آشنایی با 5 اپلیکیشن موبایلی که زندگی را برای دولوپرها راحت‌تر می‌کند!

آشنایی با 5 اپلیکیشن موبایلی که زندگی را برای دولوپرها راحت‌تر می‌کند!

اپلیکیشن‌های موبایل هر روزه بیش‌ازپیش جای خود را در میان طرفدارانشان باز می‌کنند؛ بنا به گزارش اخیر comScore، کاربران موبایل‌های هوشمند از هر 8 دقیقه، 7 دقیقه را صرف استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف می‌کنند! اما این زمان به‌نسبت زیاد، فقط صرف خواندن و پرسه زدن در اپ‌های گیم، تفریحی و ... نخواهد شد بلکه ما درواقع با اپلیکیشن‌ها به انجام کارهای روزمرهٔ خود می‌پردازیم و دولوپرها هم نه‌تنها از این قاعده مستثنی نیستند، بلکه جزو بیشترین مصرف‌کنندگان اپ‌ها کاربردی هستند. آن‌ها علاوه بر این‌که علائق خود را می‌شناسند و می‌دانند به‌دنبال چه هستند تا تیم قوی‌تری بسازند، درجهت بررسی و بهبود بخشیدن به عملکرد اپلیکیشن‌ها از نظر شکل و کاربری نیز گام‌هایی برمی‌دارند.

لیست اپ‌های مورد علاقهٔ دولوپرها زیاد است اما آنچه در ادامه معرفی می‌کنیم، حاوی اپلیکیشن‌هایی است که درنهایت منجر به بهبود سبک زندگی دولوپرها، سهولت کار و همچنین افزایش مشارکت مابین ایشان خواهد شد.

1Password
نادیده گرفتن مسائل امنیتی و تصور این‌که ما هرگز گرفتار مشکلاتی از این دست نخواهیم شد کمی بچگانه است! به همین خاطر، بسیاری از دولوپرها سعی در هرچه ایمن‌تر کردن فضای اپلیکیشن خود دارند و برای هر قسمتی یک قفل در نظر می‌گیرند اما بهترین راه‌حل برای مدیریت و به‌خاطر آوردن پسوردهای مختلف چیست؟ 

1Password سرویسی است که برای این منظور توسعه داده شده است؛ به گفتهٔ الکس رابینسون، هم‌موسس (Co-founder) شرکت Atomic Robot، توسعهٔ اپلیکیشن‌های جدید نیازمند دستیابی به سرویس‌های کلود، فضای سروری و ... است. به‌جای اشتراک‌گذاری اطلاعات حساسی همچون پسورد و غیره از طریق ایمیل یا پیامک، تیم‌های توسعهٔ نرم‌افزار می‌توانند از طریق تلفن، تبلت و یا کامپیوتر خود و بااستفاده از 1Password به پسووردشان دسترسی پیدا کنند (جهت آشنایی با سایر سرویس‌های ذخیره‌سازی پسورد و همچنین ترفندهای انتخاب پسوردهای ایمن، به مقالهٔ چه‌طور برای مقابله با هکرها، گذرواژه‌ای امن انتخاب کنیم؟ مراجعه نمایید.)

Postman
APIها این روزها جایگاه ویژه‌ای در شرکت‌های تکنولوژی دارند اما جلب مشارکت در به ثمر رساندن آن‌ها کار راحتی نیست! Jonathan Uy، مدیرفنی شرکت Shine برای مشارکت در زمینهٔ توسعهٔ APIها بر روی سرویس Postman حساب باز کرده است. به عقیدهٔ وی، کار کردن با GUI این سرویس کار لذت‌بخشی است و باعث سهولت در فرستادن ریکوئست‌های HTTP، گرفتن ریسپانس، ذخیره و دسته‌بندی آن‌ها می‌شود (برای آشنایی بیشتر با مفهوم API، به آموزش مفهوم API چیست؟ مراجعه نمایید.)

