چگونه فراگیری برنامه‌نویسی شما را برای سایر مشاغل فنی آماده می‌سازد؟

چگونه فراگیری برنامه‌نویسی شما را برای سایر مشاغل فنی آماده می‌سازد؟

فراگیری اصول برنامه‌نویسی دارای مزیت‌های بی‌شماری است؛ جدای از یادگیری اصول طراحی سایت، توسعهٔ اپلیکیشن و وب اپلیکیشن، پس از آنکه شما فرا گرفتید که چگونه برنامه‌نویسی کنید، این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا در سایر فرصت‌های شغلی نیز خوش بدرخشید (حتی برای حرفه‌هایی که اصلاً نیاز به کدنویسی ندارند). به‌طور خلاصه، سواد کامپیوتری همان چیزی است که هر شرکتی فارغ از حوزهٔ کاری‌اش، به‌دنبال آن می‌باشد و این در حالی است برخورداری از سواد کدنویسی، باز هم شما را یک سر و گردن از سایرین بالاتر قرار خواهد داد.

نویسندهٔ فنی
کسی که اسناد فنی می‌نویسد، دفترچه‌های راهنمای سرویس‌ها و محصولات که توسط مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند را طراحی می‌کند و یا حتی محتوای فنی برای وبلاگ شرکت‌های مختلف تألیف می‌کند، لقب Technical Writer (نویسندهٔ فنی) به وی داده می‌شود. این یکی از مشاغلی است که اگر شما با اصول برنامه‌نویسی آشنا باشید و در عین‌ حال شیوه‌های نگارش فارسی شما هم خوب باشد، می‌توانید در آن مشغول به کار شوید.

در پاسخ به این سؤال که چرا دانستن اصول برنامه‌نویسی به شما کمک می‌کند تا در این حرفه عملکرد بهتری داشته باشید، بایستی گفت که اگر شما کدنویسی بلد باشید، آنچه را که می‌نویسید به‌مراتب بهتر متوجه می‌شوید نسبت به آن کسی که اصلاً نمی‌داند در مورد چه صحبت می‌کند! شاید شما هم این تجربه داشته باشید زمانی که یک دفترچهٔ راهنما را می‌خوانید که توسط فردی غیرفنی نوشته شده است؛ این دست راهنماها بیشتر به‌ جای آنکه شما را راهنمایی کنند، منجر به گمراهی شما خواهند شد!

طراح مواد آموزشی
طراحان مواد آموزشی تا حدودی شبیه به نویسندگان فنی هستند با این تفاوت که بیشتر تمرکز ایشان روی تولید مواد آموزشی است؛ یک Instructional Designer (طراح مواد آموزشی) غالباً می‌بایست اسناد آموزشی تألیف کند و یا ویدیوهای آموزشی ضبط کند.

چنین فردی معمولاً یک نرم‌افزار را می‌بایست تحلیل کرده و پس از آنکه خود نحوهٔ کار با آن را فرا گرفت، دست به تولید محتوای آموزشی بزند. چنین فردی می‌بایست مفاهیم فنی را در قالبی کاملاً قابل‌ درک و غیرفنی بیان کند. از جمله مشاغلی که برای این افراد می‌توان در نظر گرفت، تولید آموزش‌های برنامه‌نویسی است.

مدیر پروژه
مدیران پروژه در صنایع مختلفی به خدمت گرفته می‌شوند؛ کاری که یک Project Manager (مدیر پروژه) انجام می‌دهد این است که زمان‌بندی فازهای مختلف یک پروژه،‌ بودجه‌بندی پروژه، هماهنگی تیم اجرایی و همچنین ارائه گزارش به مافوق را انجام دهد.

حال اگر شما بخواهید تا یک مدیر پروژهٔ طراحی سایت یا اپلیکیشن موبایل شوید، مسلماً سروکار شما با مهندسین، دولوپرها و برنامه‌نویسان خواهد بود لذا در چین نقشی شما حتماً می‌بایست با اصول برنامه‌نویسی آشنا باشید تا نه‌ تنها بتوانید حرف سایر برنامه‌نویسان را متوجه شوید، بلکه این امکان را داشته باشید تا منظور خود را به ایشان به‌ صورت کاملاً شفاف منعکس نمایید (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ويژگی‌های یک مدیر پروژهٔ خوب، به مقالهٔ اگر می‌‌خواهید مدیر پروژهٔ IT جدیدی را به‌کار بگیرید، حتماً به‌دنبال این 6 صفت باشید! مراجعه نمایید).

