اگر می­‌خواهید مدیر پروژهٔ IT جدیدی را به‌کار بگیرید، حتماً به‌دنبال این 6 صفت باشید!

اگر می­‌خواهید مدیر پروژهٔ IT جدیدی را به‌کار بگیرید، حتماً به‌دنبال این 6 صفت باشید!

از پروسهٔ استخدام فروشنده گرفته تا مدیر پروژه یا حتی دولوپر، مدیر منابع انسانی می‌بایست به تطبیق‌پذیری و سازگاری فرد با مهارت‌هایی من‌جمله هوش هیجانی، نزاکت در سخنوری، حل منازعات، مدیریت استرس و دیگر مهارت‌های به‌اصطلاح Soft Skills بیاندیشد. حال وقتی پای استخدام فردی برای سمت «مدیر پروژه» به میان می‌آید، این احتمال وجود دارد که یکسری اشتباهات استخدامی رخ دهد که درنهایت به‌ضرر تمام تیم خواهد شد! 

در نگاه اول، اصلی‌ترین هدف، «مدیریت» یک پروژه است؛ اما مدیریت یک پروژه با رهبری آن بسیار متفاوت است و این در حالی است که همهٔ مدیران پروژه‌های فناوری را نمی‌توان به‌عنوان رهبران IT در نظر گرفت. انتخاب بهترین نامزد برای مدیرت پروژه که توان رهبری آن‌را نیز داشته باشد برای بسیاری از مدیران، صاحبان کسب‌و‌کار و مدیران منابع انسانی انتخاب مشکلی است.

اگر یک مدیر پروژه قصد دارد به شکل موفقیت‌آمیزی پروژه‌ای را رهبری کند، نیاز دارد تا برخی صفات رهبری که نه در کلاس‌ درسی و نه در کتابی پیدا می‌شود و ارتباطی به نوع پروژه یا صنعت خاصی ندارد را در خود نهادینه کند. در همین راستا، برخی از مهم‌ترین خصیصه‌هایی که مدیران ارشد در فرایند استخدام یک مدیر پروژهٔ حوزهٔ آی‌تی به دنبالش می‌گردند را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

به سرعت موضاعات را درک کند یا به‌عبارت دیگر، آدم تیزی باشد
در طول مصاحبه -و پس از مصاحبه طی چند هفتهٔ ابتدایی- می‌بایست سرعت فرد متقاضی موقعیت شغلی مدیریت پروژه را در فهم مسائلی همچون فرآیند‌های شرکت یا استارتاپ و نقش تیم را ارزیابی کرد. چنین فردی باید از این توانایی برخوردار باشد تا به‌سرعت فناوری‌ها و دستاوردهای جدید آی‌تی را یاد گرفته و به سایر اعضای تیم انتقال دهد.

توان حل منازعات را داشته باشد
درواقع، داشتن یا نداشتن توانایی حل منازعات و چالش‌هایی که بین اعضای تیم به‌وجود می‌آید می‌تواند منجر به موفقیت یا شکست یک پروژه شود؛ یک مدیر پروژه‌ٔ حرفه‌ای باید نسبت به تک‌تک اعضای تیم و روحیات ایشان شناخت کافی داشته و به‌خوبی بداند که کدام‌یک از اعضای تیم با یکدیگر از بیشترین بازدهی برخوردار خواهند بود.

از توانایی استثنایی در ارتباطات کلامی و نوشتاری برخوردار باشد
این مهارت‌ها جزئی لاینفک از خصیصه‌های یک مدیر پروژه است؛ در طول پروسهٔ مصاحبه سعی کنید توان گفتگوی نامزد را با دیگران در هر سطحی بسنجید. یک مدیر پروژه باید توانایی این را داشته باشد که به‌صورت رودررو و یا از طریق مکاتبات، پیام خود را به شفاف‌ترین شکل ممکن اما درعین‌حال محترمانه به دیگران منتقل کند.

برخورداری از ابتکار عمل
به‌عنوان یک مدیر عملیات کامپیوتری با سابقه‌ای 20 ساله در Trader Joe's، ریچارد لو (Richard Lowe)، چندین مدیر پروژه استخدام کرده است؛ برخی به‌عنوان پرنسل اصلی و برخی دیگر به‌عنوان مشاور. امروزه ریچارد لو مؤسس The Writing King است که خدمات  نگارش حرفه‌ای ارائه می‌کند.

