چرا جدیدترین تیم هوش مصنوعی گوگل در کانادا راه‌اندازی می‌شود؟

چرا جدیدترین تیم هوش مصنوعی گوگل در کانادا راه‌اندازی می‌شود؟

DeepMind، شعبه‌ٔ تحقیقاتی هوش مصنوعی گوگل واقع در لندن، درحال راه‌اندازی یک تیم در دانشگاه آلبرتا در کانادا است. حال ممکن است این سؤال پیش بیاد که چرا گوگل کشور کانادا را برای انجام تحقیقات خود در زمینهٔ AI انتخاب کرده است؟ گوگل از این‌کار ۲ دلیل عمده داشته که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

پیش از پرداختن به این موضوع، بد نیست با نگاهی به مقالهٔ سورس‌کد پلتفرم هوش مصنوعی DeepMind توسط شرکت مادر گوگل (آلفابت) اپن‌سورس شد، اطلاعات بیشتری در مورد پلتفرم هوش مصنوعی DeepMind گوگل کسب نمایید. حال در پاسخ به این سؤال که چرا گوگل کشور کانادا را برای این منظور انتخاب کرده است،‌ می‌توان به ۲ دلیل اصلی اشاره کرد که عبارتند از:

1. کانادا سابقه‌ٔ تحقیق در زمینه‌ٔ هوش مصنوعی دارد
DeepMind در حال راه‌اندازی تیمی در دانشگاه Alberta برای نزدیکی بیشتر به جامعهٔ گستردهٔ تحقیقاتی هوش مصنوعی در کانادا است؛ چند تن از محققان پیشتاز هوش مصنوعی در سیلیکون ولی اهل کانادا هستند (جایی که آن‌ها به تحقیق در مورد یادگیری ژرف (Deep Learning) و فرآیند خودکار پیچیده‌ٔ تجزیه و تحلیل داده‌ها‌، طی یک بازه‌ی زمانی که این تکنولوژی -که درحال حاضر در کمپانی‌های بزرگ تکنولوژی محبوب است- توسط جامعه‌ٔ بزرگ علوم کامپیوتر به بن‌بست رسیده بود).

علاوه بر این، باتوجه به یک پست وبلاگ منتشر شده توسط دمیس هسابیس -بنیانگذار و مدیرعامل DeepMind- که از آزمایشگاه جدیدشان رونمایی می‌کرد، تقریباً ۱۲ نفر از کارکنان DeepMind از این دانشگاه هستند. هسابیس هر همین راستا اظهار داشت:

ما امیدواریم که این همکاری به هرچه قوی‌تر شدن Edmonton کمک کنه تا به‌عنوان یک قطب تکنولوژی و تحقیقاتی، محققان هوش مصنوعی در سطح جهانی رو بیشتر به این منطقه جذب کنه و همچنین به حفظ آن‌ها در اینجا منجر بشه.

جالب است بدانیم یک دکترای آلبرتا و یک متخصصی که پیش از این مدرک فوق دکترای خود را از آلبرتا گرفته بود در یکی از دستاوردهای برجستهٔ DeepMind نقش داشتند؛ به‌عبارت دیگر، نرم افزار AlphaGo را به جایی رساندند که قهرمان جهان در بازی استراتژیک چینی Go را شکست داد!

2. دولت کانادا نسبت به آمریکا با تحقیقات هوش مصنوعی موافق‌تر است
گرایش‌های سیاسی نیز کانادا را به مکانی جذاب برای گوگل تبدیل ‌می‌کند تا تلاش‌هایش در زمینه‌ٔ هوش مصنوعی را گسترش دهد چراکه دولت کانادا نیز تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی نشان داده است؛ مقامات کانادا حدود 100 میلیون دلار (125 میلیون دلار به واحد پول کانادا) از بودجه‌ٔ سال 2017 خود را برای پیشرفت صنعت هوش مصنوعی در کشور اختصاص داده‌اند.

این اقدام در مغایرت با سیاست‌های دولت آمریکا است؛ درخواست بودجه‌ٔ سال 2018 پرزیدنت دونالد ترامپ شامل کاهش جدی بودجه‌ٔ تحقیقات علمی و پزشکی است که خود آن شامل 11 درصد -معادل با 776 میلیون دلار- کاهش بودجه برای بنیاد ملی علمی است.

یکی دیگر از این مغایرت‌ها با دولت آمریکا در سیاست‌های مهاجرتی است؛ کانادا ممنوعیت سفر مشابه آمریکا را ندارد که سفر به این کشور را برای مهاجران و پناهندگان از ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را محدود می‌کند. در آمریکا این ممنوعیت شرایط را برای دنیای تکنولوژی و استعدادهای آکادمیک برای ورود به کشور دشوارتر می‌کند.

جالب این‌که یکی از ۳ محققی که این تیم را هدایت می‌کنند، دکتر پاتریک پیلارسکی، عضوی از دپارتمان پزشکی دانشگاه است؛ گوگل توضیح نمی‌دهد که آیا پیشینه‌ٔ پزشکی پیلارسکی نقشی در فعالیت‌های یادگیری ماشینی او برای DeepMind ایفا می‌کند یا نه، اما گوگل درحال کار کردن بر روی شیوه‌هایی برای ادغام هوش مصنوعی با مراقبت‌های بهداشتی به‌عنوان بخشی از راه‌کارهای کلود این شرکت است.

منبع


هانیه نیرومند جلالی