Dtazar: محلی برای جستجو و اشتراک‌گذاری دیتای تحقیقاتی

Dtazar: محلی برای جستجو و اشتراک‌گذاری دیتای تحقیقاتی

میزان دیتا در اینترنت زیاد و متناوب است و این میزان هرساله رشد قابل‌توجهی دارد که این رشد شغل‌‌های جدیدی را ایجاد می‌‌کند که به دیتا مربوط هستند مانند بیگ دیتا و آنالیز دیتا برای پیش‌بینی اتفاقات و همچنین یافتن نتایج باارزش از دیتاهای مختلف.

Datazar ابزاری است که بااستفاده از آن می‌توان دست به جستجو، دسته‌بندی و آنالیز دیتا زد و حتی آن‌را در یک ریپازیتوری مرکزی گذاشت؛ این وب‌سایت برای کسانی که به‌دنبال اشتراک دیتا برای عموم هستند و همچنین به‌دنبال دریافت درخواست API از پروژه‌های تحقیقاتی دیگر هستند، اکانت رایگان عرضه می‌کند.

Datazar با دیتای ارسالی توسط کاربران مختلف کار می‌کن؛ بنابراین یک سورسی اجتماعی برای دانشمندان و متخصصان دیتا است. پس از ایجاد اکانت، شما به داشبورد پنل کاربری دسترسی خواهید داشت که می‌توانید در آنجا دیتا را در فرمت‌های Excel یا CSV منتشر کنید. چارت‌های مختلف و زیادی هستند که می‌توانید بدون یک خط کدنویسی دیتای خود را در قالب چارت دلخواه نمایش دهید. این مراحل به‌صورت اتوماتیک هستند و پس از آپلود دیتا در سایت، برای عموم قابل‌دسترسی هستند.

اگر اکانت پریمیوم داشته باشید، می‌توانید با دیتاست‌های خصوصی و عمومی کار کنید اما این گزینه بیشتر برای تیم‌ها یا متخصصانی که بودجهٔ تحقیقاتی دارند مناسب‌تر است. به‌نظر می‌رسد که دولوپرها و دیتا ساینتیست‌ها بیشتر پلن رایگان را انتخاب می‌کنند چراکه به اندازهٔ کافی امکانات خوبی در اختیار ایشان قرار می‌دهد.

هر پروژۀ مرتبط با دیتا یک منوی کوچک نویگیشن با گزینه‌های مختلفی دارد؛ این گزینه‌ها امکان این را به شما می‌دهند که بتوانید با دیگران چت کنید، یافته‌های خود را با دیگران به‌اشتراک بگذارید و همچنین کسانی که دنبال همکاری در پروژه‌ها هستند را ببینید.

تمام فایل‌ها برای دانلود رایگان هستند و حتی می‌توان توسط API این سرویس، دیتای مدنظر خود را دریافت کنید. برای شروع آنالیز دیتا در این وب‌سایت، نیاز به یک اکانت دارید که ساخت آن رایگان است اما اگر بخواهید به‌صورت ناشناس سرچ کنید می‌توانید از گزینهٔ All Public Projects استفاده کنید.

هر پروژه تگ‌هایی دارد که به دسته‌بندی پروژه‌‌ها کمک می‌کند؛ همچنین در قسمت Activity Log، می‌توانید مشارکت‌کنندگان در پروژه‌ها و فعالیت‌های اخیر ایشان را مشاهده کنید (همان‌طور که قبلاً گفته شد، برای دانلود دیتا شما باید در سایت اکانت ایجاد کنید اما می‌توانید بدون اکانت هم آزادانه در هر پروژه‌ای سرچ کنید.) 

در Datazar گرو‌ه‌های بزرگ (کامیونیتی‌ها) می‌توانند باهم جمع شوند و تحت یک برند واحد پروژه‌ها را به‌اشتراک بگذارند (برای مثال، Data Is Beautiful به‌عنوان یک کامیونیتی با 4 پروژه در این سایت در حال فعالیت است.)

روی‌هم‌رفته، اگر یکی از علاقمندان به اطلاعات هستید، حتماً امکانات این سایت نظر مساعد شما را جلب خواهد کرد؛ اکانت رایگانی که در این وب‌سایت می‌توان ساخت، تا ابد رایگان خواهد ماند و محدودیت‌های زیادی هم ندارد!

منبع