مدیر محصول
کسی که از ۰ تا ۱۰۰ طراحی یک سرویس یا محصول جدید را طراحی می‌کند، لقب Product Manager (مدیر محصول) به وی داده می‌شود؛ این افراد می‌بایست با مهندسین، مدیران فروش، بازاریاب‌ها و همچنین تیم پشتیبانی در ارتباط باشند.

علاوه بر موارد بالا، یک مدیر محصول موفق کسی است که بتواند با تیم فنی نیز تعاملات خوبی داشته باشد که در چنین صورتی وی می‌بایست تاحدودی اصول برنامه‌نویسی را بداند تا قادر گردد محصولی طراحی کند که از رابط کاربری و تجربهٔ‌ کاربری خوبی برخوردار باشد.

در عین‌ حال، مدیران محصول می‌بایست زمانی که ایدهٔ خلق یک محصول جدید را می‌دهند، تمامی جوانب کار را بسنجند و صرفاً ایده‌های خام به سایر اعضای تیم ندهند. کسی که فنی باشد و بایدها و نبایدها را به‌ خوبی درک کند، مسلماً پیش از ایده‌پردازی، تمامی جوانب کار را خواهد سنجید. 

متخصص یوایکس
تجربهٔ کاربری یا UX حوزهٔ بسیار گسترده‌ای است؛ تجربهٔ کاربری طیف بسیار گسترده‌ای را در بر می‌گیرد که از آن جمله می‌توان فازهای تحقیقاتی یک پروژه تا طراحی نهایی را نام برد. آنچه در تجربهٔ کاربری از اهمیت بسزایی برخوردار است، کاربر (یوزر) است و یک متخصص یوایکس می‌بایست تمامی تلاش خود را به کار بندد تا سرویس یا محصولی تولید کند که کاربرانش به‌ سادگی با آن کار کرده و در‌ عین‌ حال از کار کردن با آن لذت ببرند.

متخصصین تجربهٔ کاربری می‌بایست با مهندسین و مدیران محصول تعامل خوبی داشته باشند؛ کارشناسان تجربهٔ کاربری می‌بایست توانایی طراحی نمونه‌های اولیه (پروتوتایپ) را داشته باشند تا بتوانند بر آن اساس، فیدبک بگیرند و یکی از ابزارهایی که به ایشان در جهت پیشبرد اهدافشان کمک می‌کند، آشنایی با اصول برنامه‌نویسی است. علاوه بر این، یک طراح تجربهٔ کاربری یا UX Designer موفق کسی است که با محدودیت‌هایی که مهندسین و سایر اعضای تیم با آنها مواجه هستند آشنا بوده و صرفاً روی قابلیت‌هایی که شدنی نیستند پافشاری نکند.

طراح رابط کاربری
UI Designer (طراح رابط کاربری) غالباً با طراح تجربهٔ کاربری اشتباه گرفته می‌شود! یک طراح رابط کاربری بر روی ظاهر یک محصول تمرکز می‌کند و این در حالی است که یک طراح تجربهٔ کاربری بیشتر روی تجربه‌ای که کاربر پس از کار کردن با یک محصول -مثلاً اپلیکیشن موبایل- پیدا می‌کند متمرکز است. 

در طراحی رابط کاربری، طراحی ساده و کاربردی از یک سو و همچنین دیدن قضیه از دید یک دولوپر لازم و ضروری است؛ به‌ عبارت دیگر، شما به‌ عنوان یک طراح رابط کاربری می‌بایست توانایی برقراری ارتباط با دولوپرها و برنامه‌نویسان را داشته باشید. از سوی دیگر هم می‌بایست این توانایی را داشته باشید تا بتوانید با ابزارهای موجود، نمونه‌های اولیه‌ای از طرحی که مدیر محصول از شما خواسته را آماده سازید و اینجا است که آشنایی با اصول کدنویسی دید به مراتب بازتری به شما می‌دهد.

مدیر بازاریابی
Marketing Coordinator که از آن به‌ عنوان مدیر بازاریابی یاد می‌کنیم، کسی است که وظایف کاملاً متفاوتی در شرکت‌های مختلف به خود می‌گیرد اما وظایف وی عمدتاً حول فرایندهای مرتبط با بازاریابی، ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی و طراحی استراتژی‌های مرتبط با فروش است.

