Mobilegeddon: آشنایی با فرایند ایندکسینگ گوگل برای موبایل

Mobilegeddon: آشنایی با فرایند ایندکسینگ گوگل برای موبایل

Mobilegeddon اصطلاحی است که به آپدیت گوگل در سال 2015 دربارهٔ سنجش عملکرد وب‌سایت‌‌ها در نسخهٔ موبایل اشاره دارد و موجب تعریف استاندارهای جدید بهینه‌سازی در موتورهای جستجو شد. به‌تازگی گوگل به‌روزرسانی‌‌هایی در زمینه ارتباط طراحی ریسپانسیو و رتبهٔ وب‌سایت در نتایج خود داشته که می‌‌تواند تأثیرات بسیار زیادی در فرآیند بهینه‌سازی در موتورهای جستجو داشته باشد.

در نوامبر 2016، عبارت طراحی Mobile-First بیش از پیش در وب‌سایت‌هایی که به بررسی عملکرد گوگل می‌پردازند موردتوجه قرار گرفت و از آن تاریخ تا به امروز شاهد بهبود رتبهٔ سایت‌هایی هستیم که دارای طراحی بهتری در حالت موبایل هستند؛ در همین راستا و در این مقاله به بررسی دقیق‌تر مفهوم Mobile-First و ارتباط آن با SEO می‌پردازیم.

اهمیت این سبک از طراحی زمانی به اوج خود رسید که تعداد کاربران موبایل از دسکتاپ پیشی گرفت و در راستای آن، نیازهای کاربران در موتورهای جستجو نیز تغییر یافت. مطابق آمار ارائه شده توسط گوگل، امروزه اکثر جستجوهای انجام شده در این سرچ انجین، توسط کاربران ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت بوده و طبیعی است که گوگل نیز در پاسخ به آن‌ها، وب‌سایت‌هایی که دارای طراحی بهتری در نسخهٔ موبایل خود می‌باشند را بیش از سایرین مورد توجه قرار دهد.

مطابق برخی از نظریه‌ها، پس از آپدیت Mobilegeddon در سال 2016 گوگل برخلاف عملکرد گذشتهٔ خود، ابتدا نسخهٔ موبایل یک سایت را بررسی می‌کند و اولویت خود را بر این حالت قرار می‌دهد! به‌طور معمول، نسخهٔ موبایل شامل تمامی بخش‌ها و مطالب نسخه دسکتاپ می‌باشد، اما در برخی از طراحی‌ها این مورد رعایت نشده و باعث افت رتبهٔ وب‌سایت در نتایج موتورهای جستجو خواهد شد.

اگرچه به‌طور رسمی و مشخص زمان‌بندی‌ گوگل برای استفاده از این آپدیت مشخص نشده است اما هم‌اکنون نیز می‌توان تأثیر آن‌را در تغییر رتبهٔ بسیاری از وب‌سایت‌ها مشاهده نمود. خوشبختانه در برخی از منابع خبری، شرکت گوگل و مدیران آن به مواردی که یک وب‌سایت باید از آن‌ها بهره‌مند باشد تا در به‌روزرسانی مربوط به فرایند ایندکسینگ Mobile-First دچار مشکل نشود اشاره شده است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

- عملکرد گوگل در این آپدیت نیز همانند روند گذشتهٔ این شرکت به‌صورت تدریجی خواهد بود و در ادامه، پاداش‌ها و جریمه‌های گوگل شامل تمامی سایت‌ها خواهد شد؛ پس اگر تاکنون مشکلی برای سایت شما پیش نیامده است، بهتر است هرچه زودتر دست‌به‌کار شده و به بهبود عملکرد نسخهٔ موبایل وب‌سایت خود بپردازید.

- اگر سایت شما از پیش نسخهٔ موبایل خوبی دارد، می‌توانید با آسودگی به مشاهدهٔ بهبود رتبهٔ خود و افت رتبهٔ رقبا بپردازید. از آنجایی که هنوز هیچ پیام مشخصی در این‌باره از طرف گوگل در پنل وب‌مستر سایت‌ها ثبت نشده است، بهتر است به‌صورت مداوم اخبار مربوط به این آپدیت را دنبال کنید تا درصورت لزوم بتوانید به سرعت تغییرات مورد نیاز را اجرا نمایید.

- یکی از مهم‌ترین عناصر صفحه در نسخهٔ موبایل، تصاویر و ابعاد آن‌ها می‌باشد؛ استفاده از مقادیر متغیر نظیر درصد به جای واحدهای ثابت مبتنی بر پیکسل می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای این مسئله باشد. همچنین می‌توان با تعریف استایل‌های سی‌اس‌اس متفاوت، نحوهٔ نمایش تصاویر در ابعاد مختلف صفحه‌نمایش را کنترل نمود. استفاده از ویژگی‌هایی نظیر اتریبیوت‌های Alt و Title نیز برای تصاویر تأثیر مهمی در ایندکس شدن صفحات وب‌سایت خواهد داشت.

- عملکرد ضعیف سایت در نسخهٔ موبایل می‌تواند نتایج کسب شده به‌واسطهٔ نسخهٔ دسکتاپ را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. همچنین همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، عدم وجود مطالب یکسان و کامل در حالت موبایل یکی از دلایل افت رتبه‌سایت‌ها در این آپدیت خواهد بود.

- نداشتن نسخهٔ موبایل وب‌سایت از داشتن یک نسخهٔ موبایل ضعیف و غیرحرفه‌ای به‌مراتب بهتر است! بله درست متوجه شدید؛ درصورتی‌که یک سایت نسخهٔ موبایل نداشته باشد، گوگل پیامی مبنی بر ریسپانسیو نبودن سایت به ادمین وب‌مستر سایت می‌فرستد، اما چنانچه نسخهٔ موبایل ضعیفی موجود باشد، گوگل همان نسخه را مورد بررسی قرار داده و متناسب با نتایج کسب شده تصمیم‌گیری می‌نماید.

با توجه به تمامی موارد عنوان شده، درصورتی‌که آپدیت‌های جدید به‌اندازهٔ موبایلگدون سال 2015، تأثیر عظیمی در سایت‌ها و رتبه‌هایشان نداشته باشند، افزایش روزافزون کاربران موبایل طراحی Mobile-First را به یک ضرورت تبدیل کرده است و چنانچه در نتیجهٔ الگوریتم‌ها و به‌روزرسانی‌های گوگل یک سایت دچار افت رتبه نشود، خروج زودهنگام کاربر و کم شدن تدریجی تعداد بازدیدگنندگان می‌تواند منجر به افت رتبه و دستاوردهای SEO شود.

ارائهٔ سرویس‌های جدید و بهبود عملکرد موارد قبلی گوگل در راستای ارزیابی عملکرد سایت در نسخهٔ موبایل، می‌تواند پیامی روشن بر توجه هرچه بیشتر این غول جستجوگر به کاربران موبایل و نیازهای آن‌ها باشد.

در پایان، درصورتی‌که علاقمند به آشنایی بیشتر در زمینهٔ سئو کردن سایت برای موبایل هستید، می‌توانید به مقالهٔ Mobile Site Testing Tool: ابزار جدید گوگل برای بررسی عملکرد وبسایت در موبایل در سکان آکادمی مراجعه نمایید.

منبع


علی فلاحی