Postman واقعاً برای کارهای تیمی کارگشا است: همهٔ دیوایس‌ها به‌راحتی و فقط با فشار دادن یک دکمه به هم متصل می‌شوند و دولوپرها می‌توانند هم‌زمان روی یک API کد بزنند، تست کنند و فیدبک بگیرند. آن‌ها پس از انجام تغییرات، با فشردن دکمهٔ آپدیت فیچر‌های اضافه شده را خواهند دید.

Slack
طی سال‌های اخیر، اسلک جای خود را به‌خوبی در میان کاربران به‌عنوان یک ابزار ارتباطی باز کرده است اما این در حالی است که دولوپرها نگاهی که به اسلک دارند، به‌مراتب بیش از یک ابزار چت است.

Slack ابزاری است که با امکانات کاربرپسندی که در اختیار دولوپرها قرار می‌دهد، فرایند توسعهٔ نرم‌افزار را که یکی از آن‌ها ارتباط بهینه بین اعضای تیم‌های بزرگ است را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، با ادغام نمودن سایر سرویس‌ها همچون توییتر یا گیت‌هاب با اسلک، کارآمدی این سرویس دوچندان خواهد شد؛ برای مثال، تعامل صورت گرفته مابین اسلک و گیت‌هاب این امکان را به دولوپرها می‌دهد تا کاربر آمار دقیقی از Issueها و یا Pull Requestهای ریپازیتوری‌های مختلف در اختیار داشته باشد.

Assembla
Assembla یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های ورژن کنترل برای Subversion و Perforce است و این در حالی است که ابزارهای توسعه‌ٔ نرم‌افزار اجایل را هم برای بهبود کارایی، درون این پلتفرم گنجانده‌اند.

بسیاری از تیم‌های نرم‌افزاری از Assembla به‌منظور مدیریت سورس‌کد و همچنین مشارکت‌ دولوپرها در توسعه‌ٔ نرم‌افزار استفاده می‌کنند. آخرین اپ iOS این سرویس امکان ایجاد و آپدیت سریع و راحت تسک‌های یک پروژه را با استفاده از آیفون یا آیپد فراهم می‌آورد.

InVision و UXPin
امروزه اپ‌های زیادی در بازار برای طراحی پروتوتایپ عرضه شده‌اند که جملهٔ شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به InVision و UXPin اشاره کرد. وقتی پای طراحی از یک سو و همچنین ارتباط با کارفرمایان (مشتریان) و تیم‌های توسعهٔ نرم‌افزار از سوی دیگر به میان می‌آید، ابزاری که بتوان بااستفاده از آن پروتوتایپ طراحی کرده و در اختیار مشتریان قرار داد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد شد.

گرچه اپلیکیشن‌هایی مثل InVision و یا UXPin اساساً برای دولوپرها طراحی نشده‌اند، اما این امکان را در اختیار ایشان قرار می‌‌دهند تا با وضوح بهتر و بیشتری ایده‌ها را ارزیابی کرده و انتظارات مشتریان را برآورده سازند.

کلام آخر
در گذشته مشارکت دولوپرها از طریق اپ‌های موبایل به سادگی امروز نبود اما امروزه اپ‌های موبایل که اختصاصاً برای دولوپرها طراحی شده‌اند، زندگی ایشان را به‌مراتب راحت‌تر کرده‌اند؛ به‌عنوان مثال، استک اورفلو هم این مهم را درک کرده و برای سهولت کاربرانش که عمدتاً برنامه‌نویسان هستند، اپ‌ اختصاصی استک اورفلو را به بازار عرضه کرده است که برای آشنایی بیشتر با این اپ، می‌توانید به مقالهٔ عرضهٔ اپ رسمی Stack Overflow برای هر دو پلتفرم iOS و Android مراجعه نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ چه اپ‌های موبایلی دیگری می‌شناسید که می‌تواند برای دولوپرها کاربردی باشند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع