جواهری به‌نام دولوپر که در آینده‌ای نه‌چندان دور حرف اول و آخر را خواهد زد!

جواهری به‌نام دولوپر که در آینده‌ای نه‌چندان دور حرف اول و آخر را خواهد زد!

به‌عنوان یک انسان، ما ذاتاً دوست داریم به آینده‌های دور نیم‌نگاهی داشته باشیم تا بفهمیم که در آینده چه تغییراتی رخ خواهد داد؛ اما وقتی بخواهیم که از شکست‌ها درس بگیریم، گذشته و تجربیات تلخ آن است که بایستی پیش‌روی ما قرار گیرند. با این تفاسیر، در این مقاله قصد داریم به اهمیت حضور «دولوپرها» در دنیای کسب‌وکار کنونی بپردازیم و ببینیم که این افراد خلاق دنیای ما را تا کجا به پیش خواهند برد!

چه کسی 20 سال پیش فکر این را می‌کرد که شرکت‌های تکنولوژی تبدیل به کتاب‌فروشی آنلاین مانند آمازون ‌شوند و یا برای پاسخگویی به نیازهای حوزهٔ آی‌تی، چیزی به‌نام کلود ابداع شود و یا این‌که سیستم‌ها و پلتفرم‌های توزیع برای نوآورترین نرم‌افزارها به‌راحتی و به‌صورت رایگان برای عموم منتشر خواهند شد؟

شاید افراد خیلی کمی می‌توانستند این‌ها را پیش‌بینی کنند؛ اما اگر بگوییم که موارد گفته شده و بسیاری فناوری‌های دیگر بدون حضور گروهی به‌نام دولوپر نمی‌توانستند ایجاد شوند، خیلی بی‌راه نگفته‌ایم!

درواقع، در خیلی از سازمان‌ها قدرت دولوپرها در مقایسه با سایر پرنسل به‌نوعی عجیب و غیرقابل وصف است؛ علاوه بر این، گرچه در دنیای بیزینس معمولاً روال‌های کاری، سیاست‌ها و غیره از لایه‌های بالای مدیریتی به سایر پرنسل ارجاع داده می‌شوند و نه برعکس، اما در شرکت‌های فعال در حوزهٔ آی‌تی گذشته از این‌که مدیران و مسئولان چه نظری دارند، این دولوپرها هستند که تحقیق و جستجو می‌کنند و با انتخاب‌های خود سیاست‌های کلان شرکت را مشخص می‌سازند و همین مسئله منجر به این خواهد گشت تا ایشان روزبه‌روز قدرتمندتر شوند و بازی به‌نوعی عوض شود.

با این تفاسیر، در دوره‌ای که دولوپرها استراتژی‌های دیجیتال را می‌سازند یا در آن‌ها دست می‌برند، حتی موفق‌ترین شرکت‌های صنعتی هم نمی‌توانند نظرات مهندسان نرم‌افزار و دولوپرهایشان را نادیده بگیرند. جالب است بدانیم که اکثر دولوپرها همیشه یک چیز را با قاطعیت می‌گویند و آن‌ هم این‌که «آیندۀ کسب‌وکارها به‌سمت نرم‌افزاری شدن -به‌خصوص نرم‌افزارهای اپن‌سورس- می‌رود!» و اگر شرکت‌ها بر روی انتقال دیجیتالی سرمایه‌گزاری نکنند، به‌زودی رقبایشان گوی سبقت را از ایشان خواهند ربود.

چند شاهد مثال برای اثبات ذات جواهرگونهٔ دولوپرها!
وقتی که می‌بینیم کشورها و شرکت‌های فعال در جهان اول شروع به سرمایه‌گذاری روی مهارت‌های توسعهٔ نرم‌افزار روی کودکان می‌کنند، این سیاست‌ها حاکی از آنند که روزبه‌روز نیاز به دولوپرها بیشتر و بیشتر خواهد شد؛ جالب است بدانیم که در سال‌های آتی، نیاز بازار کار به متخصصین توسعهٔ نرم‌افزار به‌مراتب بیش از خروجی دانشگاه‌ها است!

