آموزش کدنویسی به کودکان با Tynker

آموزش کدنویسی به کودکان با Tynker

این روزها دنیای تکنولوژی بسیار گسترده و فراگیر شده است و هر چند وقت یک بار، خبرهای تازه‌ای از انتشار زبان‌های برنامه‌نویسی جدید می‌شنویم. بنابراین عجیب نیست که والدین به فکر آموزش برنامه‌نویسی به فرزندان خود آن هم در سنین پایین باشند.

شرکت اپل با آگاهی به این موضوع که در دنیای تکنولوژی، برنامه‌نویسی می‌تواند یکی از محورهای اصلی تحولات آینده باشد و با هدف توسعهٔ یک اپلیکیشن آموزشی مخصوص آیپد، با شرکتی به‌نام Tynker همکاری نموده و اپلیکیشنی آموزشی نیز تحت‌عنوان Tynker به بازار عرضه کرده است.

Tynker که در اپل اپ استور در دسترس قرار گرفته، برنامه‌ای است که در خلال بازی‌های تعاملی و جذاب سینتکس زبان برنامه‌نویسی سوئیفت را به کودکان کم سن‌وسال می‌آموزد. این اپلیکیشن، ۲ دورهٔ آموزشی رایگان Space Cadet و Dragon Spells را شامل می‌شود؛ دورهٔ‌ Space Cadet برای کودکان نوپا و دورهٔ‌ Dragon Spells برای کودکان ۸ ساله و بزرگتر طراحی شده است.

طی این ۲ دورهٔ آموزشی، کودکان با گذر از ۱۱۵ مرحلهٔ پی‌درپی، اصول برنامه‌نویسی را می‌آموزند. مراحل اولیهٔ‌ بازی به کودکان، یاد می‌دهد که چگونه بیت‌کدها را مانند قطعات لگو کنار هم قرار دهند تا به هدف خود برسند -و برنامهٔ‌ مورد نظر را ایجاد نمایند- اما در مراحل بالاتر، کودکان اصول و مبانی ایجاد برنامه و بازی دلخواه خود را یاد می‌گیرند.

هر چند این نرم‌افزار برای آموزش کودکان طراحی شده، اما به‌صورت یکپارچه با ۲ ماژول آموزشی دیگر در iBooks نیز قرار داده شده و برای معلمان این امکان را فراهم آورده است که برای تأمین نیازهای کلاس درس خود از آن بهره ببرند.

دیدگاه شما چیست؟ آیا با آموزش برنامه‌نویسی به کودکان موافقید؟ فکر می‌کنید چه نهادی باید مسئولیت این آموزش را در ایران بر عهده گیرد؟ خانواده‌ها یا مدارس؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


رائفه خلیلی