Brillo: سیستم‌عامل اختصاصی گوگل برای اینترنت اشیاء

Brillo: سیستم‌عامل اختصاصی گوگل برای اینترنت اشیاء

دیوایس‌هایی که تحت عنوان IoT کار می‌کنند آن‌قدر سبک هستند که امکان اجرای سیستم‌عامل‌هایی همچون آنهایی که روی سیستم دسکتاپ خود یا گوشی موبایل استفاده می‌کنیم در آنها وجود نخواهد داشت. اگرچه که مفهوم Internet of Things مفهومی به نسبت جدید است، اما غول‌های فناوری دنیا در تلاش هستند تا هرچه می‌توانند سهم بازار بیشتری از این صنعت نوین را به خود اختصاص دهند و یکی از این شرکت‌ها، گوگل است که برای این منظور، سیستم‌عامل اختصاصی خودش تحت عنوان Brillo را به بازار عرضه کرده است.

با این حال، می‌بایست منتظر بمانیم و ببینیم که آیا غول‌های فناوری دنیا همچون گوگل، اپل، سامسونگ و … باز هم در زمینهٔ آی‌او‌تی گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و سهم قابل توجهی از سیستم‌عامل‌های این بازار را به خود اختصاص می‌دهند و یا این معادله طور دیگری حل خواهد شد (برای آشنایی بیشتر با آی‌اوتی، به مقالهٔ اینترنت اشیاء (Internet of Things) چیست؟ مراجعه نمایید)

شرکت بزرگ سامسونگ هم از یکسری تجهیزات مرتبط با آی‌او‌تی مختص به خود تحت عنوان Artik پرده برداشت و جالب است بدانیم که شرکت سامسونگ یکی از اولین شرکت‌هایی است که در زمینهٔ خانه‌های هوشمند، آی‌او‌تی و سایر حوزه‌های مرتبط گام برداشته به طوری که در سال ۲۰۱۴ اقدام به راه‌اندازی استارتاپی تحت عنوان SmartThings نمود.

شرکت مطرح Qualcomm که سازندهٔ چیپ‌ست‌های حرفه‌ای است نیز اخیراً استراتژی بلندمدت خود را در ارتباط با آی‌او‌تی علنی ساخته به طوری که هم یکسری چیپ‌های اختصاصی این کار و هم پلتفرمی تحت عنوان AllJoyn را ابداع کرده است. مدیران این شرکت قول داده‌اند تا از استانداردهای موجود این حوزهٔ جدید تبعیت کنند اما همچون هر شرکت دیگری، تمایل دارند تا استاندارد اختصاصی این شرکت برندهٔ این رقابت باشد.

شرکت هواووی هم ساکت ننشسته و سیستم‌عاملی تحت عنوان LiteOS را منتشر کرده است. لایت‌اواس صرفاً با حجمی معادل با ۱۰ کیلوبایت، جزو سیستم‌عامل‌هایی است که خیلی نیاز به کانفیگ کردن نداشته و با دستگاه‌هایی که از این سیستم‌عامل پشتیبانی کنند به خوبی سازگار است.

به نظر می‌رسد قضیه در مورد اینترنت اشیاء تاحدودی متفاوت از سیستم‌عامل ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت باشد. شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت، اپل و گوگل توانستند بازار این دست گجت‌ها را میان خود تقسیم کنند اما همان‌طور که می‌بینیم، وقتی پای IoT به میان می‌آید، شرکت‌های نوظهوری هستند که ساکت ننشسته و همچون سایر غول‌های فناوری دنیا دست به کار شده‌اند. لذا به نظر می‌رسد که در زمینهٔ سیستم‌عامل‌های مرتبط با گجت‌هایی که قرار است در آینده‌ای نه چندان دور در خانه‌های هوشمند مشاهده کنیم، طیف گسترده‌ای از شرکت‌های تراز اول دنیا را ببینیم.