فریلنسر شدن برای کدام تیپ‌های شخصیتی مناسب است؟

فریلنسر شدن برای کدام تیپ‌های شخصیتی مناسب است؟

برای آن دسته از کاربرانی که با مفهوم فریلنسر آشنا نیستند بایستی بگوییم که فریلنسر کسی است که مهارت‌ها یا خدمات خود را بدون تعهد دراز مدت، به متقاضیان عرضه می‌کند. این دست افراد معمولاً به صورت پروژه‌ای دستمزد می‌گیرند و مهارت‌هایی همچون برنامه‌نویسی، مترجمی، موسیقی، طراحی گرافیک، عکاسی و ... جزو حوزه‌هایی هستند که در آنها فریلنسرهای زیادی دیده می‌شود. آنچه در این مقاله قصد داریم مورد نقد و بررسی قرار دهیم این است که زمان مناسب برای فریلنسر شدن چه زمانی است؟ به عبارت دیگر، چه زمانی ما خواهیم توانست پل‌های پشت سر خود را شکسته و پا در دنیای کسب‌و‌کار شخصی خود بگذاریم و به اصطلاح یک فریلنسر شویم. 

همان‌طور که در عنوان این پست مشخص است، قبل از قدم گذاشتن به دنیای فریلنسری می‌بایست از تیپ شخصیتی خود آگاهی داشته باشید تا به نوعی دریابید که آیا اساساً برای این کار ساخته‌ شده‌اید یا خیر! در همین راستا، قبل از مطالعهٔ ادامهٔ این پست، توصیه می‌کنیم به مقالهٔ تست MBTI چیست و چه اطلاعاتی از درون ما را فاش می‌سازد؟ مراجعه نمایید. 

در ادامه، به بررسی برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی خواهیم پرداخت که برخورداری از آنها برای یک فریلنسر، باید است:

داشتن یک مهارت خاص
اگر شما یک فردی هستید که از مهارت خاصی برخوردار می‌باشید که کمتر کسی به دنبال آن رفته، احتمال این که یک فریلنسر موفق شوید زیاد خواهد بود. توجه داشته باشیم که مثلاً در دنیای کسب‌وکاری همچون آی‌تی، همواره تقاضا برای دولوپرها -به‌خصوص در حوزهٔ تکنولوژی‌های جدید- زیاد است. شاید یافتن کسی که به دنبال این مهارت خاص شما باشد کمی دشوار به نظر برسد، اما اگر چنین فردی پیدا شود، اصطلاحاً نان شما در روغن خواهد بود!

سخت‌کوشی
در بسیاری از شرکت‌ها، ۲۰٪ از پرسنل چیزی در حدود ۸۰٪ کارها را انجام می‌دهند. اگر شما جزو‌ آن گروه ۲۰ درصدی هستید، شکی به خود راه ندهید که اگر فریلنسر شوید موفق خواهید شد اما همواره به یاد داشته باشید که می‌بایست سخت‌کوشی را سرلوحهٔ کار خود قرار دهید (برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقالهٔ قانون ۸۰/۲۰ (اصل پارِتو) چیست؟ مراجعه نمایید).

رئیس خود بودن
بسیاری از افراد همواره رؤیای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی را در سر می‌پرورانند اما تعداد معدودی از ایشان هستند که دست به چنین کاری می‌زنند. استدلال اصلی ایشان هم از لانچ کسب‌وکار شخصی خود یا فریلنسر شدن این است که دوست دارند رئیس خود باشند. فریلنسری به نوعی برای این دست افراد مناسب است چرا که ایشان تحمل دستور شنیدن از مافوق خود را ندارند.

تنوع‌طلبی
اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تنوع‌طلبی جزو یکی از خصوصیات شخصی شما است، فریلنسری می‌تواند گزینهٔ خوبی برای شما باشد. در دنیای فریلنسری، شما مجبور نخواهید بود تا یک کارفرما را سال‌ها و سال‌ها تحمل کنید بلکه پس از اتمام هر پروژه، می‌توانید تصمیم بگیرید تا پروژه بعدی خود را با کدام مشتری جدید شروع کنید و همین مسأله جزو یکی از بخش‌های جذاب دنیای فریلنسری است.

