18 نکتهٔ ضروری برای دولوپرهای تازه‌کاری که نمی‌دانند در چه حوزه‌ای دست‌به‌کار شوند!

18 نکتهٔ ضروری برای دولوپرهای تازه‌کاری که نمی‌دانند در چه حوزه‌ای دست‌به‌کار شوند!

ما انواع گوناگونی از دولوپرها به‌لحاظ کاری که می‌کنند داریم. اگر شما تازه برنامه‌نویسی را شروع کرده‌اید، حتماً برایتان سخت است که حوزۀ موردنظر برای ادامهٔ کارتان را انتخاب کنید؛ یک برنامه‌نویس می‌تواند در حوزه‌های مختلفی دست‌به‌کار شود که از آن جمله می‌توان به توسعه‌دهندۀ بک‌اند، توسعه‌دهندۀ اپلیکیشن دسکتاپ، توسعه‌دهندهٔ اپلیکیشن موبایل یا حتی واقعیت مجازی و اینترنت اشیاء اشاره کرد. روی‌هم‌رفته انتخاب‌های زیاد وجود دارد اما اکثریت کسانی که اول راه هستند نمی‌دانند که کدام مسیر برای شروع در اول راه مناسب ایشان است.

اگر شما هم همین احساس را دارید، برایتان خبرهای خوبی داریم زیرا اصلاً قرار نیست در همین اول راه یک مسیر تعریف شده و دقیق را انتخاب کنید؛ اجازه دهید برای روشن‌تر شدن این مسئله، یک مثال از دنیای ورزش -بسکتبال- بزنیم.

در بازی بسکتبال، پست‌های متفاوتی در تیم وجود دارد که از آن جمله می‌توان به گارد رأس، گارد شوت‌زن، هافبک‌ها، بازیکن مرکزی و غیره اشاره کرد؛ در هریک از این پست‌ها، احتمالات زیادی برای نوع بازی آن فرد در آن پست وجود دارد که بسته به مجموعه مهارت‌های فرد متفاوت است.

اگر شما به بسکتبال علاقه دارید و می‌خواهید شروع کنید، از همان اول پست اصلی خود را انتخاب نمی‌کنید و اگر هم دست به چنین انتخابی بزنید، شما محدود خواهید شد! درعوض، شما باید شروع کنید به بازی کردن و بعد از مدتی بازی در پست‌های مختلف، می‌بایست به‌سمت پستی بروید که در آن از بقیۀ پست‌ها بهتر بازی می‌کنید و تجربۀ بیشتری در آن کسب کرده‌اید.

در برنامه‌نویسی هم دقیقاً همین‌طور است. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک حوزۀ خاصی از برنامه‌نویسی را انتخاب کرده و مستقیم به‌ سراغ آن بروید؛ بلکه شما فقط باید شروع کنید و رفته‌رفته خودتان خواهید فهمید که در چه چیزی بد و در چه چیزی خوب -و یا عالی- هستید.

اگر شمار زیادی از دولوپرها را با تخصص‌های مختلفی می‌بینید و کاملاً سردرگم شده‌اید، این مقاله برای شما نوشته شده است؛ درواقع، این مقاله منتشر شده تا به شما کمک کند که با تحقیق و بررسی‌ به‌سمت کدنویسی بروید و بفهمید که شما در چه‌چیزی از این صنعت بیشتر خواهید درخشید.

1. سعی کنید یک صفحهٔ با HTML و CSS بسازید
ساختن یک صفحۀ ساده وب با این ۲ زبان نسبتاً راحت است؛ این‌ها زیربنای راهی هستند که مرورگرهای وب از طریق آن اطلاعات را به کاربران نشان می‌دهند. کار با HTML و CSS یک تصویر کلی از کدنویسی، کار با ویرایشگرهای متن و آشنایی با روش کار دولوپرها به شما می‌دهد. البته مهمتر از این مسئله، این است که با کار با این تکنولوژی‌ها یک درک کلی از ساختار بلوک‌های وب به‌دست می‌آورید و مهم نیست که در آخر چه حوزۀ تخصصی را انتخاب می‌کنید.

