Pencil: ابزار اپن‌سورس طراحی پروتوتایپ

Pencil: ابزار اپن‌سورس طراحی پروتوتایپ

ساخت نمونه‌های آزمایشی (Prototype) در سریع‌ترین زمان ممکن برای ارائهٔ طرح اولیهٔ وب‌سایت و یا اپلیکشین موبایل همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های دولوپرهای فرانت‌اند می‌باشد؛ برای این کار نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که یکی از نمونه‌های اپن‌سورس‌ آن‌ها Pencil است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

Pencil نرم‌افزاری است بسیار ساده و اپن‌سورس که بااستفاده از آن به‌راحتی می‌توانید پروتوتایپ‌هایی از ایده‌های خود را خلق نمایید؛ برخی از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار عبارتند از:

مجموعه‌ای بزرگ از عناصر مورد نیاز در طراحی
در Pencil شما به مجموعهٔ بزرگی از اشکال هندسی پرکاربرد، فلوچارت‌ها، دیاگرام‌ها و آیتم‌های مورد نیاز برای طراحی وب‌سایت و موبایل اپلیکشین‌ها دسترسی دارید؛ از نسخه 2.0.0 به بعد، برای هر ۲ سیستم‌عامل iOS و Android موارد کاربردی بسیار زیادی به این نرم‌افزار اضافه شده است و مجموعه موارد پیش‌فرض موجود در هر نسخهٔ جدید افزایش یافته و به‌راحتی می‌توانید با به‌روزرسانی نرم‌افزار خود به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

همچنین قابلیت اضافه نمودن پکیج‌هایی که سایر افراد طراحی نموده و در اینترنت منتشر کرده‌اند نیز وجود داشته و این ویژگی می‌تواند در بسیاری مواقع مفید بوده و موجب صرفه‌جویی در زمان طراحی و اجرای پروژه شود.

چارت‌ها و  دیاگرام‌ها
ایجاد ارتباط بین اجزای یک دیاگرام و اتصال اشکال و عناصر موجود در طراحی خود می‌تواند امری زمان‌بر و دشوار باشد؛ در Pencil به‌راحتی می‌توان اجزای یک دیاگرام را به یکدیگر متصل نموده و یا از نمونه‌های آمادهٔ فلوچارت موجود در این نرم‌افزار نیز استفاده نمود.

امکان ذخیره پروژه در حالات مختلف
شما می‌توانید به‌راحتی نتیجهٔ طراحی خود را به بسیاری از فرمت‌های متنوع و رایج از جمله PNG ،PDF ،SVG و همچنین فرمت‌های متنی نظیر  OpenOffice/LibreOffice ذخیره نمایید و از آن‌ها در نرم‌افزارهای دیگر استفاده نمایید.

اتصال به لایبرری‌های موجود در اینترنت
در Pencil امکان اتصال به وب‌سایت OpenClipart.org درنظر گرفته شده است و تنها کافی است کلیدواژهٔ موردنظر را در قسمت جستجوی مربوطه وارد نمایید تا به نتایج خوبی دست پیدا کنید؛ استفاده از آیتم‌ها به‌سادگی و تنها با درگ‌اند‌دراپ انجام می‌شود. ساختار نتایج حاصل از جستجو به‌صورت وکتور می‌باشد و بدین ترتیب به‌راحتی می‌توانید ابعاد آن‌ها را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

ایجاد ارتباط بین صفحات
عناصر استفاده شده در طراحی را می‌توان به‌سادگی به صفحات دیگر لینک کرده و امکان حرکت کاربر بین صفحات را فراهم نمود؛ بدین ترتیب می‌توان نمونه‌های آزمایشی تعاملی ایجاد نموده و جریان درنظر گرفته شده برای حرکت کاربر را شبیه‌سازی نمود و چنانچه پروژه با فرمت وب ذخیره شود، این ارتباطات نیز به صورت HTML ذخیره می‌‌شوند.

مهمترین دلیل استفاده از نرم‌افزارهای ساخت پروتوتایپ، صرفه‌جویی در زمان و ایجاد نسخه‌ای برای ارائه به مشتریان می‌باشد؛ Sketch، Axure و ... نام‌هایی از این دست می‌باشند که هرکدام امکانات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. شما چه نرم‌افزاری را برای طراحی پروتوتایپ پیشنهاد می‌دهید؟ دیدگاه‌های خود را با با ما و سایر کاربران سکان به اشتراک بگذارید.

منبع


علی فلاحی