دوست دارید دست شما باز باشد
دنیای فریلنسری به هیچ وجه با ساعات کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر قابل مقایسه نیست. به طور مثال، اگر شما به یک مهمانی مهم دعوت شوید، با خیال راحت می‌توانید در مهمانی مد نظر شرکت کرده و پس از بازگشت از مهمانی، تا صبح بیدار بمانید و کدنویسی کنید،‌ از ساعت ۷ صبح بخوابید تا ۱۲ ظهر سپس به کار خود ادامه دهید الی آخر.

علاقمندی‌های شخصی
پرسنل سطح بالا در هر شرکتی استعداد پیشرفت کردن را دارا هستند و به طور مثال پس از انجام کارهای کارشناسی، به سوپروایزری ارتقاء می‌یابند و در نهایت مدیر یک دپارتمان می‌شوند. توجه داشته باشیم که کارهای مدیریتی الزاماً لذت‌بخش نیستند و همین مسأله منجر می‌گردد تا افراد در دراز مدت انگیزهٔ کاری خود را از دست بدهند و دچار روزمرگی شوند. اما زمانی که شما یک فریلنسر می‌شوید، خودتان هستید که تصمیم می‌گیرید از چه کاری لذت می‌برید و زمانی که شما کاری را انجام می‌دهید که از آن لذت می‌برید، نه تنها به سادگی خسته نمی‌شوید، بلکه از انرژی لازم برای پیشرفت بیشتر نیز برخوردار خواهید شد.

تنفر از تبعیض
زمانی که شما به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار می‌شوید، بسیاری از مسائلی که برای کارمندان معمولی پیش می‌آید برای شما پیش نخواهد آمد که از آن جمله می‌توان به تبعیض جنسیتی، سنی، ظاهری، قومیتی، تحصیلی و … اشاره کرد. نبود همین مسائل حاشیه‌ای، به فریلنسرها کمک می‌کند تا با تمرکز بیشتری به کار خود ادامه دهند و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست ندهند.

نبود قوانین دست و پاگیر شرکتی
اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که خیلی تمایلی به پوشیدن لباس فرم شرکتی، حضور به‌ موقع در محل کار، شرکت در جلسات طولانی و در اکثر مواقع بدون نتیجه، ساعات کاری مشخص و … ندارید، چارهٔ کار شما فریلنسر شدن است.

امنیت شغلی
در حال حاضر، می‌شود گفت که امنیت شغلی در برخی حوزه‌ها بسیار پایین است. اکثر شرکت‌ها با هزینه‌های گزافی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین مسائل منجر گردیده تا اکثر پرسنل این دست شرکت‌ها از امنیت شغلی نسبتاً پایینی برخوردار باشند. گرچه در چنین شرکت‌هایی کسانی که حرفی برای گفتن دارند همواره امنیت شغلی بالایی خواهند داشت، اما این در حالی است که این دست افراد -مثلاً یک دولوپر ارشد- اگر فریلنسر شود هم کماکان امنیت شغلی خواهد داشت (حتی در برخی موارد به مراتب بیشتر از حالتی که در یک شرکت استخدام شده باشد).

درآمد بالاتر
به طور کلی، میزان درآمد فریلنسرها نسبت به همتایان‌شان که در شرکتی مشغول به کار می‌باشند چندین برابر است. علیرغم کسب درآمد بیشتر توسط فریلنسرها، چند نکته را می‌بایست مد نظر داشته باشیم و آن هم اینکه یک فریلنسر برای مدت محدودی به استخدام در می‌آید، فریلنسرها بیمهٔ تأمین اجتماعی ندارند مگر آنکه خودشان ترتیب چنین کاری را بدهند، ممکن است کارفرمایان پول فریلنسرها را بخورند و چالش‌هایی از این دست (حتی ممکن است در یکسری بازه‌های زمانی، ایشان بیکار باشند).

آنچه مسلم است اینکه دنیای فریلنسری از دور بسیار جذاب است اما همواره مثل هر کسب‌وکار دیگری، با چالش‌های خاص خود همراه است. به طور کلی، اگر قصد چنین کاری را در سر می‌پرورانید، حتماً توجه داشته باشید که می‌بایست همواره کمی پول ذخیره داشته باشید تا اگر برای مدتی پروژه‌ای به شما محول نشد، از لحاظ مالی به مشکل نخورید.بهزاد مرادی