4 سؤالی که مدیران منابع انسانی در روز مصاحبه از دولوپرهای موبایل می‌پرسند!

4 سؤالی که مدیران منابع انسانی در روز مصاحبه از دولوپرهای موبایل می‌پرسند!

دولوپرهای موفق همیشه به‌دنبال حوزه‌هایی می‌روند که مشتریان به آن سمت تمایل دارند و امروزه به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای اکثر کاربران زمان خود را با موبایل سپری می‌کنند؛ اگر شما علاقمند به حرکت به‌سمت فعالیت در زمینهٔ توسعهٔ اپ موبایل هستید، آمادهٔ پاسخ‌گویی به 4 سؤال زیر برای مصاحبه‌های کاری خود باشید که مدیران منابع انسانی ممکن است از شما بپرسند!

براساس برآورد آماری سایت Statista، در سال 2018 تعداد دارندگان تلفن هوشمند در ایالات متحده به 236 میلیون خواهد رسید، که این میزان در پایان همین دهه به عدد 257 میلیون افزایش پیدا خواهد کرد. دارندگان این دیوایس‌های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌های همراه به‌صورت تصاعدی در حال دانلود اپلیکیشن‌های مختلف هستند. دانلود اپلیکیشن‌ در سال گذشته به مرز 90 میلیارد رسید که این میزان از سال 2015 تا 2016 به اندازه 15% افزایش داشته است و زمان سپری شده توسط کاربران برای این تعداد اپلیکیشن‌ها نیز 25% بیشتر شده است.

اگرچه این آمار و ارقام مربوط به ایالات متحدهٔ آمریکا است، اما درعین‌حال می‌توانیم انتظار رشد در استفاده از ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت را در کشورمان ایران نیز داشته باشیم و آنچه در ادامه مطرح می‌شود، تاحدودی برای سایر کشورها -من‌جمله ایران- نیز صادق خواهد بود.

حال سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که این آمار و ارقام برای یک دولوپر به چه معنا است؟ کسب‌و‌کارها بیشتر از گذشته تمرکز خود را روی ساخت محصولات مرتبط با موبایل گذاشته‌اند و بنابراین دولوپرهای آشنا به کار در زمینهٔ iOS ،Android، و Mobile Web بیش از پیش مورد نیاز بازار کار خواهند بود.

اگر شما علاقمند به حرکت به سمت فعالیت در زمینهٔ توسعهٔ اپ موبایل هستید، می‌بایست آمادهٔ پاسخ‌گویی به 4 سوال زیر برای مصاحبه‌های کاری خود باشید که مدیران HR شرکت‌های نرم‌افزاری از شما خواهند پرسید!

۱. می‌توانم تعدادی از نمونه اپلیکیشن‌هایی که ساخته‌اید را ببینم؟
وقتی برای یک موقعیت شغلی به‌عنوان دولوپر موبایل رزومه می‌فرستید، آمادۀ نشان دادن چند نمونه کاری که در گذشته انجام داده‌اید باشید زیرا این کار نمایانگر مفید بودن شما برای شرکت خواهد بود (برای آشنایی بیشتر با شیوه‌های نوشتن رزومه به‌عنوان یک دولوپر، به مقالهٔ چگونه یک روزمهٔ خوب به‌عنوان برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده بنویسیم؟ مراجعه نمایید).

مدیران منابع انسانی می‌خواهند با کار شما در گذشته آشنا شوند، چه به‌عنوان دولوپر اصلی و چه در نقش متخصصی که وظیفهٔ ساپورت کردن یک اپ را داشته است تا برایشان مشخص شود که مجموعه مهارت‌ها و تجربیات شما مناسب کار آن‌ها خواهد بود یا نه.

اگر کاری در گذشته انجام داده‌اید، یک ایدهٔ خوب این خواهد بود که لیستی از اپلیکیشن‌ها به‌همراه لینک دانلود آن‌ها به فروشگاه‌های آنلاینی مثل کافه‌بازار یا گوگل‌پلی با خود همراه داشته باشید تا آن‌ها بتوانند اپلیکیشن‌های شما را دانلود کرده و تست کنند.

اگر هم جزو دولوپرهای تازه‌کار هستید و قبلاً پروژه‌ای واقعی را کدزنی نکرده‌اید، می‌توانید نمونه اپلیکیشن‌هایی که برای تمرین و یادگیری ساخته‌اید را نشان دهید که به‌مراتب از دست خالی بودن بهتر است!

