مایکروسافت شبیه‌ساز آنلاین Raspberry Pi را به‌صورت اپن­‌سورس عرضه کرد

مایکروسافت شبیه‌ساز آنلاین Raspberry Pi را به‌صورت اپن­‌سورس عرضه کرد

دیگر الزامی به تهیهٔ Raspberry Pi به‌صورت واقعی نیست و به کمک شبیه‌ساز اپن‌سورس Raspberry Pi مایکروسافت، می‌توان همان نتایج را به‌صورت مجازی و بااستفاده از مرورگر به‌دست آورد؛ همچنین می‌توان با اتصال آن به درگاه اینترنت اشیاء Azure، به جمع‌آوری داده‌های محیط از سنسورها نیز پرداخت (البته هم‌اکنون این شبیه‌ساز به‌صورت نسخه‌‌ای آزمایشی عرضه شده است).

Raspberry Pi اخیراً برترین جایزهٔ مهندسی در بریتانیا را به خود اختصاص داده است (Robert Award جایزه‌ای است که توسط آکادمی سلطنتی مهندسی بریتانیا اهدا می‌شود). از زمانی‌که Raspberry Pi به بازار عرضه شده است، این برد برنامه‌پذیر توانسته است خود را به‌عنوان یک راه‌حل کاربردی و مقرون‌به‌صرفه برای بسیاری از مسائل برنامه‌نویسی و اینترنت‌ اشیاء معرفی نماید.

اما اگر علاقمند به کار با این نوع بردها هستید، دیگر نیازی به تهیهٔ یک Raspberry Pi واقعی نیستید و بااستفاده از Raspberry Pi Simulator شرکت مایکروسافت، می‌توان به بررسی نتایج کدهایی که برای رسپبری‌پای خود نوشته‌اید، از طریق مرورگر بپردازید.

برای آشنایی با نحوهٔ کار این شبیه‌ساز، مایکروسافت یک راهنمای مقدماتی نیز ارائه نموده است که بااستفاده از آن می‌توان به‌سادگی شبیه‌ساز را به فناوری کلود که از اینترنت اشیاء Azure بهره می‌برد متصل نمود. در این راهنما، شبیه‌ساز آنلاین Raspberry Pi با ۳ بخش کلی معرفی شده است:

- ناحیهٔ اسمبلی: مدار پیش‌فرض این شبیه‌ساز به چراغ های LED و سنسور BME280 متصل شده است (البته هم‌اکنون امکان ایجاد تغییرات زیاد و سفارشی‌سازی در نسخه‌های آزمایشی وجود ندارد).

- ناحیهٔ کدنویسی: در پنجرهٔ سمت راست، یک ادیتور آنلاین برای کدنویسی درنظر گرفته شده است که می‌توانید به خلق ایده‌های خود با Raspberry Pi بپردازید. تنظیمات پیش‌فرض به شما این امکان را می‌دهند تا به جمع‌آوری داده‌ها از سنسورهای BME280 پرداخته و آن‌ها را به بخش اصلی مرتبط با اینترنت اشیاء Azure بفرستید.

پنجرهٔ کنسول: پنجرهٔ کنسول نتایج حاصل از اجرای کدهای شما را نشان می‌دهد؛ ۳ گزینهٔ Run ،Reset و Fold/Expand برای کنترل این قسمت و محتوای آن در اختیار دولوپرها قرار گرفته است.

یکی از ویژگی‌های این سیستم، اپن‌سورس بودن آن است (محصولی اپن‌سورس از مایکروسافت!) و شاید اپن‌سورس بودنش هم به این دلیل باشد که این شبیه‌ساز هنوز به‌صورت نسخه‌‌ای آزمایشی ارائه شده است و درنتیجه، سایر افراد نیز می‌توانند در بهبود کارایی و افزایش امکانات آن سهیم شوند.

منبع


علی فلاحی