دانشمندان بااستفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشینی، درصدد یافتن معمای خلقت هستند!

دانشمندان بااستفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشینی، درصدد یافتن معمای خلقت هستند!

دانشمندان دانشگاه لیورپول انگلیس بااستفاده از علم یادگیری ماشینی (Machine Learning) به کامپیوترها آموخته‌اند که چگونه از میان بی‌نهایت حالات اتم‌ها، به‌دنبال مواد جدید بگردند. کامپیوترها بااستفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشینی، به دانشمندان کمک می‌کنند تا بر روی حالات کمتری از ترکیب اتم‌ها که به ایجاد ماده‌ای کاملاً جدید منجر‌ می‌شود تمرکز کنند.

این تحقیق جدید به دانشمندان این امکان را می‌دهد تا موادی که قبلاً شناخته شده‌اند را در الگوریتمی قرار دهند که کامپیوترها بااستفاده از یادگیری ماشینی بتواند ترکیب‌های اتمی مشابه را که قابلیت تولید شدن دارند را پیش‌بینی کند. پرفسور مت روزیینسکی، شیمیدان مواد در دانشگاه لیورپول در این‌باره گفت:

فهمیدن این که کدوم اتم‌ها از میان بی‌شمار صورت‌های ممکن ترکیب می‌شن تا مادهٔ جدیدی رو شکل دهند، یکی از بزرگترین چالش‌های علمی هست که حلش فرصت‌های علمی هیجان‌انگیزی رو پدید میاره که به دست‌یابی به توانمندی‌های مهمی هم منجر می‌شه.

این فرایند بسیار بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که به‌نظر می‌رسد؛ دانشمندان دانشگاه لیورپول از این تحقیقات برای پیش‌بینی رشد کریستال‌ها استفاده می‌کنند. گزارش آن‌ها کشف تجربی ۲ نوع ساختار متفاوت کریستال را با شناسایی کامپیوتری نواحی یک فاز غیر عالی پیچیده که حاوی آن ۲ نوع کریستال است را توضیح می‌دهد.

فناوری‌هایی از این دست ما را یک قدم به این هدف نزدیک‌تر می‌کنند که بیشتر زمان خود را صرف بازبینی نتایج به‌جای انجام تحیقات طاقت‌فرسا کنیم؛ ماشین‌ها در حال یادگیری آنچه که ما از آن‌ها می‌خواهیم هستند و درعوض آن‌ها در حال یاد دادن به ما هستند که چگونه درک درست‌تری از مواد سازنده جهان‌مان و خلقت داشته باشیم.

منبع