انتشار تصاویری از کتاب قرمز کوچک فیسبوک

آقای Ben Barry که پیش از این در شرکت فیسبوک با سمت طراح مشغول به کار بوده اخیراً یکسری تصاویر مربوط به کتاب قرمز کوچک اختصاصی شبکه اجتماعی فیسبوک که خودش در این شرکت طراحی کرده بود را در اینترنت منتشر کرده است. اگرچه این کتابچه خیلی کوچک است، اما حاوی اطلاعاتی است که دید ما را نسبت به نگرش مدیران این شبکه اجتماعی بازتر می سازد. برای آشنایی بیشتر با ماهیت این کتاب قرمز رنگ، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

این کتاب پر است از نقل قول‌هایی مرتبط با فرهنگ درون سازمانی و تاریخچه شرکت فیسبوک که وقتی تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۲ به یک میلیارد رسید، مدیران شرکت تصمیم گرفتند یک نسخه از این کتابچه را روی میز تک تک پرسنل این شرکت قرار دهند.

جالب است بدانیم زمانی که آقای Barry در فیسبوک مشغول به کار بود، سایر پرسنل شرکت لقب «وزیر شعار» را به وی داده بودند و این به خاطر تمرکز وی روی برندسازی شرکت بود. آقای Barry یک لابراتوار تحقیقاتی و همچنین یک مرکز چاپ دیجیتالی در نزدیکی مقر اصلی شرکت فیسبوک تاسیس کرده بود که این امکان را به سایر پرسنل شرکت می‌داد تا از تجهیزات لابراتوار برای مصارف شخصی برخوردار گردیده و همچنین بتوانند برای کسب مهارت های چاپ دیجیتالی از آن مرکز استفاده کنند.

به گفته ی این طراح اسبق فیسبوک، دلیل اصلی طراحی چنین کتابی این بود که فیسبوک در زمینه معرفی ماموریت، تاریخچه و فرهنگ درون سازمانی اش به کارمندان جدید الورود دچار یکسری چالش ها شده بود تا جایی که پرسنل جدید فیسبوک به دشواری می توانستند به اطلاعات مد نظر خود در این رابطه دست یابند (مشاهده تصاویر منتشر شده بیشتری از این کتاب)

پیش از این کتابی با چنین عنوانی توسط رهبر حزب کمونیست چین -Mao Zedong- باب شده بود که پر بود از سخنرانی ها، نقل قول‌ها و دست نوشته‌های وی اما این در حالی است که نسخه فیسبوکی این کتاب قرمز کوچک خیلی سریع فرهنگ سازمان این شبکه اجتماعی را به خواننده منتقل می سازد.

0


بهزاد مرادی

از جمله علائقم می‌شه به نشر علم،‌ سرمایه‌گذاری روی نسل آینده، برنامه‌نویسی به خصوص زبان PHP و جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی اشاره کرد و اعتقاد دارم که سکان آکادمی می‌تونه بستری باشه که از اون طریق به علائقم جامهٔ عمل بپوشونم!


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)