2. یک پروژۀ جانبی شروع کنید
یک ایده برای یک پروژه داشته باشید و برنامه‌ریزی برای آن‌را شروع کنید؛ حتی اگر کدنویسی بلد نباشید، می‌توانید با ایجاد طوفان فکری (Brain Stroming) یک ایده انتخاب کنید و با کشیدن نمودارها و جدول‌ها نشان دهید که چه‌طور‌ می‌خواهید آن‌را عملی کنید؛ با این کار و کشیدن طرح کلی روی کاغذ، شما انگیزه پیدا می‌کنید تا ایدهٔ‌تان را عملی کنید. 

3. طراحی Front-End را امتحان کنید
طراحی Front-End شامل کدنویسی چیزی می‌شود که در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد؛ وقتی Front-End کار می‌کنید، درواقع از نزدیک با المنت‌های بصری یک اپلیکیشن کار می‌کنید. در بین بقیۀ کارها، دولوپرهای این حوزه وظیفۀ کدنویسی برای ریسپانسیو کردن و یکپارچه کردن صفحه‌های وب را دارند.

4. به جلسات میت‌آپ برنامه‌نویسی بروید
جلسات Meetup این امکان را به شما می‌دهند تا در دنیای واقعی با دیگر دولوپرها آشنا شوید و با آن‌ها تعامل داشته باشید (جلسات هم‌فکر و لاگ‌ها جزو میت‌آپ‌هایی هستند که در ایران رایج‌اند). وقتی با یک دولوپر دیگر شخصاً صحبت می‌کنید، این صحبت یک چشم‌انداز و جنبۀ فکری به شما می‌دهد. به جلسات مختلف بروید و ببینید که دولوپرهای دیگر چه طرز فکری دربارۀ دیگر تخصص‌های برنامه‌نویسی دارند. دقت کنید که با چه دولوپری صحبت می‌کنید و زمینۀ کاری وی را جویا شوید و همچنین نقطه نظرات و دیدگاه‌های او را بشنوید.

5. کنفراس‌های یوتیوب را دنبال کنید
بعضی از بهترین برنامه‌نویسان جهان در کنفرانس‌ها صحبت می‌کنند؛ گوش کردن به این صحبت‌ها می‌تواند شما را به‌سمت درک راه‌های مختلف تفکر سوق بدهد و با درست فکر کردن است که شما می‌توانید بفهمید که دقیقاً چه کاری می‌خواهید بکنید. در همین راستا، یکی از بهترین جاها برای شروع، یوتیوب است.

6. به سوالات موجود در Quora دربارۀ یادگیری کدنویسی جواب دهید
نوشتن دربارۀ آن قسمت از برنامه‌نویسی که از آن لذت می‌برید کمک می‌کند تا بفهمید که به کدام قسمت از برنامه‌نویسی علاقه بیشتری دارید و از آن لذت می‌برید. همچنین با نوشتن می‌توانید اشتیاق دیگران را زنده کنید و فیدبک‌های مثبت بگیرید؛ اشتراک دانش خود با مردم دنیا آسان است و وب‌سایت quora.com محیط دوستانه‌ای برای این کار است.

7. یک زبان برنامه‌نویسی سمت سرور همچون پایتون را تست کنید
پایتون یک زبان برنامه‌نویسی است که خیلی‌ها مشتاق یادگیری آن هستند؛ می‌توانید شروع به یادگیری و استفاده از این زبان -یا هر زبان سطح بالای دیگری- بکنید تا ببینید که آیا این همان تخصصی است که به آن علاقه دارید یا نه. سینتکس زبان پایتون روان بوده و بسیار به زبان انگلیسی نزدیک است و به همین خاطر یادگیری آن‌را راحت می‌کند (برای شروع، می‌توانید به دورهٔ آموزش آنلاین و رایگان پایتون در سکان آکادمی مراجعه نمایید).

