آیا بازی‌های کامپیوتری راه را برای فراگیری برنامه‌نویسی هموار می‌سازند؟

آیا بازی‌های کامپیوتری راه را برای فراگیری برنامه‌نویسی هموار می‌سازند؟

Mark Elliot Zuckerberg، مدیرعامل کمپانی فیسبوک، در یکی از مصاحبه‌هایش اعلام کرد که اگر می‌خواهید کسی را برنامه‌نویس کنید، وی را تشویق به انجام بازی‌های کامپیوتری نمایید! درست است که مارک زاکربرگ یکی از افراد سرشناس در دنیای آی‌تی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی و هوش مصنوعی محسوب می‌شود، اما بایستی ببینیم که آیا ایشان اعمال نظر شخصی کرده و یا این مسأله را از دید علمی نگاه می‌کند. 

بازی‌های بسیاری هستند -همچون بازی ماینکرفت که تصویر آن را در بالا مشاهده می‌کنید- که علاوه بر ترغیب بچه‌ها و شاید بزرگسال‌ها به تفکر الگوریتمیک، این امکان را به فردی که بازی می‌کند می‌دهند تا شرایط و محیط بازی را بسته به سلیقهٔ خود دستخوش تغییر سازند و همین ایجاد تغییر چیزی است که فرد را آمادهٔ ورود به دنیای برنامه‌نویسی می‌سازد. به گفتهٔ مارک زاکربرگ:

من واقعاً فکر می‌کنم که یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش برنامه‌نویسی، تشویق افراد به بازی کردنه البته بازی‌های کامپیوتری! بدون شک اگه من زمانی که بچه بودم بازی‌های کامپیوتری انجام نمی‌دادم، به‌ هیچ‌ وجه نمی‌تونستم وارد دنیای برنامه‌نویسی بشم. بسیاری از مهندسینی که می‌شناسم که عمدتاً هم در کار خود درجه یک هستن، جزو کسانی هستند که مدارک آکادمیک برنامه‌نویسی ندارن و خودشون با مطالعه و تحقیق اصول برنامه‌نویسی رو یاد گرفتن.

شاید این صحبت آخر مارک زاکربرگ را بتوان این‌گونه تفسیر کرد که پشت هر مهندس برنامه‌نویس موفقی، کلی مطالعه و سخت‌کوشی و البته تجربهٔ بازی‌های کامپیوتری نهفته است (در صورت علاقمندی به یادگیری اصول کدنویسی از طریق گیم، می‌توانید به دورهٔ آموزش زبان اسکرچ به صورت کاملاً رایگان و ویدیویی در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

آیا شما با نظرات مدیرعامل کمپانی فیسبوک موافق بوده و اعتقاد دارید انجام بازی‌های کامپیوتری کمک به این می‌کنند که ما یک برنامه‌نویس بهتر شویم یا نظری برخلاف ایشان دارید؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.