فیسبوک، توییتر، مایکروسافت و گوگل (یوتیوب)، برای مقابله با تروریسم یک جبهه شده‌اند!

فیسبوک، توییتر، مایکروسافت و گوگل (یوتیوب)، برای مقابله با تروریسم یک جبهه شده‌اند!

هم‌اکنون فیسبوک، توییتر، مایکروسافت و گوگل (از طریق یوتیوب) در جهت ایجاد انجمن اینترنتی جهانی مبارزه با تروریسم، دست به همکاری با یکدیگر زده‌اند. این اتحاد بی‌سابقه با هدف سختگیری و مبارزه با رفتارهای خشونت‌آمیز افراط‌گرایان شکل گرفته و قصد دارد تا از طریق سفت و سخت کردن سرویس‌های میزبانی شده‌ٔشان در برابر تروریست‌ها و افراط‌گرایان خشن، به این هدف جامهٔ عمل بپوشاند.

این ۴ کمپانی دربارهٔ این اتحاد بی‌سابقه بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که در ادامه خلاصه‌ای از آن را آورده‌ایم:

گسترش تروریسم و افراط‌گرایی‌های خشونت‌آمیز یک مشکل مبرم جهانی و بالتبع یک مسئلهٔ مهم برای همهٔ ما است؛ ما این‌گونه مسائل را جدی گرفته و هرکدام از این ۴ شرکت قصد دارد تا خط‌مشی‌ها و شیوه‌های حذف محتواهای نامناسب را در سرویس‌های خود پیاده‌سازی کرده که این‌کار باعث می‌شود تا بتوانیم در سرویس‌هایمان با هرگونه محتوای تروریستی و افراط‌گرایانه مبارزه کنیم. ما معتقدیم که با متحد شدن و به اشتراک گذاشتن بهترین عناصر تکنولوژیکی و عملیاتی خاص کمپانی‌های خودمان، می‌توانیم تأثیر عمیق‌تری بر مسئلهٔ تهدید محتواهای تروریستی در اینترنت داشته‌ باشیم!

هرکدام از این ۴ کمپانی به نوبهٔ خود مشکلاتی با محتواهای افراطی و تبلیغاتی افراط‌گرایان داشته‌ است: مایکروسافت با جست‌وجوهایی که در موتور جستجوی Bing شده یا با محتواهای میزبانی شده در Azure، یوتیوب با کامنت‌های مرتبط با ویدیوها و همچنین فیسبوک و توییتر هم با شکست یا تأخیر در برداشتن و حذف محتواها و کامنت‌های توهین‌آمیز.

این همکاری همچنین توسط نهادهای دیگری از جمله انجمن اینترنتی اروپا با هدف جلوگیری از گسترش محتواهای افراطی در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفته‌ است. به‌طور کلی، این انجمن برای مبارزه با تروریسم بر ۳ ایدهٔ اصلی متمرکز خواهد بود:

۱. راه‌حل‌های تکنولوژیکی: بااستفاده از به‌کارگیری تکنیک‌های پیشرفتهٔ یادگیری ماشینی، این انجمن قصد دارد تا تکنیک‌های جدیدی را در زمینهٔ تشخیص و طبقه‌بندی محتواها طراحی و پیاده‌سازی کرده و همچنین متدهای سخت‌گیرانه و دقیقی را برای اعلام و گزارش محتواهایی که باید حذف شوند تعریف کند.

۲. تحقیق و پژوهش: این انجمن قصد دارد که کمیسیونی تحقیقاتی تشکیل داده تا درمورد تصمیمات فنی و سیاستی که در آینده باید اتخاذ شوند، تحقیق و تفحص انجام دهند.

۳. اشتراک‌گذاری دانش: جدای از به اشتراک‌گذاری دانش بین اعضای مختلف انجمن، این تیم قصد دارد که با دولت‌ها، گروه‌های مدنی، دانشگاهیان و دیگر کمپانی‌ها همکاری کند تا اهداف خود را پیش برده، به بهترین شیوه‌های مقابله با محتواهای افراطی دست یابد و همچنین عملکرد خود را در این زمینه توسعه بخشد.

منبع


نهال سهیلی‌فر