رونمایی موزیلا از WebExtensions API برای اکستنشن‌های کراس پلتفرم

رونمایی موزیلا از WebExtensions API برای اکستنشن‌های کراس پلتفرم

بنیاد موزیلا اخیراً از WebExtensions API خود رونمایی کرد؛ این API برای ساده‌سازی و مؤثر کردن ایجاد وب اکستنشن‌ها برای فایرفاکس ساخته شده است. موزیلا به‌آسانی به APIهای اکستنشن گوگل کروم به‌عنوان ساختاری الهام‌بخش برای API جدید موزیلا اعتماد کرده و امیدوار است که این API جدید به‌عنوان یک استاندارد درآید.

WebExtensionها بااستفاده از زبان‌های CSS ،HTML و JS ساخته می‌شوند؛ بنابراین، سورس‌کد واحد برای اکستنشن شما در پلتفرم‌های مختلفی به‌سادگی اجرا خواهد شد. درحال‌حاضر WebExtensions APIs در مرورگرهای Opera ،Firefox و Microsoft Edge پشتیبانی می‌شوند و این درحالی است که این API تا حد زیادی با API اکستنشن کروم سازگار است.

اگر موزیلا بتواند استانداردسازی کند، انتظار قابلیت اشتراک‌گذاری بیشتری میان مرورگرها و قابلیت سفارشی‌سازی بیشتری می‌توانیم از مرورگرها داشته باشیم (برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت WebExtensions مراجعه نمایید).

اکستنشن‌ها عملکرد مرورگرهای وب را دستخوش تغییر می‌سازند؛ همان‌طور که اشاره شد، اکستنشن‌ها بااستفاده از زبان‌های CSS ،HTML و JS ساخته می‌شوند (علاوه‌ بر این، برخی از APIهای اختصاصی جاوا‌اسکریپت در درون وب اکستنشن‌ها استفاده می‌شوند.) 

موزیلا تعدادی منبع را منتشر کرده است برای آن‌هایی که علاقمند به‌استفاده از این WebExtensions API هستند که از آن جمله می‌توان به وب‌سایت MDN اشاره کرد و برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ مزایای وب اکستنشن‌ها، می‌توانید به Mozilla Add-ones Blog مراجعه نمایید. برای شروع، آموزش‌های ساخت اکستنشن موزیلا نقطهٔ مناسبی است؛ درضمن، web-ext CLI نیز ابزاری کامندلاینی برای دولوپرهایی است که از ترمینال استفاده می‌کنند.

منبع


هانیه نیرومند جلالی