لطفا جاواسکریپت مرورگر خود را فعال سازید!

نحوه فعال سازی در کروم
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
نحوه فعال سازی در فایرفاکس
  1. ابتدا باید اینکارو بگنید
  2. بعدش اونکارو
آیا بازی‌های کامپیوتری راه را برای فراگیری برنامه‌نویسی هموار می سازند؟

آیا بازی‌های کامپیوتری راه را برای فراگیری برنامه‌نویسی هموار می سازند؟

مدیر‌عامل فیسبوک -مارک زاکربرگ- در یکی از مصاحبه‌هایش اعلام کرد که اگر می‌خواهید کسی را برنامه‌نویس کنید، وی را تشویق به انجام بازی‌های کامپیوتری کنید. درست است که مارک زاکربرگ یکی از افراد سرشناس در دنیای آی‌تی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود، اما بایستی ببینیم که آیا ایشان اعمال نظر شخصی کرده و یا این مسأله را از دید علمی نگاه می‌کند. 

بازی‌های بسیاری هستند -همچون بازی ماینکرفت که تصویر آن را در بالا مشاهده می‌کنید- که علاوه بر ترغیب بچه‌ها و شاید بزرگسال‌ها به تفکر الگوریتمیک، این امکان را به فردی که بازی می‌کند می‌دهند تا شرایط و محیط بازی را بسته به سلیقهٔ خود دستخوش تغییر سازند و همین ایجاد تغییر چیزی است که فرد را آمادهٔ ورود به دنیای برنامه‌نویسی می‌سازد. به گفتهٔ مارک:

من واقعاً فکر می‌کنم که یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش برنامه نویسی، تشویق افراد به بازی کردنه البته بازی‌های کامپیوتری! بدون شک اگر من زمانی که بچه بودم بازی‌های کامپیوتری انجام نمی‌دادم، به‌هیچ‌وجه نمی‌تونستم وارد دنیای برنامه‌نویسی بشم. بسیاری از مهندسینی که می‌شناسم که عمدتاً هم در کار خود درجه یک هستن جزو کسانی هستند که مدارک آکادمیک برنامه‌نویسی ندارن و خودشون با مطالعه و تحقیق اصول برنامه‌نویسی رو یاد گرفتن.

شاید این صحبت آخر مارک زاکربرگ را بتوان این‌گونه تفسیر کرد که پشت هر مهندس برنامه‌نویس موفقی، کلی مطالعه و سخت‌کوشی و البته تجربهٔ بازی‌های کامپیوتری نهفته است!

آیا شما با نظرات مدیرعامل فیسبوک موافق بوده و اعتقاد دارید انجام بازی‌های کامپیوتری کمک به این می‌کنند که ما یک برنامه‌نویس بهتر شویم یا نظری برخلاف مارک دارید؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید؟