جمعه‌های اپن‌سورسی: GitHub جمعه‌ها را «روز اپن‌سورس» نام‌گذاری کرد!

جمعه‌های اپن‌سورسی: GitHub جمعه‌ها را «روز اپن‌سورس» نام‌گذاری کرد!

GitHub برای تشویق افراد و سازمان‌ها به مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس، دست به اقدام جالبی زده است؛ در این طرح، در روزهای جمعهٔ هر هفته افراد می‌توانند به مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس بپردازند. همچنین کاربران علاقه‌مند می‌توانند روی همان ابزار اپن‌سورسی کار کنند که توسط شرکت‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دنیای امروزی، نرم‌افزارهای اپن‌سورس در هر گوشه و کناری مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین در بسیاری از ابزارهای موجود در وب نیز کاربرد دارند؛ مهم نیست چه تکنولوژی یا شرکتی مدنظر باشد، خواه لینوکس باشد یا محصولات اپن‌سورس دیگر، بلکه شرکت‌های مطرح تکنولوژی یا دولوپرهای مستقل، بااستفاده از دانش اپن‌سورسی خود اقدام به خلق محصولات جدید می‌کنند و یا زیرساخت‌های فعلی را ارتقاء می‌دهند.

اگر دولوپر تازه‌کاری نباشید، احتمالاً با نحوهٔ مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس و استفاده از گیت‌هاب آشنایی دارید؛ گیت‌هاب که اخیراً برای ساده‌تر کردن مشارکت کارمندان شرکت‌ها در پروژه‌های اپن‌سورس، طرح‌هایی مانند متعادل کردن مالکیت فکری کارکنان -یا به‌اصطلاح BEIPA- را پیاده‌سازی کرده بود، اقدام به ارائهٔ برنامه‌ای به نام Open Source Friday نموده است.

جمعه‌های اپن‌سورسی چیست؟
گیت‌هاب این برنامه را راهی برای کمک به شما برای مشارکت با جامعهٔ اپن‌سورس تلقی می‌کند؛ درحقیقت، گیت‌هاب کارکنان خودش را تشویق می‌کند تا حداقل هر 4 جمعه در میان، در پروژه‌های اپن‌سورس مشارکت نمایند. گیت‌هاب همچنین وب‌سایتی با نام Open Source Friday راه‌اندازی کرده تا افراد را راحت‌تر به این برنامه دعوت کند.

درواقع، می‌توانید خودتان یا به همراه دوستان، همکاران‌ یا شرکت‌تان دست به کار شده و اقدام به مشارکت در ابزارهایی کنید که از آن‌ها استفاده می‌نمایید. می‌توانید از کارهای کوچک‌تر هم شروع کنید؛ به‌عنوان مثال، 2 ساعت کار روی پروژه‌های اپن‌سورس در جمعهٔ هر هفته می‌تواند شروع خوبی باشد.

منبع