بازاریابی هم همچون بسیاری مشاغل دیگر، امروزه دیجیتالی شده است؛ برای مثال، امروزه بسیاری از مدیران بازاریابی می‌بایست با مفاهیمی همچون سئو آشنا باشند لذا آشنایی با تگ‌های HTML از یک سو و همچنین نحوهٔ کار با ابزارهای آنلاینی همچون Google Analytics و Google Search Console به علاوهٔ‌ داشتن مهارت در بایدها و نبایدها در توسعهٔ نرم‌افزار جزو مهارت‌هایی محسوب می‌شوند که کمک شایانی به یک مدیر بازاریابی در عصر دیجیتال می‌کنند.

تحلیلگر داده
Data Analyst (تحلیلگر داده) کسی است که با اطلاعات مختلف سروکار دارد؛ چنین فردی می‌داند که چگونه با جداول اکسل کار کند و بر اساس فیلترهایی که اعمال می‌کند، داده‌های مد نظر خود را پیدا نموده و روی آنها تحقیق انجام می‌دهد.

با توجه به اینکه اخیراً مفهوم جدیدی تحت‌ عنوان Big Data (کلان داده) وارد دنیای فناوری شده، به‌ نظر می‌رسد که حرفهٔ تحلیلگری در آینده‌ای نه‌ چندان دور به یکی از مشاغل پردرآمد و جذاب مبدل گردد. 

کارهای تحلیلی همه مرتبط با تفکر الگوریتمیک و منطقی هستند و بسیاری از تحلیلگران داده می‌بایست بتوانند با ابزارهای گرافیکی تحلیل داده‌ها کار کنند. برخی زبان‌های برنامه‌نویسی همچون زبان برنامه‌نویسی R یا Python نیز هستند که بیشتر در محاسبات آماری مورد استفاده قرار می‌گیرند و چنانچه تحلیلگر داده‌ای با چنین زبان‌هایی آشنایی داشته باشد، به‌طور حتم آمار دقیق‌تر و قابل استنادتری می‌تواند ارائه دهد.

نینجای افزایش مشتری
در سال ۲۰۱۰ مفهوم جدیدی وارد دنیای تجارت شد تحت‌ عنوان Growth Hacker که آن‌ را به «نینجای افزایش مشتری» ترجمه می‌کنیم (البته این انتخاب معادل کاملاً سلیقه‌ای صورت گرفته است). این نینجا کسی است که تمرکزش روی افزایش تعداد کاربران یک سرویس یا محصول است، همین و بس!

جذب مشتریان بیشتر برای یک سرویس یا محصول بیش از هر چیزی مرتبط با مهارت‌های حل مسأله است؛ دانش در زمینه‌های بازاریابی دیجیتالی، آنالیز وب و از همه مهم‌تر آشنایی با اصول برنامه‌نویسی جزو چیزهایی است که به یک Growth Hacker کمک می‌کنند تا مشکلات عدم موفقیت یک محصول را راحت‌تر و سریع‌تر بیابند.

این گروه از افراد کسانی هستند که هر روز می‌بایست مسائل را از زوایای منطقی مورد نقد و بررسی قرار دهند و پایهٔ ثابت چنین کاری، آشنایی با اصول برنامه‌نویسی یا حداقل داشتن تفکری همچون یک برنامه‌نویس است.

نتیجه گیری
همان‌طور که مشاهده می‌کنید، آشنایی با اصول برنامه‌نویسی شما را قادر می‌سازد تا در سایر مشاغل نیز خوش بدرخشید حتی اگر در شغل مد نظر نیاز به نوشتن یک خط کد هم نباشد؛ لذا از همین امروز می‌توانید با گذراندن دوره‌هایی همچون دورهٔ رایگان اصول برنامه‌نویسی در سکان آکادمی، پایه و اساس کدنویسی را فرا گرفته و خود را برای بازار کار، چه در داخل ایران و چه در خارج، آماده سازید. 

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد. آیا فراگیری اصول برنامه‌نویسی می‌تواند به افراد در یافتن مشاغلی که نیاز به کدنویسی ندارند کمک کند و به طور کلی، آیا با آنچه در این مقاله مطرح شد موافقید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.