گوگل با سیستم عامل اختصاصی خود برای اشیاء اینترنتی به کارزار خواهد آمد

گوگل با سیستم عامل اختصاصی خود برای اشیاء اینترنتی به کارزار خواهد آمد

شایعاتی در وب منتشر شده که خبر از طراحی OS اختصاصی شرکت گوگل برای Internet of Things یا IoT می دهند. آنچه تاکنون می‌دانیم این است که نام این سیستم عامل Brillo است اما این در حالی است که این سیستم عامل تحت پوشش برند اندروید به بازار عرضه خواهد شد. گفته می‌شود که این سیستم عامل در دستگاه‌هایی که خواه صفحه نمایش داشته باشند خواه نداشته باشند با صرفاً ۳۲ یا ۶۴ مگابایت حافظه رم اجرا خواهد شد. برای آشنایی با جزئیات بریلو، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

ابزارهایی که تحت مفهوم اشیاء اینترنتی کار خواهند کرد آنقدر سبک، ارزان و ابتدایی هستند که امکان اجرای سیستم عامل هایی همچون Android یا iOS روی آن‌ها وجود نخواهد داشت. اگرچه مفهوم Internet of Things که به اشتباه در زبان فارسی اینترنت اشیاء ترجمه می‌شود مفهومی تاحدودی بیگاه است، اما در حال حاضر تنها اصطلاحی که بتواند ماهیت اشیائی از این دست را توصیف کند همین  IoT است. به عبارت دیگر، چیزهایی همچون چراغ هوشمند، زنگ در هوشمند، یخچال فریزر هوشمند، ماشین لباسشویی هوشمند و بسیاری گجت های دیگر همگی در دسته IoT می گنجند.

در حال حاضر می بایست منتظر بمانیم و ببینیم که آیا غول‌های فناوری دنیا همچون گوگل، اپل، سامسونگ و … باز هم در زمینه اشیاء اینترنتی گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و سهم قابل توجهی از سیستم عامل های این بازار را به خود اختصاص می‌دهند و یا این معادله طور دیگری حل خواهد شد؟

اخیراً شرکت بزرگ سامسونگ از یکسری تجهیزات مرتبط با اشیاء اینترنتی مختص به خود تحت عنوان Artik پرده برداشت و جالب است بدانیم که شرکت سامسونگ یکی از اولین شرکت هایی است که در زمینه خانه‌های هوشمند، اشیاء اینترنتی و سایر حوزه های مرتبط گام برداشته به طوری که در سال ۲۰۱۴ اقدام به راه اندازی استارتاپی تحت عنوان SmartThings نمود.

شرکت مطرح Qualcomm که سازنده چیپ ست های حرفه‌ای است نیز اخیراً استراتژی بلند مدت خود را در ارتباط با اشیاء اینترنتی علنی ساخته به طوری که هم یکسری چیپ های اختصاصی این کار و هم پلتفرمی تحت عنوان AllJoyn را ابداع کرده است. مدیران این شرکت قول داده‌اند تا از استانداردهای موجود این حوزه جدید تبعیت کنند اما همچون هر شرکت دیگری، تمایل دارند تا استاندارد اختصاصی این شرکت برنده میدان باشد.

شرکت هواووی هم ساکت ننشسته و سیستم عاملی تحت عنوان LiteOS را به تازگی منتشر کرده است. لایت او اس صرفاً با حجمی معادل با ۱۰ کیلوبایت جزو سیستم عامل هایی است که خیلی نیاز به کانفیگ کردن نداشته و با دستگاه‌هایی که از این سیستم عامل پشتیبانی کنند سازگار است.

به نظر می‌رسد قضیه در مورد اشیاء اینترنتی تاحدودی متفاوت از سیستم عامل ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت باشد. شرکت های بزرگی همچون مایکروسافت، اپل و گوگل توانستند بازار این دست گجت ها را میان خود تقسیم کنند اما همانطور که می بینیم، وقتی پای IoT به میان می آید، شرکت های نوظهوری هستند که ساکت ننشسته و همچون سایر غول‌های فناوری دنیا دست به کار شده اند. لذا به نظر می‌رسد که در زمینه سیستم عامل های مرتبط با گجت هایی که قرار است در آینده‌ای نه چندان دور در خانه‌های هوشمند مشاهده کنیم، طیف گسترده ای از شرکت های تراز اول دنیا را ببینیم.

به نظر شما کدامیک از شرکت های فوق الذکر سهم بازار بیشتری را در دنیای اشیاء اینترنتی به خود اختصاص خواهد داد. نظرات خود را به سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.