آشنایی با کتاب قرمز کوچک فیسبوک

آشنایی با کتاب قرمز کوچک فیسبوک

Ben Barry که پیش از این در شرکت فیسبوک با سمت طراح مشغول به کار بوده، یکسری تصاویر مربوط به کتاب قرمز کوچک اختصاصی شبکهٔ اجتماعی فیسبوک که خودش در این شرکت طراحی کرده را در اینترنت منتشر کرده است. اگرچه این کتابچه خیلی کوچک است، اما حاوی اطلاعاتی است که دید ما را نسبت به نگرش مدیران این شبکهٔ اجتماعی بازتر می‌سازد. 

این کتاب پر است از نقل‌قول‌هایی مرتبط با فرهنگ درون سازمانی و تاریخچهٔ شرکت فیسبوک که وقتی تعداد کاربران این شبکهٔ اجتماعی در سال ۲۰۱۲ به ۱ میلیارد رسید، مدیران شرکت تصمیم گرفتند یک نسخه از این کتابچه را روی میز تک‌تک پرسنل این شرکت قرار دهند.

جالب است بدانیم زمانی‌ که بن بری در فیسبوک مشغول به کار بود، سایر پرسنل شرکت لقب «وزیر شعار» را به وی داده بودند و این به‌ خاطر تمرکز وی روی برندسازی شرکت بود؛ وی یک لابراتوار تحقیقاتی و همچنین یک مرکز چاپ دیجیتالی در نزدیکی مقر اصلی شرکت فیسبوک تأسیس کرده بود که این امکان را به سایر پرسنل شرکت می‌داد تا از تجهیزات این لابراتوار برای مصارف شخصی برخوردار گردیده و همچنین بتوانند برای کسب مهارت‌های چاپ دیجیتالی، از آن مرکز استفاده کنند.

به گفتهٔ این طراح اسبق فیسبوک، دلیل اصلی طراحی چنین کتابی این بود که فیسبوک در زمینهٔ معرفی مأموریت، تاریخچه و فرهنگ درون سازمانی‌اش به کارمندان جدیدالورود دچار یکسری چالش‌ها شده بود تا‌ جایی‌ که پرسنل جدید فیسبوک به دشواری می‌توانستند به اطلاعات مدنظر خود در این رابطه دست یابند.

با مشاهدهٔ تصاویر منتشر شده در کتاب کوچک قرمز فیسبوک، که به نظر می‌رسد برگرفته از کتابی با چنین عنوانی توسط رهبر حزب کمونیست چین -Mao Zedong- است که پر بود از سخنرانی‌ها، نقل‌قول‌ها و دست‌نوشته‌های وی، می‌توانید خیلی سریع با فرهنگ سازمان این شبکهٔ اجتماعی آشنا شوید.