آیا بازی‌های کامپیوتری راه را برای فراگیری برنامه نویسی هموار می سازند؟

مدیر عامل فیسبوک -مارک زوکربرگ- در یکی از مصاحبه هایش اعلام داشته که اگر می‌خواهید کسی را برنامه نویس کنید، وی را تشویق به انجام بازی‌های کامپیوتری کنید. درست است که مارک زوکربرگ یکی از افراد سرشناس در دنیای آی تی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود اما بایستی ببینیم که آیا ایشان اعمال نظر شخصی کرده و یا این مسأله را از دید علمی نگاه می کند. برای روشن شدن این مسأله، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

به گفته مارک “من واقعاً فکر می‌کنم که یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش برنامه نویسی، تشویق افراد به بازی کردن است البته بازی های رایانه ای. بدون شک اگر من زمانی که بچه بودم بازی‌های کامپیوتری انجام نمی دادم، به هیچ وجه نمی‌توانستم وارد دنیای برنامه نویسی شوم.“

بازی‌های بسیاری هستند -همچون بازی ماینکرفت که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید- که علاوه بر ترغیب بچه‌ها و شاید بزرگسال ها به تفکر الگوریتمیک، این امکان را به فردی که بازی می‌کند می‌دهند تا شرایط و محیط بازی را بسته به نظر خود دستخوش تغییر سازند و همین ایجاد تغییر چیزی است که فرد را آماده ورود به دنیای برنامه نویسی می سازد. مارک در ادامه افزود “بسیاری از مهندسینی که من می‌شناسم که عمدتا هم در کار خود درجه یک می باشند جزو کسانی هستند که مدارک آکادمیک برنامه نویسی نداشته و خودشان با مطالعه و تحقیق اصول برنامه نویسی را یاد گرفته اند.“ شاید این صحبت آخر مارک را بتوان اینگونه تفسیر کرد که پشت هر مهندس برنامه نویس موفقی، کلی مطالعه، سخت کوشی و البته تجربه بازی های کامپیوتری نهفته است!

آیا شما با نظرات مدیرعامل فیسبوک موافق بوده و اعتقاد دارید انجام بازی‌های کامپیوتری کمک به این می‌کنند که ما یک برنامه نویس بهتر شویم یا نظری برخلاف مارک دارید؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید؟

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


  • A.M.O ارشش در تاریخ: 1394/07/08

    من واقعا با نظر ایشان موافقم خودم این بازی را از خیلی وقت پیش انجام میدهم که این بازی دو قسمت دارد یک قسمت معمولی که در آن شما دنبال سنگ های جدید میگرددید و خانه برای خود درست میکنید که ما با آن کاری نداریم ولی یک قسمت نا محدود داره که در آن همه سنگ ها داری و بنا های جالب و شگفت انگیزی میسازید و برای ساخت یک خانه باید تک تک آجر هاایشان را خودتان بسازید و به سلیقه خودتان بچینید آقای زوکر برگ به این دلیل این بازی معرفی کرده چون در این بازی از خلاقیت خود شخص استفاده میشود

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)