراتب قانونی، به‌عنوان دومین پروژهٔ دیتاسنتر اپل در این کشور رسمیت خواهد یافت. نکته‌ٔ حائز اهمیت در این پروژه، منابع تأمین انرژی آن است و اپل به‌عنوان یکی از سبزترین شرکت‌های دوستدار محیط‌زیست در دنیا، تمامی انرژی لازم برای این دیتاسنتر را از منابع تجدیدپذیر تأمین خواهد نمود! به گفتهٔ اریک استانو -از مدیران اپل در منطقهٔ اسکاندیناوی- انرژی لازم برای این پروژه به‌صورت کامل از روز نخست با منابع تجدیدپذیر تأمین خواهد شد.

دیتاسنترها به‌طور معمول ساختمان‌‌هایی عظیم و دارای تعداد زیادی سرور هستند و معمولاً در شرکت‌‌های بزرگ هر کدام برای ارائهٔ سرویس خاصی از آن شرکت راه‌‌اندازی می‌‌شوند؛ در این مورد نیز پروژه دیتاسنتر اپل در دانمارک پشتیبان تأمین خدمات iTunes، App Store، iMessage ،Maps و Siri برای کاربران سرتاسر اروپا خواهد بود.

دیتاسنتر معرفی شده هزینه‌‌ای در حدود 921 میلیون دلار برای اپل به‌همراه خواهد داشت و این درحالی است که پروژه‌‌های مشابهی نیز در ایرلند و با تمرکز بر منابع نو محلی درحال طراحی و توسعه می‌‌باشند.

همان‌طور که مشخص است، این مراکز برای ارائهٔ خدمات به حجم زیادی از انرژی به‌صورت مداوم نیاز دارند و به‌دلیل زیرساخت قوی منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر انرژی باد در دانمارک، این کشور برای دومین بار در پروژهٔ ساخت دیتاسنتر اپل انتخاب شده است.

نخستین دیتاسنتر اپل در این کشور در اواخر سال جاری میلادی -۲۰۱۷- فعالیت خود را به‌صورت رسمی شروع خواهد کرد و ادعا شده است که تمامی انرژی آن از منابع دوستدار محیط‌زیست و بخشی به‌طور مشخص از دورریز مزارع تأمین خواهد شد. همچنین اپل عنوان کرده است که انرژی گرمایی حاصل از کار این دیتاسنتر را هم به مناطق مسکونی اطراف ارسال خواهد نمود تا با یک تیر، دو نشان را زده باشد.

منبع


علی فلاحی