پس از چین و ژاپن، حال نوبت کانادا است تا آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را آغاز کند!

پس از چین و ژاپن، حال نوبت کانادا است تا آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را آغاز کند!

در دنیای پیشرفتهٔ امروزی، کشورهایی مانند ژاپن، چین و اخیراً هم کانادا لزوم آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را به‌خوبی درک کرده و آن‌را جزئی از برنامهٔ درسی مراکز آموزشی قرار داده‌اند چراکه این کار به‌وضوح تأثیر زیادی بر میزان خلاقیت و شکل‌گیری تفکر انتقادی در کودکان دارد. این برنامه از پایهٔ ابتدایی شروع می‌شود و تا دورهٔ دبیرستان نیز ادامه خواهد داشت.

اگر به تاریخچهٔ هک نگاهی اجمالی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که فعالان حوزهٔ آی‌تی از شروع دههٔ 60 میلادی با این پدیده درگیر است و این خود دلیلی موجه برای بالا بردن امنیت سایبری به‌حساب می‌آید. با وجود این، حجم بالایی از حملات سایبری و دانستن روش‌های درست مقابله با این اتک‌ها ضروری به‌نظر می‌رسد و چنین چیزی میسر نخواهد بود مگر با برخورداری از علوم حوزهٔ آی‌تی همچون برنامه‌نویسی.

جدای از موضوع امنیت سایبری، سرعت پیشرفت فرهنگ کدنویسی امری قابل‌تا‌ٔمل است و در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد گسترش روزافزون آن خواهیم بود اما بازهم تعداد کشورهایی که درحال‌حاضر به این موضوع توجه کافی دارند از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کند! پس از ژاپن و چین، کانادا تنها کشوری است که آموزش برنامه‌نویسی به کودکان را اجباری کرده و آن‌را در برنامهٔ درسی دانش‌آموزان گنجانده است.

هدف از انجام این کار، کمک به دانش‌آموزان جهت بالا بردن قدرت تحلیل ذهنی و خلاقیت و همچنین داشتن تفکر نقادانه بوده است؛ از آنجا که آموزش اجباری بدون حضور معلم تقریباً بی‌معنی است، 500 مدرس پس از آموزش دیدن در زمینهٔ کدنویسی و مهارت‌های حوزهٔ آی‌تی، برای خدمت به مدارس و مهدکودک‌های سراسر کشور کانادا اعزام خواهند شد.

در ژاپن نیز آموزش برنامه‌نویسی شروع شده است اما آنچه شگفت‌آور است، جدیت بسیار زیاد کشور چین است تاجایی‌که در این کشور کودکان از قبل از شروع پیش‌دبستانی شروع به کد زدن می‌کنند (برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، به مقالهٔ اجباری شدن آموزش برنامه نویسی در مدارس ژاپن مراجعه نمایید).

دولت کانادا با اختصاص 50 میلیون دلار به این امر، درنظر دارد که در شروع برنامه، 500 هزار دانش‌آموز را در مدارس این کشور با برنامه‌نویسی آشنا کند؛ جالب است بدانیم که آموزش برنامه‌نویسی به بانوان و سرخ‌پوستان نیز جزئی از این طرح می‌باشد (در سال 2000، اسرائیل نیز مبادرت به آموزش برنامه‌نویسی به دانش‌آموزان در مقطع متوسطه کرده بود اما در کمال تعجب، ایالات متحده آمریکا هنوز اقدامی در این راه انجام نداده است).

حال سوال اینجا است که آیا چین، ژاپن و کانادا استراتژی درستی برای اضافه کردن این قبیل آموزش‌ها به دوره‌های تخصصی موجود در مدارس اتخاذ کرده‌اند یا خیر؟ در بخش کامنت‌ها می‌توانید نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را در این خصوص با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع