Caprine: پیام‌رسان اپن‌سورس دسکتاپ فیسبوک با امکاناتی مربوط به حریم‌خصوصی

Caprine: پیام‌رسان اپن‌سورس دسکتاپ فیسبوک با امکاناتی مربوط به حریم‌خصوصی

Caprine پیام‌رسانی کراس‌پلتفرمی برای فیسبوک است که با امکاناتی مربوط به حریم‌خصوصی مانند بلاک کردن وضعیت Seen، بلاک کردن وضعیت Typing و همچنین اینترفیس تیره‌ای به نام Dark mode عرضه شده است.

Caprine امکاناتی شبیه به واتس‌اپ دارا است؛ امکان بلاک کردن وضعیت Seen را به کاربر می‌دهد تا مخاطبان متوجه نشوند چه زمانی پیام‌های‌شان خوانده شده است. همچنین امکان عدم نمایش وضعیت Typing را حین نوشتن به شما می‌دهد، که یعنی پیام‌ها به محض ارسال به مخاطب، به او نمایش داده می‌شوند و مخاطب متوجه تایپ کردن شما نخواهد شد.

Caprine با یک تم مناسب همراه شده که امکان تغییر آن به یک پس‌زمینه‌ٔ نیمه‌شفاف و یا پس‌زمینه‌‌ای مات و معمولی را دارا است و همچنین امکان انتخاب بین پس‌زمینه‌های تیره و روشن نیز وجود دارد.

Caprine پروژه‌ای اپن‌سورس است که توسط Sindre Sorhus ایجاد شده است؛ درابتدا به‌عنوان پروژه‌ای شخصی در سال 2015 آغاز شد، اما کم‌کم افراد مختلفی نیز به مشارکت با این پروژه اقدام کردند. Caprine بااستفاده از Electron ساخته شده (همان فریمورکی که تیم سازندهٔ ویرایشگر متن Atom آن‌را ایجاد کرده) تا ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ کراس‌پلتفرم را آسان نماید (برای آشنایی بیشتر با Electron، به مقالهٔ Electron 1.0: پلتفرمی جهت ساخت آسان نرم افزار برای لینوکس، ویندوز و مک مراجعه نمایید).

با مشاهدهٔ پاسخ Sindre در کامنت موجود در صفحهٔ پروژهٔ Caprine، می‌توانید بفهمید که چرا وی از الکترون استفاده کرد و ابزار نیتیو ساخت اپلیکیشن دسکتاپ مانند سوئیفت برای macOS را رها کرد!

Caprine رسپانسیو است، به این معنی که اگر اندازهٔ پنجره را در کامپیوترتان تغییر دهید، مکان هر چیزی دیگری نیز به‌طور مناسب تنظیم می‌شود؛ همچنین می‌توانید امکان دریافت نوتیفیکیشن‌های دسکتاپ را از طریق تنظیمات این اپ فعال سازید.

Caprine در لغت به‌معنی «مشابه به بزها» است؛ دلیل این نام‌گذاری مشخص نیست ولی نرم‌افزارهای اپن‌سورس زیادی وجود دارند که به نامگذاری‌های این‌چنینی مشهور هستند. به‌عنوان مثال، KDE مخفف Kool Desktop Environment و یا Mustache و Vulkan جزو این‌دسته نام‌گذاری‌ها هستند.

منبع