8. با تکنولوژی‌های مختلف کار کنید و آن‌ها را امتحان کنید
تنها راه علاقه‌مند شدن به یک تکنولوژی این است که با آن کار کنید؛ باید در اوقات آزادتان با تکنولوژی‌ها، فریمورک‌ها، ابزارها و پکیج‌های متفاوتی کار کنید. کار با ابزار متفاوتی که با آن آشنا نیستید به شما کمک می‌کند تا بفهمید که به چیز علاقه دارید و در صورت علاقمندی، آن‌را تا سطوح حرفه‌ای و پیشرفته ادامه دهید.

9. سعی کنید یک نفر را قانع کنید که هم‌زمان با شما کدنویسی یاد بگیرد
این کار همیشه شما را به یک فرد مسئولیت‌پذیر و خلاق تبدیل می‌کند؛ همچنین کسی که هم‌زمان با شما یاد می‌گیرد، شاید در طول یادگیری یک جنبۀ جدید از برنامه‌نویسی به شما نشان دهد که تابه‌حال آن‌را نمی‌دانستید و شما را به‌سمتی هدایت کند که واقعاً دوست دارید.

10. موارد بنیادی و اساسی برنامه‌نویسی را فراموش نکنید
شاید راه‌های متفاوتی برای این‌که تبدیل به یک دولوپر متخصص شوید وجود داشته باشد اما با این حال مسائل اساسی و زیربنائی همچنان یکسانند. بدون دانستن این موارد شاید در دام اشتباهات آزار‌دهندۀ زیادی بیافتید که از آن جمله می‌توان به نوشتن کدهای غیرحرفه‌ای یا پیروی از روش‌های کدنویسی غیربهینه اشاره کرد. وقتی ندانید که روش‌های استفاده از کانسپت‌هایی مانند الگوریتم‌ها، ساختمان داده‌ها و حل مسائل واقعی دنیای برنامه‌نویسی چیست، طبیعتاً هنوز یک دولوپر به‌حساب نمی‌آیید.

11. کار با یک سیستم مدیریت دیتابیس را فرا بگیرید
تقریباً تمام توان اپلیکیشن‌های موجود، از دیتابیس‌ها می‌آید؛ با فهمیدن روش کار دیتابیس‌ها، می‌توانید کارهایی مانند اضافه کردن اطلاعات، حذف اطلاعات، آپدیت اطلاعات و بازیابی اطلاعات را انجام دهید. با بلد بودن این کارها می‌توانید نوع قوی‌تری از اپلیکیشن‌هایی که با دیتابیس کار می‌کنند را بسازید (روش‌های کار با دیتابیس را معمولاً CRUD -که مخفف واژگان Create, Read, Update, Delete است- می‌نامند.

12. اصول زبان جاوااسکریپت را فرا بگیرید
اگر در سال ۱۳۹۶ درحال یادگیری برنامه‌نویسی هستید، حتماً باید حداقل کمی از این زبان را یاد بگیرید. چه خوشتان بیاید چه نه، جاوااسکریپت در زمینه‌های مختلف برنامه‌نویسی کاربرد دارد؛ پس یادگیری کمی جاوااسکریپت کاملاً کاربردی خواهد بود.

13. شروع وبلاگ‌نویسی کنید
نوشتن ایده‌های پیچیده کدنویسی در بلاگ‌ها، هم‌زمان با نشان دادن ایدۀ خاص خودتان به بقیۀ افراد، کمک می‌کند تا ایده‌ها بهتر در ذهنتان تجسم شود و مهم‌تر از آن، می‌تواند شما را به‌سمت چیزهایی سوق دهد که واقعاً به آن‌ها اهمیت می‌دهید و به فردی شناخته‌شده در آن حوزه مبدل گردید (البته قرار نیست درمورد چیزی بنویسید که برایتان جالب نیست).

