گرچه زبان برنامه­‌نویسی COBOL یک زبان قدیمی است، اما حالا حالاها قصد مردن ندارد!

گرچه زبان برنامه­‌نویسی COBOL یک زبان قدیمی است، اما حالا حالاها قصد مردن ندارد!

COBOL که در سال 1959 اختراع شد، زبانی است که بیشتر مقالات نوشته شده در مورد آن به این نکته اشاره دارند که این زبان در حال منسوخ شدن است و شرکت‌هایی که از آن استفاده می‌کنند مرتکب اشتباه حماقت‌آمیزی شده‌اند و یا آموختنش برای تازه‌کارها دشوار است و چیزهایی از این قبیل. افسانه‌ای در مورد COBOL -که مخفف واژگان Common Business-Oriented Language است- وجود دارد که سازمان‌های بزرگی که از این زبان استفاده می‌کنند فقط به این دلیل است که باز‌نویسی برنامه‌های‌شان در زبان مدرن‌تری کار بسیار خسته‌کننده‌ای است و همچینین هیچ دولوپر تازه‌کاری نمی‌داند که چه‌طور دست به چنین مهاجرتی بزند! اما حقیقت امر چیز دیگری است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سازمان‌‌های بزرگ از کوبول استفاده می‌کنند به این دلیل که این زبان در برنامه‌های سطح بالای پردازش تراکنش بسیار بهینه است به‌طوری‌که هیچ زبان جدیدی توان رقابت با آن‌را ندارد! برنامه‌های که امروزه به کار گرفته می‌شوند اکثراً براساس آپدیت 2002 کوبول -یا در بدترین حالت آپدیت 1985- پایه‌گذاری شده‌اند.

این‌که گفته می‌شود یادگیری کوبول سخت است شاید به‌نوعی درست باشد، اما شروع کد‌نویسی در کوبول برای دولوپرهایی که به زبانی مثل C تسط دارند، چند هفته‌ای بیشتر زمان نخواهد برد.

کوبول برای سری Z از Main Framesهای IBM و سیستم‌های توزیع‌شدهٔ غیر از IBM بسیار محبوب است؛ به گفتهٔ کوین استودلی (Kevin Stoodly) که یکی از مدیران فنی در شرکت IBM است، کوبول یک مشکل بسیار مهم را به شکل خوبی حل کرد و شرکت‌ها هم به استفاده از آن ادامه دادند.

وقتی صحبت از زبان COBOL می‌شود، به‌نوعی به یاد تاریخچهٔ کامپیوتر خواهیم افتاد؛ اولین نسخه‌ از زبان برنامه‌نویسی کوبول در سال 1959 از طریق کمیتهٔ استاندارد صنعتی که به‌طور ویژه‌ای شامل ۲ مهندس خانم برجسته می‌شد به بازار عرضه شد. یکی از این ۲ مهندس، جین سامت (Jean Sammet) بود که کمیته‌ای فرعی را به‌منظور توسعهٔ خود زبان کوبول رهبری می‌کرد (وی در تاریخ 20 می 2017 درگذشت.)

دیگری هم دریاسالار نیروی دریایی ایالات متحده، گریس هاپر (Grace Hopper) بود که کمیته را به‌سمت ساخت زبانی سطح بالا هدایت کرد (برای آشنایی بیشتر با ایشان، به مقالهٔ آشنايى با دريابان گريس مارى هوپر، کسی که برای اولین بار اصطلاح Bug را باب کرد! مراجعه نمایید.)

در آن زمان، سامت برای Sylvania کار می‌کرد؛ او مسئول کامپایلر کوبول برای Mobile Digital Computer یا به‌اختصار MOBIDIC بود که براساس قرار‌دادی برای آزمایشگاه ارتشی Evan Signals ایالات متحده ساخته شده بود (البته کلمهٔ Mobile به‌معنی «متحرک» برای این کامپایلر کاملاً نسبی بود چراکه برای حمل آن، به ۲ تریلر مخصوص 30 فوتی نیاز بود.) به‌نوعی می‌توان گفت که این اولین کامپیوتری است که به زبان کوبول برنامه‌ریزی شده است.

سیلوانیا ۶ دستگاه از این نوع تولید کرد؛ این کامپیوتر‌ها -به‌خاطر عملکردشان- توسط کاربران ارتشی داخل ایالات متحده و آن‌هایی که در اروپا مستقر بودند مهر تأیید دریافت کردند. ادمینستر‌های سیستم که با MOBIDIC در بین دهه‌های 50 و 60 کار می‌کردند، در سال 1973 از تجربیات خود گفتند به این شکل که آن‌ها به طرز قابل‌‌توجهی از نحوه‌ٔ کار این سیستم‌ها شگفت‌زده شده بودند و همچنین گفته‌اند که استفاده از این سیستم‌ها را به‌دلیل این‌که سخت‌افزارش منسوخ نشد ادامه دادند.

دولوپر‌های امروزی کوبول اکثراً بر این عقیده هستند که با کوبول می‌توان از سخت‌افزارها برای مدت طولانی‌تر استفاده کرد. امروزه IBM COBOL بدون شک محبوب‌ترین نسخه از این زبان برای مینفریم‌ها است. شرکت دیگری به‌نام Micro Focus هم یکی از پیشتازان استفاده از کوبول برای سیستم‌های توزیع‌شده است (موارد کم استفاده‌تری هم مانند GnuCOBOL که اپن‌سورس است نیز وجود دارد.)

در هر نسخه‌ای از کوبول، ممکن است هزاران خط‌ کد کوبول به ازای هر یک خط‌ کد زبانی همچون جاوا نوشته شده باشد؛ اما به ادعای کارشناسان، جاوا برای تحلیل کلان داده‌ها (Big Data)، هرگز به سرعت کوبول نمی‌رسد. 

به عقیدهٔ برخی دولوپرها، این سخن که کوبول نابود شده است! اصلاً درست نیست؛ نتیجه‌ای که براساس آمار به‌دست می‌آید این است که غیرممکن است کوبول به‌سادگی نابود شود. کوبول از بین نمی‌رود و چرا که هنوز در حال رشد است و برخی گره‌ها هست که فقط و فقط به دست کوبول باز می‌شود.

بسیاری از مشتریان برای نگاه‌داری از برنامه‌های قدیمی و لگسی از زبان برنامه‌نویسی COBOL استفاده می‌کنند (جالب است که در برخی از اپلیکیشن‌هایی که در حال حاضر -یعنی سال ۲۰۱۷- نیز نوشته می‌شوند، از این زبان استفاده شده است.) اما درعین‌حال، هر ۲ طیف مشتریان نیاز به بهبود‌های دائمی در کامپایلر IBM که در حال حاضر نسخهٔ 6.1 این کامپایلر عرضه شده است دارند.

لازم به ذکر است بهبو‌د‌های اخیر این زبان بر پشتیبانی از XML و JSON متمرکز شده‌اند؛ همچنین به‌جای این‌که نسخه‌های جدیدی از نرم‌افزار به شکل سنتی عرضه شود، از مدل جدیدی که صرفاً به آپدیت کامپایلر می‌پردازد استفاده خواهد شد.

Micro Focus، کامپایلری در نسخه 2.3 دارد و رسماً اعلام کرده است که نسخهٔ 3 این کامپایلر برای زبان کوبول را در جولای 2017 ارائه خواهد کرد و این در حالی است که اخیراٌ این شرکت روی ابزار‌های مدرنی مانند Eclipse IDE و Microsoft Visual Basic تأکید کرده است. روی‌هم‌رفته، نسخهٔ بعدی شامل قابلیت‌های جدیدی برای دیباگ و پشتیبانی از پلتفرم‌های دیگر خواهد بود و شرکت Micro Focus همچنین در 6 ژوئن2017، کتاب آنلاینی در این رابطه را منتشر خواهد کرد تا به‌منزلهٔ راهنمایی عملی و کاربردی برای دولوپرهای این زبان باشد.

‌‌مارک لوی (Mark Levy) که یک از دولوپرهایی است که با زبان COBOL کد می‌زند و در حال حاضر در United Parcel Service در نیوجرسی شمالی مشغول به کار است، اظهار داشته که از این زبان برای توسعهٔ برخی نرم‌افزارها در شرکت سونی استفاده کرده است.

زمانی که لوی شروع به استفاده از زبان برنامه‌نویسی کوبول در سال 1984 کرد، شایعاتی مبنی‌بر نابودی کوبول وجود داشت؛ ۳۳ سال بعد -بیش از سن بیشتر دولوپرهای جاوا و یک دهه بیشتر از سن خود جاوا- او هنوز از این زبان استفاده می‌کند! به گفتهٔ وی:

اعمال تغییرات در برنامه‌های قدیمی که با کوبول نوشته شده‌ کاری ساده است؛ در کل، کوبول زبون بسیار ثابت و پایداری بعد از این همه سال هست. شاید وب اپلیکیشنی با زبونی مثل جاوا یا هر زبون دیگه‌ای توسعه داده باشید که برای تعامل کاربر در بستر وب باشه اما درنهایت همهٔ این‌ها برای دسترسی به مینفریم‌های بزرگ و DB2، از کوبول استفاده خواهند کرد.

به گفتهٔ لوی، تعداد قابل‌توجهی از دولوپرهای کوبول در سن 40 سالگی‌اند و به ندرت دولوپری را می‌توان یافت که 30 ساله و جوان‌تر باشد؛ IBM امیدوار است که با وبلاگ Millennial Mainframer، بتواند تعداد قابل‌توجهی از دولوپرهای جوان را به این عرصه بازگرداند.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا تاکنون تجربهٔ کدزنی با زبان برنامه‌نویسی COBOL را داشته‌اید و آیا فکر می‌کنید که این زبان به پایان عمرش نزدیک شده یا در آینده بیش از این مورد استقبال شرکت‌های بزرگ قرار خواهد گرفت؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع