تایم‌لاینی که نشان می‌دهد چه‌زمانی هوش‌ مصنوعی از پرفورمنس انسان‌ پیشی می‌گیرد

تایم‌لاینی که نشان می‌دهد چه‌زمانی هوش‌ مصنوعی از پرفورمنس انسان‌ پیشی می‌گیرد

بزرگان دنیای تکنولوژی پیش‌بینی کرده‌اند که هوش مصنوعی و کامپیوترها در آینده بر قدرت ما انسان‌ها غلبه خواهند کرد و این در حالی است که این حدس و گمان‌ها با تحقیق جدیدی که از دانشگاه آکسفورد و یل منتشر شده است، آشکارتر و قابل‌قبول‌تر شده‌اند. درواقع، 50 درصد احتمال این وجود دارد که در 45 سال آینده، بتوان از هوش مصنوعی برای اتوماتیک کردن تقریباً اکثر کارهای انسانی استفاده کرد.

تحقیق جدیدی از دانشگاه آکسفورد و یل منتشر شده که این نگرانی -تصاحب مشاغل توسط هوش مصنوعی- را بیشتر می‌کند و این سؤال را به وجود می‌آورد که آیا هوش مصنوعی می‌تواند در 100 سال آینده به نیروی انسانی غلبه کند؟

بر‌اساس یک نظرسنجی منتشر شده توسط این محققان، از بین 1634 درخواست 353 پاسخ از طرف متخصصان هوش مصنوعی داده‌ شده است که در کنفرانس‌های NIPS و ICML در سال 2015  منتشر شد و نتیجه این بود که 50 درصد احتمال این وجود دارد که هوش مصنوعی به حدی از بهره‌وری برسد که همگام با انسان در 45 سال آینده کار کند!

از شرکت‌کنندگان در این‌ کنفرانس‌ها خواسته‌ شده بود که زمان‌بندی، سرعت و ظرفیت چندین کاربری متفاوت از هوش مصنوعی به‌خصوص همچون مترجم هوشمند و یا خشکشوئی هوشمند را تخمین بزنند.

محققان بااستفاده از داده‌های گردآوری شده از شرکت‌کنندگان، یک عدد میانه محاسبه کردند و یک تایم‌لاین تخمینی برای هوش مصنوعی در فعالیت‌های مختلف ساختند که شمار سال‌ها را از 2016 به بعد در اکسل نشان می‌دهد.

فواصل در شکل زیر نمایانگر محدودۀ زمانی است که احتمال وقوع آن مورد را از 25 درصد تا 75 درصد نشان می‌دهد و دایرۀ سیاه احتمال وقوع 50 درصد را نشان می‌دهد:

 تایم‌لاینی که نشان می‌دهد چه‌زمانی هوش‌ مصنوعی از پرفورمنس انسان‌ پیشی می‌گیرد

آیا در 7 سال آینده ما AIهایی خواهیم داشت که بهتر از ما بازی Angry Birds را انجام دهد؟ آیا تجهیزاتی بهره‌مند از هوش مصنوعی وجود خواهند داشت که مانند همان افرادی که در هایپرمارکت‌ها به دنبال ما می‌آیند و قصد فروش جنسی را دارند باشد؟

احتمالاً همۀ ما حداقل برای 15 تا 30 سال آینده این ایده‌ها را تصور کنیم اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید KFC درحال‌حاضر یک شعبهٔ مجهز به هوش مصنوعی (AI-Powered Store) در چین لانچ کرده است که روبات‌های به‌کار گرفته شده در آن می‌توانند بگویند شما قصد سفارش چه غذایی دارید!

به همین منوال، می‌توان مثال‌های بیشتری زد؛ فرض کنید تا سال 2060 یک روبات به‌عنوان جراح می‌تواند روی بدن شما جراحی انجام دهد و همچنین تا سال 2100 روبات‌های محقق قادر خواهند بود تا با تحقیقات خود، دست به پیشرفت‌های بیشتری در زمینهٔ هوش مصنوعی بزنند!

طبق تحقیقات دیگری، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2140 هوش مصنوعی بتواند تمام کارهایی که انسان قادر به انجام آن‌ها است را انجام دهد؛ واضح است که این اطلاعات برای همۀ ما حس ناامنی ایجاد می‌کند اما با این وجود، ظاهراً محققان پیشرفت‌هایی که در این حوزۀ اتفاق افتاده است را دست کم گرفته‌اند.

این گزارش یک محدودۀ زمانی 12 ساله پیشنهاد می‌دهد که در این مدت هوش مصنوعی می‌تواند انسان را در یک بازی مثل GO شکست دهد؛ از طرفی اخبار  اخیر دربارۀ شکست دادن قهرمان جهانی چینی‌ها -Ke Jie توسط AplhaGO گوگل هم تصور دیگری از آینده به ما می‌دهد (AplhaGO الگوریتم هوش مصنوعی توسعه داده شده توسط گوگل است.)

مسئلۀ مهمی که باید درنظر بگیریم، سرعت رشد و توسعۀ هوش مصنوعی است؛ متخصصانی که در آسیا هستند شاهد رشد سریع‌تری نسبت به متخصصان آمریکایی هستند! محققان می‌گویند که سن و حرفه‌ای بودن متخصصان در این پیش‌بینی‌ها تأثیر ندارد بلکه این منطقۀ زندگی آن‌ها است که تأثیرگذار است. مثلاً محققان آمریکای شمالی تخمین زده‌اند که هوش مصنوعی بتواند در عرض 74 سال، به اندازۀ انسان کارایی داشته باشد ولی محققان آسیایی همین موضوع را برای 30 سال آینده تخمین زده‌اند.    

باتوجه به موارد گفته شده و با سرعت زیادی که هوش مصنوعی پیشرفت می‌کند، قبول این پیش‌بینی که 45 سال طول می‌کشد تا هوش مصنوعی به اندازۀ انسان کارایی داشته باشد کمی سخت است چراکه این مدت زمان کمی نیست و 45 سال به اندازۀ عمر زندگی حرفه‌ای یک انسان است.

بنابراین به‌نظر نمی‌رسد هیچ‌کدام از این پیش‌بینی‌ها با تکنولوژی‌هایی که هم‌اکنون در دسترس ما است اتفاق بیافتد (البته تمام این پیش‌بینی ها تخمینی هستند که باید با احتیاط قبولشان کرد.)

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما چند سال به‌طول خواهد انجامید تا AI بتواند پا‌به‌پای ما انسان‌ها بیاندیشد، کار کند و پیشرفت کند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به‌اشتراک بگذارید.

منبع