ساخت ابرکامپیوتر الهام گرفته از مغز انسان توسط IBM و US Air Force

ساخت ابرکامپیوتر الهام گرفته از مغز انسان توسط IBM و US Air Force

IBM اعلام کرده است که درحال توسعهٔ یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی الهام گرفته از مغز انسان است؛ این سیستم کاملاً شبیه به مغز بیولوژیکی انسان بوده و این سیستم ۶۴ میلیون نورون و ۱۶ میلیارد سیناپس دارد. مدیر این پروژه بر این باور است که IBM به زودی در نوآوری‌های هوش مصنوعی به یک کمپانی پیشتاز تبدیل خواهد شد.

سال‌های نه چندان قبل، خبرها حاکی از آن بود که دانشمندان در آینده‌ای نه‌چندان دور موفق به خواندن ذهن انسان خواهند شد و این درحالی است که هم‌اکنون همین دانشمندان بر این باورند که علم قادر به طراحی یک مغز مصنوعی انسان نیز خواهد بود!

آزمایشگاه تحقیقاتی IBM و نیروی هوایی ایالات متحده (AFRL)، در بیست و سوم ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کردند که درحال توسعهٔ یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی الهام گرفته از مغز انسان هستند (طراحی و الگوی این سیستم بسیار شبیه به ساختار واقعی مغز انسان است). قدرت پردازش حسی این سیستم معادل با ۶۴ میلیون نورون و ۱۶ میلیارد سیناپس است درحالی‌که اجزای پردازشگر فقط ۱۰ وات انرژی مصرف می‌کنند.

مدیریت این سیستم توسط یک چیپ ۶۴بیتی سیستم TrueNorth Neurosynaptic ساخت IBM صورت می‌گیرد؛ IBM معتقد است که طراحی‌های TrueNorth بسیار کارآمدتر از سیستم‌هایی خواهد بود که تراشه‌های متداول را توسعه می‌دهند. سیستم TrueNorth می‌تواند داده‌هایی مانند تصاویر و ویدیوها را بلادرنگ به صفر و یک تبدیل کند.

این سیستم پردازش «داده‌های موازی» و «مدل‌های موازی» را تسهیل می‌کند؛ درواقع، این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که اگر یک بخش آن از کار بیفتد، سایر بخش‌ها بدون هیچ اختلالی به کار خود ادامه خواهند داد (اگرچه کاملاً یک مغز انسان نیست، اما عملکردی بسیار شبیه به آن دارد).

همان‌طور که می‌دانیم، سمت راست مغز برای ادراک و احساسات است و سمت چپ مغز برای تحلیل و پردازش‌؛ حال نیروی هوایی ایالات متحده توانسته تا این ۲ قابلیت را در یک سیستم کامپیوتری متداول ترکیب کند. دنیل گودارد، مدیر ادارهٔ اطلاعات در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی ایالات متحده در این راستا اظهار داشت:

نیروی هوایی به‌عنوان اولین پذیرندهٔ TrueNorth برای تبدیل داده‌ها به تصمیمات واقعی بود است.

به‌نظر می‌رسد که سیستم Neurosynaptic به طراحی‌های تکنولوژیکی AFRL برای نیروی هوایی به‌خاطر پیشرفت‌های فنی همراه با آن کمک خواهد کرد؛ دانشمند ارشد این تحقیقات، دارمندرا مودا، اظهار داشت که پیشرفت در TrueNorth IBM احتمال پیشتازی آن‌ها در صنعت نوآوری‌های سخت‌‌افزاری هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد.

او همچنین اشاره کرد که این کمپانی تعداد نورون‌ها به ازای هر سیستم را از فقط ۲۵۶ نورون به ۶۴ میلیون نورون طی ۶ سال گذشته افزایش داده است (لازم به‌ذکر است که سیستم TrueNorth Neurosynaptic تحت مجوز برنامهٔ سیناپس آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفتهٔ دفاعی (DARPA) شروع به کار کرد).

منبع


هانیه نیرومند جلالی