حقیقت این است که مدیران HR، بیشتر به اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاهی معتبر اهمیت می‌دهند تا این‌که کدهای شما در گیت‌هاب برایشان اهمیت داشته باشد. به‌طور کلی، دولوپرهایی که نمونه کارهای واقعی دارند از این بابت می‌تواند خیالشان راحت باشد.

2. در زمینهٔ روش‌های کسب درآمد چه تجربه‌ای دارید؟
چیزی نخواهد گذشت که صاحبان کسب‌و‌کارها باید تصمیم بگیرند که آیا قصد کسب درآمد از اپلیکیشن خود را دارند یا خیر؛ اگر به فرض مثال اپلیکیشن مورد نظر فقط یک اینترفیس برای یک فروشگاهِ خرده‌فروشی آنلاین باشد، هدف اصلی ادغام تبلیغات موبایلی در اپلیکشن و در‌عین‌حال ساده و قابل درک بودن خرید درون برنامه‌ای خواهد بود.

وقتی قرار مصاحبه دارید، اطمینان پیدا کنید که از روش‌های مختلف کسب درآمد برای اپلیکیشن‌ها اطلاع دارید و اگر از شما پرسیده شد، بتوانید توضیح دهید که کدام ویژگی می‌تواند برای اپلیکیشن شرکت سودآور باشد و صرفاً نگویید که «من فقط دولوپر هستم و روش‌های درآمدزایی ربطی به من نداشته و کار بازاریاب‌ها است!»

3. روش مورد علاقهٔ شما برای ارتباط برقرار کردن در طول پروسهٔ توسعه و تولید چیست؟
از آنجایی که توسعهٔ اپلیکیشن یک پروسهٔ مشارکتی پیچیده است، مدیران منابع انسانی می‌خواهند بدانند که شما می‌توانید و همچنین تمایل دارید که در طول پروژه با هم‌تیمی‌هایتان به‌خوبی ارتباط برقرار کنید یا خیر.

شما باید برای همه‌چیز، از طراحی گرفته تا تعریف بازهٔ زمانی عرضه محصول و دیگر چیزها و چک کردن مداوم و مؤثر برای تضمین کیفیت محصول نهایی بحث و برنامه‌ریزی کنید.  

وقتی در مورد در تماس بودن در طول پروسه از شما سؤال شد، باید استایل کار خود و چگونگی دیپلوی کردن آپدیت‌ها و رفع باگ‌ها را توضیح دهید؛ اگر ملاقات‌های حضوری یا ویدئو کنفرانس را به تماس تلفنی و ایمیل ترجیح می‌دهید یا این‌که کار با نرم‌افزارهای ارتباطی را بیشتر ترجیح می‌دهید، مطمئن شوید که این انتخاب‌های شخصی را به مدیر منابع انسانی انتقال دهید تا او بداند که چه توقعاتی برای کار با شما باید داشته باشد.

در کل، برای موفقیت در پاسخ‌گویی به این سؤال، باید این حس در مدیر HR ایجاد شود که شما به‌اصطلاح یک Team Player به‌معنای واقعی کلمه هستید و از کار تیمی هراسی ندارید.

4. نمونه چک‌لیست شما برای ارائهٔ محصول به بازار چیست؟
مسئولیت ساختن اپلیکیشن از ابتدای کار تا تحویل آن به مشتری، از ایدهٔ اولیه تا ارائه به اپ استور‌ها برعهدهٔ دولوپر است؛ مدیران HR از کاندید‌های این موقعیت شغلی خواهند پرسید که چگونه دستکاری‌های نهایی را روی اپلیکیشن اعمال می‌کنند، چگونه اپلیکیشن را تست می‌کنند، باگ‌ها را برطرف می‌کنند و درنهایت آن‌را به دست کاربران می‌رسانند.

در هنگام مصاحبه منتظر این سؤالات باشید و این را هم بدانید که برای تست یک اپ به‌منظور اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح آن، یک گروه بزرگ از کاربران تست‌کننده لازم است. این‌که نشان دهید از کل پروسهٔ کار اطلاع و آگاهی دارید، مدیران منابع انسانی را تحت‌تأثیر این موضوع قرار خواهد داد که شما یک دولوپر موبایل کاربلد هستید و می‌دانید چگونه کار را به سرانجام برسانید.

آیا شما یک دولوپر اندروید یا آی‌او‌اس هستید؟ درصورتی‌که تجربهٔ حضور در مصاحبه‌های شغلی برای موقعیت شغلی «توسعه‌دهندهٔ موبایل» را داشته‌اید، در بخش نظرات می‌توانید دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع