code.gov: سایتی که سورس‌کد پروژه‌های اپن‌سورس مختلف دولتی آمریکا را منتشر می‌کند

code.gov: سایتی که سورس‌کد پروژه‌های اپن‌سورس مختلف دولتی آمریکا را منتشر می‌کند

هرساله اقدامات اپن‌سورس بیشتر و بزرگتری را می‌بینیم که با هزاران پروژه و تیم جدید که به این جامعه (جامعهٔ اپن‌سورس) اضافه می‌شوند، رو به رشد است. اپن‌سورس به‌قدری بزرگ و مهم است که دولت آمریکا هم با پروژهٔ code.gov خود به آن پیوسته است.

code.gov دو فایدهٔ اصلی دارد: اول این‌که این وب‌سایت با منتشر کردن رایگان کدها به دنیای تکنولوژی کمک می‌‌کند تا دولوپرهای حرفه‌ای آینده بتوانند این کدها‌ را بخوانند و از نحوهٔ ساخت پروژه‌ها آگاه شوند و همچنین به دولت هم شانس این را می‌دهد که بتواند کدهای خود را در دسترس بقیه قرار دهد تا آن‌ها این کدها‌ را بهبود بخشند.

شما می‌توانید همه‌چیز را در این وب‌سایت پیدا کنید و ببینید که در پروژه‌های خاص، چه نوع کدهایی استفاده کرده‌‌اند و همین‌طور می‌توانید پروژه‌های سازمان‌هایی مانند کشاورزی، انرژی، خزانه‌داری و سازمان‌های مربوط به دولت مانند NASA را ببینید.

برای مثال، ادارهٔ حمایت از حقوق مادی مصرف کننده‌ها در ایالات متحده پروژه‌ای برای خرید‌ خانه‌ دارد که کمک می‌کند تا کسانی که قصد رهن خانه دارند، بتوانند با این ابزار رهن خانه‌ها را حساب کنند و نحوهٔ مدیریت آن‌را یاد‌ بگیرند. این صفحه مستقیماً به صفحهٔ Custom Repo در گیت‌هاب منتقل می‌شود که تمام سورس‌کد این ابزار در آنجا موجود است. در این ریپازیتوری شما تمام کدهای مربوط به صفحه Owning A Home این پروژه را پیدا می‌کنید (از جمله کدهای جاوا‌‌اسکریپت برای محاسبه سنجش‌ هزینه‌ها، گزارشات اعتبار و قیمت خانه‌های مختلف.)

البته این ابزار چیز خیلی خاصی نیست که به‌عنوان پیشگام در تکنولوژی و نوآوری حساب شود اما به‌هر‌حال خود این حرکت در کل اعتبار زیادی به جامعهٔ اپن‌سورس می‌دهد. پروژهٔ code.gov  فعلاً در نسخهٔ بتا قرار دارد و معلوم نیست دقیقاً کی از این حالت خارج شود اما فعلاً به‌عنوان یک منبع برای جستجو و خواندن کدهای پروژه‌های دولتی و فهمیدن مدل ساخت این پروژه‌ها قابل‌استفاده است. 

این وب‌سایت بخشی از پروژهٔ نوآورانه دولت ایالات متحده است و با این برنامه و هدف ایجاد شده است که از سازمان‌های مختلف درخواست می‌کند تا حداقل 20‌ درصد از سورس‌کد پروژه‌های جدید سفارشی خودشان را برای عموم مردم منتشر کنند. البته این درست است که این پروژه به این زودی مورد استقبال سازمان‌ها واقع نمی‌شود و تا اجرای اصلی آن زمان لازم است اما همین که چنین پروژه‌ای اجرا شده است، به نوبهٔ خود یک قدم مثبت و رو به جلو حساب می‌شود.

منبع