در یک کلام، متخصصین توسعهٔ نرم‌افزار از طراحان تجربهٔ کاربری گرفته تا توسعه‌دهندهٔ گیم، اپ موبایل و ... جزو گروهی هستند که بیشترین درآمد را درمقایسه با سایر حرفه‌ها دارند (این میزان درآمد گاهی‌اوقات تا بیش از ۱۵۰ هزار دلار در سال هم می‌رسد).

واقعاً می‌توان گفت که حقوق بالا از یک سو و همچنین سر و دست شکستن شرکت‌های فعال در حوزهٔ فناوری برای جذب دلوپرهای تراز اول از سوی دیگر، در نقش جواهرگونهٔ دولوپرها بی‌تأثیر نبوده‌اند؛ می‌بینیم که شرکت‌های حوزهٔ آی‌تی علاوه بر تأمین حقوق بالای این قشر از جامعه،‌ شرایط کار و زندگی منحصربه‌فردی را هم برای ایشان فراهم می‌کنند تا ایشان بدون هیچ دغدغه‌ای بتوانند دست به ابداع و نوآوری بزنند (به‌طور مثال، محیط‌های کاری که در شرکت‌هایی همچون گوگل، فیسبوک، آمازون و غیره می‌بینیم همه در جهت آرامش خیال پرسنلشان -که غالباً دولوپرها هستند- ایجاد شده‌اند).

در بالا گفتیم سر و دست شکستن شرکت‌های فعال در حوزهٔ فناوری برای جذب دلوپرهای تراز اول! کاملاً درست است؛ گهگاهی در اخبار فناوری می‌شنویم که شرکت‌های فناوری همچون مایکروسافت، اپل، تسلا، آمازون و غیره به‌سادگی دست به ربودن نیروهای یکدیگر می‌زنند و شاهد چنین ادعایی هم این‌که سازندهٔ زبان برنامه‌نویسی Swift اپل، به شرکت خودروسازی تسلا پیوست!

معمولاً شرکت‌های موفقی همچون تسلا که مدیرعاملش -ایلون ماسک- یکی از تأثیرگذارترین افراد فعال دنیای کسب‌وکار کنونی است، بی‌گدار به آب نمی‌زنند؛ این شرکت‌ها به‌خوبی از میزان تأثیر جذب دولوپرهای بااستعداد در پیشبرد اهدافشان آگاهند و برای همین منظور، حاضرند از هیچ تلاشی فروگذار نکنند حتی اگر لقب «دولوپر دزدی» به ایشان داده شود (جالب است بدانیم که استیو جابز -خالق اسطوره‌ای اپل- تلاش بسیاری برای جذب لینوس توروالدز -خالق لینوکس- کرد که با شکست مواجه شد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون این موضوع، به مقالهٔ رد پیشنهاد کاری استیو جابز از طرف لینوس توروالدز مراجعه نمایید).

 کلام آخر
به‌نظر می‌رسد که با توضیحات بالا مجاب شده باشیم که با دولوپر شدن اگر آخرت خود را نسازیم، حتماً دنیای خود را خواهیم ساخت! دنیا روزبه‌روز بیشتر دیجیتالی شده و در همین ایران خودمان نیز دیجی‌کالاها، دیوارها، آپارات‌ها و سایر محصولات فناورانه روزبه‌روز بیشتر می‌شوند و خلق چنین سرویس‌‌های تراز اولی، نیاز به دولوپرهای تراز اول هم دارد.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا با این جمله که «جواهری به‌نام دولوپر که در آینده‌ای نه‌چندان دور حرف اول و آخر را خواهد زد!» موافقید یا مخالف؟ علاوه بر این، با پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینهٔ هوش مصنوعی، آیا فکر می‌کنید که دولوپرها کماکان پرطرفدار هستند یا این‌که روبات‌های جای ایشان را خواهند گرفت؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.