Glot.io: وب اپلیکیشنی برای اجرا و اشتراک‌گذاری سورس‌کد

Glot.io: وب اپلیکیشنی برای اجرا و اشتراک‌گذاری سورس‌کد

ده‌ها IDE تحت وب تاکنون به بازار عرضه شده اما اکثر آن‌ها بر روی تکنولوژی‌های فرانت‌اند مانند HTML ،CSS و JS تمرکز دارند؛ وب‌سایت Glot.io یک مدعی جدید است که از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی که معمولاً نیاز به یک کامپایلر دارند پشتیبانی می‌کند.

Glot تنها زبان‌هایی که مربوط به ساخت اپلیکیشن‌های تحت وب باشند را ساپورت نمی‌کند بلکه از بقیۀ زبان‌ها مانند C# ،Java ،Swift ،Haskell و خیلی از زبان‌های دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

Glot یک وب اپلیکیشن اپن‌سورس است و محلی جالب برای دولوپرها است؛ البته محدودیت‌هایی درمورد این‌که شما چه چیزهایی را می‌توانید اجرا کنید وجود دارد (مخصوصاً این‌که چه برنامه‌های گرافیکی و چه لایبرری‌هایی را اجرا کنید). اما می‌توانید تقریباً هرچیزی که بخواهید را در این سایت ذخیره کنید و در هر جایی به رایگان به اشتراک بگذارید. 

یکی از قابلیت‌های سرویس Glot جستجوی این وب‌سایت است؛ مثلاً اگر درحال ساخت یک پروژۀ iOS هستید، می‌توانید صفحۀ Snippets این وب‌سایت را براساس Swift code جستجو کنید و نتیجۀ دلخواه را ببینید.

اکثر نمونه‌هایی که توسط کاربران در سایت گذاشته شده‌اند ساده هستند. البته این وب‌سایت تنها یک محل برای ذخیرۀ کدها نیست و شما می‌توانید ایده‌های جدید خود را در آن تست هم کنید؛ به این صورت که کدهای خود را در وب‌سایت بنویسید و بدون نیاز به کامپایلر خاصی، آن‌را تست کنید. 

Glot برای چه کسانی بیشترین کاربرد را دارا است؟
در وهلۀ اول، دولوپرهای تازه‌کار شاید از نمونه‌ کارها چیزهای باارزشی پیدا کنند؛ به‌نظر می‌آید که این وب‌سایت بیشتر برای کدنویس‌های جوانی خوب است که به‌دنبال یک محیط کدنویسی آنلاین برای تست ایده‌های خود هستند و می‌خواهند در آن تمرین کنند.

درواقع، وقتی دولوپرهای تازه‌کار شروع به یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی می‌کنند، بااستفاده از این وب‌سایت -بدون این‌که نیاز به نصب نرم‌افزار خاصی باشد- می‌توانند از کامپایلرهای زبان‌های مختلف استفاده کرده و کدهای خود را به سادگی اجرا کنند.

جالب است بدانید ریپازیتوری گیت‌هاب Glot حاوی تمام کدهای این وب‌سایت به‌علاوۀ برخی ابزارهایش است. اپلیکیشن Glot در کل خیلی جالب و کاربردی است و می‌تواند برای کدنویس‌های تازه‌کار ابزار کاملاً باارزشی باشد. اگر به‌دنبال یک راه ارزان هستید تا توسط آن مهارت کدنویسی خود را افزایش دهید، این وب‌سایت هرچیزی که برای شروع نیاز دارید را در اختیارتان می‌گذارد.

اگر وب‌سایت دیگری در این زمینه می‌شناسید و یا تجربۀ کار با چنین سرویس‌هایی را دارید، می‌توانید در بخش نظرات دانسته‌های خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع