Toyota برای تجهیزات داخلی خودروهای آینده‌اش دست به دامن Linux می‌شود!

Toyota برای تجهیزات داخلی خودروهای آینده‌اش دست به دامن Linux می‌شود!

وقتی صحبت از تکنولوژی داخل خودرویی (In-Car) باشد، تولیدکنندگان خودرو تجربه‌های اختصاصی تیم‌های تحقیق و توسعهٔ خود را به سایر متودولوژی‌ها ترجیح می‌دهند و این‌بار شرکت خودروسازی Toyota با به‌کارگیری Linux پا به عرصهٔ رقابت گذاشته است!

شرکت خودروسازی تویوتا در خودروی کمری سال 2018 خود، از AGL که مخفف واژگان Automotive Grade Linux است استفاده خواهد کرد که به‌منزلهٔ سیستمی مشترک میان چند صنعت است که به توسعۀ یک پلتفرم اپن‌سورس برای خودرویی که به آن مجهز شده کمک می‌‌کند.

AGL برای این سیستم اپن‌سورس خود بیش از 100 عضو دارد و هدف از ساخت AGL این است که کدهایش بین خودروسازانی که در حوزۀ ساخت اپلیکیشن برای سیستم درون خودرویی کار می‌‌کنند استفاده شود تا بتوانند اپ‌های بیشتری بسازند که بتوان در همۀ خودروها استفاده کرد.

برای نمونه، یکی از سیستم‌های جدیدی که برپایهٔ AGL است، Post-Camry نام دارد که قرار است برای اکثر مدل‌های تویوتا و لکسوس در آمریکای شمالی استفاده شود و درحال‌حاضر خبری مبنی بر استفاده از این سیستم در سطح جهانی اعلام نشده است. Dan Cauchy مدیر اجرایی AGL در این راستا گفته:

Toyota شرکتیه که تونسته خودش رو با لینوکس و جامۀ اپن‌سورس سازگار کنه و به این توانایی دست یافته تا سال‌ها به‌عنوان یک همکار و عضو فعال در AGL فعالیت کنه.

معاون اجرایی تویوتا -Keiji Yamamoto- هم بر این باور است که انعطاف‌پذیری پلتفرم AGL این امکان را به این شرکت می‌دهد تا بتواند در مدت کمی سیستم داخل خودرویی تویوتا را به اکثر خودروهایش گسترش دهد که از جملهٔ امکاناتش می‌توان به فراهم کردن ارتباطات و امکانات بیشتر در زمان کم اشاره کرد. سازگاری با جامعۀ اپن‌سورس و رویکرد اپن‌سورسی شرکت تویوتا این شرکت را قادر ساخته تا بر روی منابع تمرکز کند و دست به ساخت امکانات نوآورانهٔ جدیدی زده و همچنین بتواند سریع‌تر آن‌ها را روانهٔ بازار کند.

به‌نظر می‌رسد سرعتی که در این حوزه Yamamoto به آن اشاره می‌کند کمی متفاوت از رویکرد بقیۀ تولیدکنندگان در این صنعت باشد؛ در صنعتی که تجربهٔ سیستم‌های درون خودرویی به‌شدت وابسته به یک صنعت بزرگ‌تر دیگر (تکنولوژی) است.

از آنجایی که ما در زمانی به سر می‌بریم که گوشی‌های هوشمند به‌عنوان کامپیوترهایی جیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به همان اندازه احساس می‌شود که خودروهایمان فاقد چنین امکاناتی هستند؛ البته، سرعتی را که Yamamoto در نظر دارد، به نوع دیگری و در قالب سرویس‌های Android Auto و CarPlay مشاهده می‌کنیم و بعضی از خودروسازان به‌جای این‌که مانند تویوتا سیستم اختصاصی خود را بسازند، به این‌ سرویس‌ها تکیه کرده‌اند.

درعین‌حال، مشکلی که در Android Auto و CarPlay وجود دارد این است که این‌ها نمی‌توانند همۀ تنظیمات و امکانات خودرو را کنترل کنند؛ برای مثال، اگر چراغ هشدار موتور روشن شود، هیچ‌کدام نمی‌توانند موتور را چک کنند و آن‌را حل کنند.

برای همین ما هنوز با ساخت یک خودروی خودران واقعی و کامل کمی فاصله داریم؛ البته شاید نوآوری‌های اپل در بخش خودران کمی بهتر از بقیه باشد، اما بازهم برای ساخت یک سیستم دقیق باید حتماً یک خودروساز باشد تا امکانات لازم را برای اپل، گوگل یا هر شرکت دیگری مشخص کند تا با این همکاری یک سیستم دقیق و کامل ساخته شود.

جالب است بدانیم که در‌حال‌حاضر حداقل شرکت تویوتا در این مورد تمایلی به همکاری با شرکت‌های فناوری مطرح ندارد! اما باید امیدوار باشیم که حداقل AGL مورد استقبال قرار گیرد و مانند خود لینوکس نباشد که هنوز به پتانسیل اصلی خود نرسیده است و در حوزهٔ دسکتاپ جای کار زیادی دارد.

منبع