14. مشارکت در وب‌سایت Stack Overflow
مشارکت در پروژه‌های این وب‌سایت می‌تواند شاخص خوبی برای اندازه‌گیری و فهمیدن مهارت کدنویسی شما در حوزۀ خاصی باشد؛ اگر راه‌حل خوبی برای یک مسئله که قبلاً در این وب‌سایت جواب خوبی برایش داده نشده است دارید، تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا راه‌حلتان را منتشر کنید. این کار نه‌تنها برای شما یک راهنمایی در مسیرتان خواهد بود، بلکه از این لحاظ برای شما مفید است که در جواب این کار شما، اگر شما هم سؤالی داشتید، بقیۀ افراد به شما کمک می‌کنند تا جوابش را پیدا کنید.

15. روش جستجو و تحقیق را یاد بگیرید
اگر بخواهید در حوزۀ هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، وب اپلیکیشن‌ها یا هر حوزۀ دیگری کار کنید، باید حتماً بلد باشید که چه‌طور تحقیق کنید؛ تحقیق و جستجو از موارد اساسی دولوپر شدن است و باید بدانید که چه‌طور از اینترنت برای جستجو کردن استفاده کنید. باید بدانید که چه‌طور مشکلات و سؤالات خود مطرح کنید که گوگل بتواند شما را درست راهنمائی کند. چنین مهارتی فارغ از نوع تخصص شما، کاربردی خواهد بود.

16. ساخت وب اپلیکیشن‌های ریسپانسیو را امتحان کنید
وب اپلیکیشن‌های ریسپانسیو به این خاطر ایجاد می‌شوند که در دیوایس خاصی که کاربر از آن استفاده می‌کند، بتواند به بهترین شکل ممکن نمایش داده شود؛ این دستگاه می‌تواند مانیتور دسکتاپ، گوشی یا آی‌پد و ... باشد. کاربران از راه‌های متفاوتی با اپلیکیشن‌های مختلف تعامل می‌کنند که شاید انتظار آن‌را نداشته باشید و به همین خاطر، یک دولوپر باید بتواند یک تجربۀ کاربری عالی رقم بزند.

17. کمی دربارۀ دسترسی‌‌پذیری یاد بگیرید
تمام وب به دست انسان ساخته شده است و بعضی از انسان‌ها نیاز دارند تا از راه‌های متفاوتی با اپلیکیشن‌ها ارتباط برقرار کنند؛ برای مثال، ارتباط افراد نابینا با اپلیکیشن‌ها از طریق دستگاه‌های Screen Reader است؛ این دستگاه‌ها نمی‌توانند بدانند عکس‌ها چه شکلی هستند و به همین خاطر است که چیزهایی مانند Alt Text در کمک به افرادی که با چنین دستگاه‌هایی کار می‌کنند به‌شدت مفید هستند (Alt Text اتریبیوتی در HTML است که برای نوشتن و نشان دادن نام عکس به‌منظور استفاده در دستگاه‌هایی مانند Screen Readerها استفاده می‌شود).

18. زیاد سخت نگیرید
هر برنامه‌نویسی مجموعه‌ای از ویژگی‌های فردی دارد و با این ویژگی‌ها می‌تواند در هر تخصصی کار کند؛ پس در اول کار زیاد دنبال مسیر خاصی نباشید و فقط روی این نکته‌ها و بهتر کردن مهارت‌های اساسی تمرکز کنید. اگر تازه شروع به برنامه‌نویسی کرده‌اید یا مدت کمی است که کار می‌کنید و نمی‌دانید در پایان چه تخصصی خواهید داشت، کاملاً طبیعی است (اگر مجدد به مثال ورزش فوق‌الذکر بازگردیم، بسکتبالیست‌ها هم قبل از این‌که حرفه‌ای شوند نمی‌دانستند که در چه پستی بازی خواهند کرد تا این‌که شروع کردند و فهمیدند در چه قسمتی قوی هستند و سپس روی نقاط قوت خود تمرکز کردند).

شما هم قبل از انتخاب دقیق مسیرتان، فقط به شروع کردن فکر کنید و سپس مهارت‌ها و علاقه‌ٔتان شما را به‌سمت مسیری که درست است هدایت می‌کند. شما چه توصیه‌ای به دولوپرهای تازه‌کار دارید؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع