فیسبوک قرار است شهرک مجهز خودش را در کالیفرنیا احداث کند!

فیسبوک قرار است شهرک مجهز خودش را در کالیفرنیا احداث کند!

فیسبوک به‌تازگی از طرح خود راجع به احداث «Facebook Village» در منلوپارک کالیفرنیا پرده‌برداری کرده‌ است؛ این شهرک قرار است بر روی زمینی حدوداً ۲۳ هکتاری که مارک زاکربرگ در سال ۲۰۱۵ خریداری کرده بود، بنا شود. این شهرک شامل ۱۵۰۰ واحد مسکونی به‌علاوهٔ فروشگاه مواد غذایی و دیگر خدمات اجتماعی ضروری خواهد بود. لازم به‌ذکر است گروه مرتبط با ساخت‌وساز این پروژه مایل است که در این راستا بر نقش فیسبوک در ترویج و ترقی سیستم اجتماعی تأکید کند.

فیسبوک همین الان هم به‌منزلهٔ خانه‌ای برای بسیاری از افراد به‌شمار می‌آید اما با ساخت‌وساز و عملی کردن این پروژه در چند سال آینده، این شرکت قرار است به‌معنای واقعی کلمه برای بسیاری خانه و محل زندگی باشد! اتاق خبر فیسبوک خبر ساخت‌وساز Facebook Village در منلو پارک کالیفرنیا را تأیید کرد که زمینش حدوداً ۲۳ هکتار است و مدیرعامل این غول شبکه‌های اجتماعی آن‌را در سال ۲۰۱۵ به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرده‌ است.

این شهرک یا اجتماع فیسبوکی که Willow campus (پردیس بید) نام خواهد داشت، به غیر از داروخانه، مغازه‌های خرده‌فروشی، فروشگاه موادغذایی و دیگر امکانات ضروری، ۱۵۰۰ واحد مسکونی نیز خواهد داشت؛ یعنی به معنای واقعی کلمه یک شهرک کاربردی خواهد بود.

اکثریت جمعیت این شهرک را کارکنان فیسبوک تشکیل خواهند داد افراد دیگری هم در این شهرک زندگی خواهند کرد؛ Willow Campus شامل فضای اداری و شماری هتل نیز خواهد بود و حدود ۱.۵ هکتار از این زمین به ساخت‌وساز بنا برای خدمات اجتماعی اختصاص داده خواهد شد.

اما قبل از شروع مراحل اولیهٔ ساخت‌وساز، فیسبوک اول باید کاغذبازی‌های اداری را انجام دهد و اجازهٔ لازم را از مقامات مرتبط و دولت ایالات متحده کسب کند که تخمین زده می‌شود این کار حدود ۲ سال زمان خواهد برد و پس از این مدت زمان و بررسی روند کار، این کمپانی پروسهٔ ساخت‌وساز این شهرک را آغاز خواهد کرد.

پس از اتمام روند اداری و بررسی‌های اولیه، نهایتاً این پروژه اجرایی شده و فاز یک آن با ساخت‌وساز فروشگاه مواد غذایی، مساکن و دیگر ملزومات ضروری آغاز خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۱ به‌طول بیانجامد و پس از آن، دپارتمان‌ها و ادارات مختلف یک‌به‌یک بنا خواهند شد؛ همچنین گفته شده‌ است که ۱۵٪ از خانه‌ها زیر قیمت بازار به فروش خواهند رسید. به گفتهٔ فیسبوک:

بخشی از چشم‌انداز ما ایجاد یک محله‌ای است که خدمات اجتماعی مورد نیاز در طولانی مدت را برای ساکنین فراهم می‌آورد.

به غیر از ایجاد مساکنی برای زندگی و ایجاد خدمات اجتماعی گوناگون، این شهرک تعداد زیادی شغل هم ایجاد کرده و به‌عبارتی موجب اشتغال‌زایی هم خواهد شد (مثلاً شریک طراحی فیسبوک در ساخت این شهرک، شرکت معماری OMA New York خواهد بود).

چشم‌انداز فیسبوک برای آینده، جوامعی با رهبران محلی است که این موضوع هم به نوبهٔ خود حاکی از تلاش‌های فیسبوک برای ایجاد یک جامعهٔ گسترده و متحد -هم در دنیای مجازی و هم در دنیای واقعی- می‌باشد.

منبع


نهال سهیلی‌فر