آیا زمان ورود شما به دنیا فریلنسری فرا رسیده است؟

آیا زمان ورود شما به دنیا فریلنسری فرا رسیده است؟

برای آن دسته از خوانندگان سکان آکادمی که با مفهوم فریلنسر آشنا نیستند بایستی بگوییم که فریلنسر کسی است که مهارت ها یا خدمات خود را بدون تعهد دراز مدت به متقاضیان عرضه می کند. این دست افراد معمولا به صورت پروژه ای دستمزد می گیرند و حوزه های برنامه نویسی، مترجمی، موسیقی، طراحی گرافیک، عکاسی و ... جزو حوزه هایی هستند که در آن ها فریلنسرهای زیادی دیده می شود. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد نقد و بررسی قرار دهیم این است که زمان مناسب برای فریلنسر شدن چه زمانی است. به عبارت دیگر، چه زمانی ما خواهیم توانست پل های پشت سر خود را شکسته و پا در دنیای کسب و کار شخصی خود بگذاریم و به اصطلاح یک فریلنسر شویم. با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

1- داشتن یک مهارت خاص
اگر شما یک توسعه‌دهنده ای هستید که از مهارت خاصی برخوردار می باشید که کمتر کسی به دنبال آن رفته، احتمال این که یک فریلنسر موفق شوید زیاد خواهد بود. توجه داشته باشیم که در دنیای آی تی همواره تقاضا برای توسعه دهندگان به‌خصوص در حوزه های نوین زیاد است (مثلاً رایانش ابری که امروزه خیلی مورد توجه قرار گرفته اما در عین حال کمتر کسی به سراغ آن رفته.) شاید یافتن کسی که به دنبال این مهارت خاص شما باشد کمی دشوار به نظر برسد، اما اگر چنین فردی پیدا شود، نون شما در روغن خواهد بود!

2- سخت کوشی
در بسیاری از شرکت ها، ۲۰ درصد از پرسنل چیزی در حدود ۸۰ درصد کارها را انجام می‌دهند. اگر شما جزو‌ آن گروه ۲۰ درصدی هستید، شکی به خود راه ندهید که اگر فریلنسر شوید موفق خواهید شد اما همواره به یاد داشته باشید که می بایست سخت کوشی را سرلوحه کار خود قرار دهید.

3- راه اندازی کسب و کار شخصی
بسیاری از افراد همواره رؤیای راه اندازی کسب و کار شخصی را در سر می پرورانند اما تعداد معدودی از ایشان هستند که دست به چنین کاری می زنند. شاید شما نتوانید صاحب یک شرکت آی تی بزرگ مثل اپل شوید، اما می‌توانید یک کسب و کار کوچک شخصی به راه اندازید که در آن خودتان رئیس خودتان باشید.

4- تنوع طلبی
اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که تنوع طلبی جزو یکی از خصوصیات شخصی شماست، فریلنسری می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. در دنیای فریلنسری، شما مجبور نخواهید بود تا قیافه یک کارفرما را سال‌ها و سال‌ها تحمل کنید بلکه پس از اتمام هر پروژه، می‌توانید تصمیم بگیرید تا پروژه بعدی خود را با کدام کارفرما شروع کنید و همین مسأله جزو یکی از بخش‌های لذت بخش فریلنسری است (توجه داشته باشیم که تنوع طلبی در زندگی زناشویی اصلاً خوب نیست و بدون شک برای شما گران تمام خواهد شد!)

5- دوست دارید دست شما باز باشد
دنیای فریلنسری به هیچ وجه با ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر قابل مقایسه نیست. اگر شما به یک مهمانی مهم دعوت شوید، با خیال راحت می‌توانید در مهمانی مد نظر شرکت کرده و پس از بازگشت از مهمانی، تا صبح بیدار بمانید و کدنویسی کنید،‌ از ساعت ۷ صبح بخوابید تا ۱۲ ظهر سپس به کار خود ادامه دهید الی آخر.

6- علاقمندی به کاری خاص
پرسنل سطح بالا در هر شرکتی استعداد پیشرفت کردن را دارا هستند و به طور مثال پس از انجام کارهای کارشناسی، به سوپروایزری ارتقاء می یابند و در نهایت مدیر یک دپارتمان می شوند. توجه داشته باشیم که کارهای مدیریتی الزاماً لذت بخش نیستند و همین مسأله منجر می‌گردد تا افراد در دراز مدت انگیزه کاری خود را از دست بدهند و دچار روزمرگی شوند. اما زمانی که شما یک فریلنسر می شوید، خودتان هستید که تصمیم می‌گیرد از چه کاری لذت می‌برید و زمانی که شما کاری را انجام می‌دهید که از آن لذت می برید، نه تنها به سادگی خسته نمی شوید، بلکه از انرژی لازم برای پیشرفت بیشتر نیز برخوردار خواهید شد.

7- نبود تبعیض
زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار می شوید، بسیاری از مسائلی که برای کارمندان معمولی پیش می‌آید برای شما پیش نخواهد آمد که از آن جمله می‌توان به تبعیض جنسیتی، سنی، ظاهری، قومیتی، تحصیلی و … اشاره کرد. نبود همین مسائل حاشیه ای، به فریلنسرها کمک می‌کند تا با تمرکز بیشتری به کار خود ادامه دهند.

8- نبود قوانین دست و پاگیر شرکتی
اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که خیلی تمایلی به پوشیدن لباس فرم شرکتی، حضور به‌موقع در محل کار، شرکت در جلسات طولانی و در اکثر مواقع بدون نتیجه و … ندارید، چاره کار شما فریلنسر شدن است.

9- امنیت شغلی
در حال حاضر، در کشورمان ایران می‌شود گفت که امنیت شغلی بسیار پایین است. اکثر شرکت ها با هزینه‌های گزافی دست و پنجه نرم می کنند، می بایست حق بیمه و مالیات پرداخت کنند و بسیاری هزینه‌های دیگری را متحمل شوند و همین مسائل منجر گردیده تا اکثر پرسنل این دست شرکت ها از امنیت شغلی نسبتاً پایینی برخوردار باشند. حال می بایست ببینیم که امنیت شغلی فریلنسرهای حرفه‌ای به چه شکل است: معرکه! واقعیت امر این است که اگر کسی در حوزه کاری‌اش حرفی برای گفتن داشته باشد، به هیچ وجه نیازی به نگرانی برای گرفتن پروژه و کسب درآمد نمی بایست داشته باشد.

10- درآمد بالاتر
بدون تعارف میزان درآمد فریلنسرها نسبت به همکارهایشان که در شرکتی مشغول به کار می‌باشد چندین برابر است. علیرغم کسب در آمد بیشتر توسط فریلنسرها، چند نکته را می بایست مد نظر داشته باشیم و آن هم این که یک فریلنسر برای مدت محدودی به استخدام در می آید، فریلنسرها بیمه تأمین اجتماعی ندارند مگر آنکه خودشان ترتیب چنین کاری را بدهند، ممکن است کارفرمایان پول فریلنسرها را بخورند و …

در پایان قصد داریم این نتیجه را بگیریم که فریلنسر شدن خیلی خوب است فقط به شرط این که شرایط آن را داشته باشیم. اگر قصد چنین کاری را در سر می پرورانید، حتماً توجه داشته باشید که می بایست همواره کمی پول ذخیره داشته باشید تا اگر برای مدت یکی دو ماه پروژه ای به شما محول نشد، از لحاظ مالی به مشکل نخورید. نظر شما چیست؟ آیا فریلنسر شدن در شرایط کنونی بازار کار ایران خوب است یا خیر. نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.