آشنایی با 14 نفری که عنان اینترنت را در دست داشته و هر کدام حامل یک کلید امنیتی‌اند!

آشنایی با 14 نفری که عنان اینترنت را در دست داشته و هر کدام حامل یک کلید امنیتی‌اند!

14 نفر هستند که اکوسیستم اینترنت را تحت کنترل خود دارند و این افراد عضو سازمانی موسوم به ICANN می‌باشند (ICANN یک شرکت اینترنتی و مسئول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل اینترنتی است.) این سازمان امنیت اینترنت را بررسی می‌کند و همچنین وظیفۀ اتصال دامنه‌ها به آدرس‌های IP را نیز برعهده دارد. از این ۱۴ نفر، ۷ نفر هستند که کلیدها را در اختیار دارند و ۷ نفر دیگر محض احتیاط درنظر گرفته شده‌اند تا درصورت بروز مشکل برای ۷ نفر اول، کلیدها را ارائه دهند. امنیت این سازمان باتوجه به مسئولیت آن‌ها به‌عنوان سیستم امنیتی اینترنت، بسیار بالا است.

امروز اینترنت به بخش لاینفک زندگی بیش از نیمی از جمعیت جهان مبدل شده است اما در این میان، کمتر کسی را می‌توان یافت که به این مسئله فکر کند اینترنت تحت کنترل چه کسانی است؟

در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که یک تیم 14 نفری عنان اینترنت را در دست دارند؛ هر کدام از آن‌ها یک کلید داشته و وقتی این کلیدها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، کلید اصلی (Master Key) کل شبکۀ اینترنتی در سراسر جهان تشکیل می‌گردد. ۷ نفر از این ۱۴ نفر به‌عنوان کلیدداران اصلی هستند، و الباقی به‌عنوان کلیدداران بک‌آپ درنظر گرفته شده‌اند.

حال ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که چنین اطلاعاتی از کجا به بیرون درز کرده‌اند؟ در پاسخ به این سؤال بایستی گفت که The Guardian مسئول جمع‌آوری این اطلاعات بوده و تمام جزئیات براساس مراسمی کاملاً امنیتی موسوم به Key Ceremony با حضور James Ball -سردبیر ویژۀ این پروژه- بوده است.

این تیم، 4 بار در سال در جلسه‌ای گردهم می‌آیند؛ همان‌طور که گزارش شده، تمام کلیدداران دارای تجارب بسیار بالا در حوزۀ امنیت اینترنت هستند. علاوه‌بر این، تعداد کلیدداران هیچ کشوری نسبت به سایر کشورها برتری نداشته و براساس قانون هم این اجازه به کشوری داده نشده است.

این گروه از متخصصین امنیت همچنین به مدیریت DNS‌هایی که مسئول لینک کردن آدرس وب‌سایت‌ها به آدرس‌های IP هستند می‌پردازند؛ درواقع، برای هر وب‌سایت یک آدرس اینترنتی عددی وجود دارد و هدف از ایجاد مفهوم کلیدی که در بالا بدان اشاره شد، حفظ امنیت کل سیستم DNS است.

به‌طورکلی، چندین سطح امنیتی مختلف وجود دارد؛ هر کدام از این کلیدداران، کلیدهای فلزی‌شان را در مکان‌های فوق امنیتی نگاه می‌دارند و تمام این تمهیدات امنیتی و سازوکار نگهداری اطلاعات توسط سازمانی به‌نام ICANN محافظت می‌شود که مخفف عبارت Internet Corporation for Assigned Names and Numbers است که به‌صورت تحت‌الفظی «شرکت اینترنتی به‌منظور اختصاص نام و شماره» ترجمه می‌شود.

اگر بخواهیم در مورد محیط کار این سازمان امنیتی صحبت کنیم، کاملاً واضح است که نمی‌توانیم به آسانی وارد محل کار آن‌ها شویم؛ درواقع، برای ورود به هر آفیس نیاز به پسوردهای مختلفی است که از آن جمله می‌توان به پسورد پین‌کد، پسورد کارت هوشمند و اسکن دستی بیومتریک اشاره کرد که درنهایت ورود به یک آفیس امکان‌پذیر می‌گردد (جالب است بدانیم که در آن واحد، صرفاً درب یک آفیس می‌توان باز گردد!) خیلی خلاصه و مفید James Ball در این خصوص می‌گوید:

این سازمان بیشتر شبیه به تله‌گیر آدم‌هاست! 

در یک کلام، برنامۀ ICANN ایجاد پشتیبانی برای موقعیت‌هایی است که حملات اینترنتی (سایبری) صورت می‌گیرد؛ دلیل این‌که کلیدها بین 14 نفر پخش شده‌‌اند صرفاً برای اطمینان از این است که تمام قدرت دست شخص خاصی نباشد که در غیر این صورت، ریسک امنیت اینترنت و کاربرانی که از آن استفاده می‌کنند بالا خواهد رفت.

منبع