کانفلیکت در الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی گوگل، این سرچ انجین را نژادپرست جلوه داده است!

کانفلیکت در الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی گوگل، این سرچ انجین را نژادپرست جلوه داده است!

گاهی‌اوقات ترکیب کلمات برای جستجو در گوگل، طبق انتظار نتایج دلخواه را به شما نشان نمی‌دهند! اما این مشکل از کجا می‌تواند ناشی گردد؟ در پاسخ به این سؤال، در این مقاله به بحث در مورد یک نمونۀ سرچ کلمات ترکیبی و علل درست نمایش ندادن آن‌ها در گوگل پرداخته‌ایم.

در این مقاله، قصد داریم در مورد هوش‌مصنوعی Screws Up صحبت کنیم؛ حال پیش از هرچیز، در گوگل به زبان انگلیسی سرچ کنید black baby portraits به‌معنی «تصاویر کودکان سیاه‌پوست». جالب اینجا است که موتور جستجوی گوگل تصاویر زیادی از کودکان سیاه‌پوست را نشان نخواهد داد!

پس از چند نتیجۀ اولیه، بیشتر شاهد تصاویر سیاه‌وسفید از کودکان سفیدپوست خواهید بود؛ اگر به جای کلمۀ baby، گروه کلمات دیگری مثل toddler و یا کلمۀ child ،couple و ... را سرچ کنید، نتایج تاحدودی یکسان را به شما نشان خواهد داد. با این‌که چند نتیجۀ اول را به‌درستی و مطابق انتظار نشان می‌دهد، اما اگر به‌طرف پایین صفحه اسکرول کنید، متوجه می‌شوید که دقت انتخاب تصاویر کمتر و کمتر می‌شود.

جالب اینجا است که این موضوع فقط در مورد موتور جستجوی گوگل صدق نمی‌کند بلکه نتایج به‌دست آمده از طریق موتور جستجوی بینگ به‌مراتب افتضاح‌ترند! به‌نظر می‌رسد مشکل در اینجا ترکیب کلمات black و portraits است؛ این سرچ انجین‌ها فکر می‌کند شما به‌دنبال تصاویر سیاه‌و‌سفید هستید و مشکل عمده در ارتباط با ترکیب کلمات است و این درصورتی است که اگر تایپ کنید black baby photos، چنین مشکلی رخ نخواهد داد (درواقع، به‌جای portraits از کلمهٔ photos استفاده کنید).

بنابراین، بعید به‌نظر می‌رسد هوش مصنوعی گوگل واقعاً و عمداً نژادپرست باشد؛ یکی از علل اصلی بروز چنین کانفلیکتی (تداخلی)، الگوریتم‌ها هستند که به‌درستی کار نمی‌کنند!

با این‌حال، امیدواریم روزی موتور‌های جستجو متوجه شوند که منظورمان از black یک نژاد از انسان است؛ این موضوع نشان می‌دهد که هوش‌مصنوعی هنوز مسیری طولانی‌ در پیش دارد تا بتواند زبان ما را به‌طور کامل درک کند.

منبع