در زمانی که در Trader Joe's مشغول بود، یکی از با اهمیت‌ترین موارد برای لیست مدیر پروژه‌های آتی شرکت، میزان اطلاعات‌شان نسبت به شرکت بوده است. آن‌ها همیشه دنبال کسانی بوده‌اند که به شرکت علاقه نشان می‌دادند؛ به‌عبارت دیگر، وقتی برای مصاحبه می‌آمدند، تحقیقاتی در مورد Trader Joe's انجام داده بودند و در طبقات گشتی زده و با چند نفری هم صحبت شده بودند که نظری و ایده‌ای در مورد فرهنگ خاص کاری این شرکت به‌دست آورند. در یک کلام، آن‌ها به دنبال کسی بودند که «ابتکار عمل» داشته باشد.

هوش هیجانی
در Trader Joe's، یکی از نکات کلیدی این است که رهبران پروژه‌ها زمانی که با گروه‌های بزرگ و مختلفی که برنامه‌های مختلف و خاص خودشان را دارند و زیر فشار کاری شدیدی کار می‌کنند، کاملاً آرامش دارند. از دید آن‌ها، یک رهبر پروژه باید توان این را داشته باشد که بتواند به شکلی مؤثر اما آرام جهت‌گیری‌های عاطفی و هیجانی را طوری رسیدگی و مدیریت کند که خلاقیت را سرکوب نکند و درعین‌حال از پیشرفت همه در جهات درست مطمئن شود.

توانایی یک رهبر‌ پروژه به‌منظور دیدن رقابت جریان‌های عاطفی و متمرکز نگاه‌ داشتن گروه بر روی اهداف، یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌ها است؛ راجر معتقد است که EQ (به‌معنای توان تشخیص و تفسیر عواطف و احساسات افراد مختلف و تأثیرات آن بر افراد دیگر) مخصوصاً زمانی که مدیر پروژه با مشتریان برخورد پیدا می‌کند، اهمیت بسیاری دارد. درحقیقت، توان همدلی با مشتری قسمتی است که باعث موفقیت در تعاملات با مشتری می‌شود.

در فشارکاری بالا از توانش کاسته نشود
به‌عنوان آخرین مورد، در فرایند مصاحبه‌های شغلی برای موقعیت شغلی مدیریت پروژه باید به‌دنبال افرادی گشت که توان انجام وظایف و کار‌ها در فشار کاری شدید در زمان‌های لازم را دارند. گاهی‌اوقات پروژه‌هایی وجود دارند که ذاتاً 24/7 هستند و شکست در انجام این پروژه‌ها، میلیون‌ها تومان خسارت به بار می‌آورد و بسیاری از مشتری‌ها از دست می‌روند. پس مدیر پروژه لازم است بداند که ممکن است حتی در تعطیلات و خارج از ساعات کاری و از هر مکانی جوابگو باشد.

لازم به ذکر است که این توانایی‌های ظریف نباید جایگزین مهارات‌های فنی شود چراکه داشتن اطلاعات پایه‌ای در مدیریت پروژه برای رسیدگی به فعالیت‌های روزانه کاملاً ضروری است. این مهارت‌های ظریف یک رهبر‌ پروژه می‌سازند و برای شرکت‌هایی که آن‌ها را استخدام می‌کنند امکانی به‌منظور ایجاد توان شناخت، هدایت، ارتباط و حل‌وفصل برخی از موانع پیچیده نیروی انسانی را می‌دهد. این نکته‌ای کلیدی است چراکه پروژه‌های IT، جدای از پیچیدگی‌های فنی، اساساً بر تعاملات با دیگر افراد تکیه دارند.

در تیم‌های توسعه‌ٔ نرم‌افزار، علاوه بر مدیر پروژه، یک سرپرست فنی خوب هم‌ می‌تواند در بهبود کارها تأثیرگذار باشد و به همین منظور، پیش از این در مقاله‌ای تحت‌عنوان چطور یک سرپرست فنی خوب، موفق و تاثیرگذار باشیم؟ نکاتی را یادآور شدیم که به منزلهٔ حداقل خصیصه‌هایی است که یک سرپرست فنی خوب بایستی دارا باشد.

منبع