Push.js: لایبرری‌ای جدید برای فرستادن Push Notification در مرورگر

Push.js: لایبرری‌ای جدید برای فرستادن Push Notification در مرورگر

اپ‌های نیتیو موبایلی همیشه Push Notification‌ها را ساپورت کرده‌اند اما جای این نوتیفیکیشن‌ها تا زمان ظهور Notifications API در دنیای وب خالی بود. Notifications API از طریق جاوااسکریپت کار می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که به‌طور مستقیم و از طریق پنجرهٔ مرورگر برای کاربر خود پوش نوتیفیکیشن ارسال کنید. با لایبرری‌هایی که برای این منظور به بازار عرضه شده‌اند، ایجاد و تنظیم کردن چنین چیزی اصلاً کار سختی نیست که در این مقاله با یکی از این لایبرری‌ها تحت‌عنوان Push.js آشنا خواهیم شد.

Push.js یک نوتیفیکیشن لایبرری رایگان است که تمام ویژگی‌های پایه و اصلی پوش نوتیفیکیشن‌ها را فقط از طریق نوشتن چند خط کد جاوااسکریپت مدیریت و اجرا می‌کند.

این نوتیفیکیشن‌های مبتنی بر مرورگر هنوز بسیار جدید هستند و راهی نسبتاً طولانی برای بهتر شدن در پیش دارند؛ شیوهٔ عملکرد پوش نوتیفیکیشن‌ها بدین صورت است که کاربران باید برای ظاهر شدن نوتیفیکیشن‌ها در وب‌سایت، اجازهٔ این کار را به شما بدهند.

بنابراین مگر کاربران به وب‌سایت شما اعتماد داشته باشند و این نوتیفیکیشن‌ها بدردشان بخورد که اجازهٔ ظاهر شدن آن‌ها را به شما بدهند، چراکه در غیر این صورت مجاب کردن آن‌ها به پذیرفتن این نوتیفیکیشن‌ها کار سختی خواهد بود!

با این حال، بهترین راه برای این‌که بفهمید چقدر کاربران وب‌سایت شما از این نوتیفیکیشن‌ها استقبال خواهند کرد، این است که این‌کار را امتحان کنید! از طریق این نوتیفیکیشن‌ها شما می‌توانید برای جدیدترین پست‌های وب‌سایت‌تان ویزیتور لینک (لینک بازدید)، یا اطلاعاتی دربارهٔ آپدیت‌های جدید سایت و یا اصلاً درخواست عضویت در خبرنامهٔ وبسایت‌تان را ارسال کنید و نکتهٔ مثبت اینجا است که با Push.js تمام این کارها بسیار آسان‌تر شده‌ است.

شما می‌توانید این لایبرری را از طریق Bower، NPM یا مستقیماً از طریق گیت‌هاب دانلود کنید؛ از طریق این لایبرری و اضافه کردن چند خط جاوااسکریپت به پروژه‌ٔ خود، می‌توانید پوش نوتیفیکیشن ایجاد کرده و اگر کاربر وب‌سایت شما درخواست ارسال نوتیفیکیشن را قبول کند، پس از آن به طور مداوم تمام نوتیفیکیشن‌های جدیدی که ارسال می‌کنید را دریافت خواهد کرد.

شما می‌توانید هدر نوتیفیکیشن، محتوای اصلی و ویژگی‌های دیگر مانند تایم بسته شدن خودکار نوتیفیکیشن را نیز تنظیم کنید؛ این یک نمونه از نوتیفیکیشن‌های ایجاد شده با Push.js است که در سایت رسمی این لایبرری به‌عنوان نمونه گذاشته شده است:

Push.create("Hello world!", {
  body: "How's it hangin'?",
  icon: 'icon.png',
  timeout: 4000,
  onClick: function () {
    window.focus();
    this.close();
  }
});

برای استفاده از این لایبرری لازم نیست خیلی جاوااسکریپت بلد باشید؛ اگر فقط به کپی‌پیست کردن کدها بپردازید یا از طریق صفحهٔ گیت‌هاب این لایبرری اقدام کنید، می‌توانید در عرض کم‌تر از ۱۵ دقیقه پوش نوتیفیکیشن خود را ایجاد کرده و آن‌را به اجرا بگذارید.

مسلماً همه از نوتیفیکیشن‌های مرورگر خوششان نمی‌آید و این لایبرری معرفی شده هم به درد تمام وب‌سایت‌ها نخواهد خورد؛‌ اما اگر می‌خواهید امتحانی بکنید، تنظیم و ایجاد آن بسیار ساده است و استفاده از آن عمل فرستادن پوش نوتیفیکیشن را برایتان بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

منبع


نهال سهیلی‌فر