Dat: ابزاری اپن‌سورس برای اشتراک‌گذاری دیتای علمی

Dat: ابزاری اپن‌سورس برای اشتراک‌گذاری دیتای علمی

یکی از مفیدترین و انسان‌دوستانه‌ترین اقداماتی که فعالان در حوزۀ وب می‌توانند صورت دهند، کمک به هرچه غنی‌تر کردن دیتابیس علمی و ایجاد سهولت هرچه بیشتر برای کاربران در دسترسی به آن است. اگر به ارائۀ چنین خدمتی به بشریت علاقمند هستید، بد نیست با نرم افزار Dat  آشنا شوید.

Dat یک سرویس اپن‌سورس عام‌المنفعه و تمرکززدایی شده است که برای ترجمۀ تغییرات به دیتا و سینک‌ کردن دیتا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ Dat را می‌توان برای ترجمۀ دیتا به‌صورت لوکال و یا برای به‌اشتراک‌گذاری و سینک‌ کردن دیتا از طریق اینترنت مورد استفاده قرار داد.

این سرویس اپن‌سورس دارای آپشن توزیع متناظر نیز است؛ به این معنا که هرچقدر یک دیتابیس بیشتر به‌اشتراک گذاشته شود، کاربران سریع‌تر می‌توانند به دیتابیس برای سینک‌ کردن یا کپی آن دسترسی پیدا کنند. همچنین با به‌اشتراک‌گذاری بیشتر، دیتابیس مدنظر بیشتر در دسترس سایر کاربران قرار می‌گیرد.

هر دولوپری با ایجاد نرم‌افزارهایی که به تولید و به‌اشتراک‌گذاری دیتا کمک می‌کند، درواقع به تقویت تفکر همکاری برای ایجاد دیتابیسی عمومی کمک می‌نماید (این کار مشابه امکانی است که گیت برای سورس‌کد فراهم کرده است.)

Dat در قالب ابزاری چندمنظوره و قابل‌استفاده برای هرگونه دیتای موجود در وب طراحی شده است اما هدف اصلی ایجادکنندگان این سرویس اپن‌سورس این است که امکان انتشار و آرشیو نمودن دیتابیس‌‌های علمی را به‌شکلی ساده و آسان فراهم کنند. Dat یک نرم‌افزار صددرصد اپن‌سورس است که بااستفاده از Java ،Node.js و Electron طراحی و عرضه شده است.

تاریخچهٔ Dat
اولین کد در 17 آگوست 2013 برای Dat زده شد؛ پس از آن ۶ ماه زمان لازم بود تا الگوی اولیۀ این سرویس ساخته شود. در ادامه، Dat از مرحلۀ پروتوتایپ گذر کرد و وارد فاز آلفا و انتشار گسترده‌اش شد.

در بهار 2014، تعداد نفرات تیم Dat به ۳ نفر افزایش یافت؛ شخصی به‌نام آلفرد اسلون -یکی از حامیان Dat- در این مرحله پیشنهاد داد با این‌که الگوی اولیۀ Dat مناسب و قابل‌قبول بوده است، اما بهتر است موارد استفادۀ علمی در نرم‌افزار در اولویت قرار بگیرد. به این ترتیب، تیم اجرایی Dat، میدان هدف و دید پروژه را توسعه داد؛ به این معنا که از اکتفا به نقطۀ شروع Dat که بر مبنای دیتابیس جدولی بود، فراتر رفت و امکاناتی را به این سرویس اضافه نمود که نرم‌افزار را به مرجع دیتابیس علمی بسیار بزرگتری تبدیل کرد. در بهار 2015 هم با دریافت حمایت‌های بیشتر از سوی حامیان این نرم‌افزار، 3 نفر دیگر به تیم اجرایی Dat اضافه شدند.

در زمستان 2016، با کمک حامیان نرم‌افزار، دیتاسِت Dat-Hosted ایجاد شد؛ همچنین در این تاریخ، امکان رشد و گسترش پروژه، و شکل‌گیری یک ارگان غیرانتفاعی فراهم شد.

منبع