به‌دست آوردن سورس‌کد افزونه‌های مخصوص گوگل کروم

به‌دست آوردن سورس‌کد افزونه‌های مخصوص گوگل کروم

بهترین راه برای یادگیری نحوهٔ کدنویسی از طریق تمرین و مطالعهٔ کارهای دیگران است؛ گیت‌هاب این کار را به ساده‌ترین کار ممکن در هر زبان برنامه‌نویسی تبدیل کرده است اما در مورد پروژه‌های چندزبانه مانند افزونه‌های کروم، منابع زیادی در دسترس نخواهید داشت. اینجا است که CRX Extractor وارد عمل می‌شود؛ وب اپلیکیشن رایگانی که می‌تواند به‌طور مستقیم، سورس‌کد افزونه‌های مرورگر کروم را از فایل آن‌ها استخراج کند.

بهترین خبر این‌که حتی نیاز نیست این پلاگین را نصب کنید، بلکه با کپی/پیست کردن آدرس افزونهٔ موردنظر در Chrome Web Store در این برنامه و اجرای آن، به سورس‌کد آن‌ها دسترسی خواهید داشت؛ همچنین می‌توانید فایل crx. موردنظر را دانلود کرده و مستقیماً درون سایت آپلود کنید (اگر کلید Get Started را زدید ولی هیچ اتفاقی نیفتاد، سعی کنید ادبلاکرتان را غیرفعال کنید و دوباره امتحان کنید).

اتفاقات زیادی می‌افتد تا این اپ به‌درستی کار کند؛ البته امکان این‌که خودتان کدها را به دست بیاورید نیز وجود دارد ولی این کار نیاز به تجربهٔ و تلاش زیادی خواهد داشت. به‌طورکلی، CRX Extractor متادیتاهای مربوط به فایل را به‌دست می‌آورد و آن افزونه را به zip. تغییر می‌دهد؛ به این ترتیب، می‌توانید مانند یک فایل معمولی زیپ شده، محتویات داخل این آرشیو را مشاهده کنید.

این فرایند به‌طورکلی بسیار فنی است و به‌همین دلیل بیشتر دولوپرها علاقه‌ای به انجام این کارها توسط خودشان ندارند اما اگر دربارهٔ قسمت فنی این کار علاقه‌مند شده‌اید نیز می‌توانید به صفحهٔ About پروژهٔ CRX Extractor مراجعه کنید.

همان‌طور که از هر وب اپلیکیشن فوق‌العاده‌ای انتظار می‌رود، این پروژه نیز به‌صورت اپن‌سورس و رایگان در گیت‌هاب عرضه شده است؛ از طریق این برنامه، متوجهٔ نحوهٔ ساخت افزونه‌های کروم می‌شوید و همچنین می‌فهمید که چه‌چیزی آن‌ها را امن نگاه می‌دارد. 

منبع