Tensor2Tensor: پلتفرم اپن‌سورس گوگل برای یادگیری ژرف (Deep Learning)

Tensor2Tensor: پلتفرم اپن‌سورس گوگل برای یادگیری ژرف (Deep Learning)

گوگل به‌زودی ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی اپن‌سورس جدید خود را به بازار عرضه خواهد کرد. نام آخرین محصول مرتبط با این حوزه، Tensor2Tensor یا به‌اختصار T2T است که درواقع پلتفرمی برای تمرین یادگیری ژرف در TensorFlow (یک کتابخانهٔ اپن سورس و رایگان در زمینه تکنولوژی‌های یادگیری ماشینی) است. 

به گفتهٔ گوگل، T2T ساخت مدل‌های به‌روز برای استفاده در اپلیکیشن‌های یادگیری ماشینی جهت انجام کارهایی نظیر ترجمه، تجزیه و ترکیب و یا نوشتن توضیح برای عکس‌ها را تسهیل می‌کند (این ابزار اپن‌سورس همچنین حاوی دیتاست‌های مختلفی است).

گوگل مدعی است که T2T در برخی کارها از جمله ترجمهٔ ماشینی بسیار موفق‌تر و البته سریع‌تر از هم‌ردیفان خود عمل می‌کند؛ به‌طور مثال، اگر زمان آموزش را در نظر بگیریم، برخی مدل‌های T2T خاص می‌توانند صرفاً طی یک روز و با استفاده از صرفاً یک GPU آموزش ببینند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هر دو مفاهیمی تازه هستند و کمی احساس سردرگمی در نخستین مواجهه با آن‌ها کاملاً طبیعی است؛ حال اگر قرار باشد در آینده‌ای نه‌چندان دور از این مفاهیم در کار خود نیز بهره بگیرید، این حالت سردرگمی بیشتر هم خواهد شد! خوشبختانه بسیاری از شرکت‌ها در سال‌های اخیر سعی بر آموزش پرسنل خود در مورد مفاهیم پایه‌ای در این حوزه‌ها داشته‌اند و همین امر باعث می‌شود یادگیری چنین مباحث جدیدی خیلی هم سخت نباشد.

به طور مثال، گوگل یک دورهٔ آموزشی فشردهٔ ۳ ساعته درخصوص یادگیری ژرف (Deep Learning) که یک روش بسیار کارآمد در حوزهٔ یادگیری ماشینی است برگزار می‌کند که این دوره بر روی Cloud Platform گوگل در دسترس است و بر روی ساختارهای پایه‌ای شبکه، از جمله شبکه‌های محاسبه‌ای و تکرارشونده تمرکز کرده است.

فیسبوک نیز برای کمک وارد عرصه شده و آموزش‌های پلتفرم‌های هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی را در قالب ویدیو توضیح داده است؛ این ویدیوها همچنین مقدمه‌ای بر انواع یادگیری مانند Reinforcement Learning، Supervised Learning و Predictive Learning بوده که برای افرادی که در پی یادگیری هستند بسیار مفید واقع می‌شوند.

فارغ از سطح دانش ما، ابزارهای اپن‌سورس گوگل چه برای تحقیق و چه برای توسعهٔ محصول به کارمان خواهد آمد.

منبع