اپل برای آموزش زبان Swift دورهٔ‌ آموزشی رسمی جدیدی را آغاز نموده است

اپل برای آموزش زبان Swift دورهٔ‌ آموزشی رسمی جدیدی را آغاز نموده است

راه‌های متنوعی برای یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف وجود دارد اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها روش‌های رسمی هستند؛ اپل به تازگی یک دورهٔ رسمی آموزشی تحت عنوان App Development with Swift (توسعهٔ‌ اپلیکیشن با استفاده از زبان سوئیفت) را شروع نموده است. این دوره که در سطح دانشگاهی بوده و اساساً اپن‌سورس است، توسط مربیان و مهندسان اپل به‌صورت یک دورهٔ یک ساله تعریف شده و در قالب iBook نیز در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

Tim Cook مدیر عامل شرکت اپل در این زمینه گفت:

امروزه ما شاهد تأثیر یادگیری کدنویسی در زندگی مردم و نیز در اقتصاد آمریکا هستیم؛ درحال‌حاضر، صنعت نرم‌افزار یکی از بخش‌هایی هست که سریع‌ترین رشد رو در زمینهٔ‌ اشتغال‌زایی توی آمریکا داشته. از این‌ رو، تصمیم گرفتیم ابزاری رو در اختیار دانشجویان و علاقمندان به کدنویسی قرار بدیم تا بااستفاده از اون به یادگیری کدنویسی بپردازن. در این میان، کالج‌های محلی نقش به‌سزایی در تحقق رؤیاهای دانش‌آموزان بازی می‌کنن و ما امیدواریم که برگزاری این دوره‌ها درهای تازه‌ای رو به روی مردم باز کنه تا با هر پس‌زمینه و هر سطح دانشی که دارن،‌ بتونن به دنیای کدنویسی وارد شده و به آرزوهای خود برسن.

به‌منظور همگانی کردن این مجموعه آموزش‌ها،‌ این دوره در دبیرستان‌های برگزیدهٔ ایالات متحده و ۶ کالج محلی -به مرکزیت کالج محلی Houston- به‌عنوان سکوی پرشی برای ایجاد مدرسه‌های ویژهٔ طراحی و کدنویسی iOS اجرا خواهد شد.

این مجموعه آموزش‌ها در‌‌واقع ادامهٔ‌ مجموعه‌ آموزش‌های پیشین اپل هستند که تحت عنوان Everyone Can Code ارائه شده بود (برای آشنایی بیشتر، به مقالهٔ Everyone Can Code: اپلیکیشن جدید اپل برای آموزش کدنویسی به کودکان مراجعه نمایید.) از آنجا که زبان سوئیف همچنان در حال تغییر و تحول است، ورکشاپ‌های مرتبط با این دورهٔ آموزشی نیز در Apple Stores در دسترس خواهد بود.

مهندسان و مربیان شرکت اپل سعی دارند تا با ارائهٔ این آموزش‌ها، زبان برنامه‌نویسی Swift را به یک زبان برنامه‌نویسی همگانی و پرطرفدار تبدیل کنند (Swift Playgrounds و Everyone Can Code که پیش از این ارائه شدند نیز حلقه‌هایی از همین زنجیر هستند.) البته شرکت اپل برای دستیابی به این هدف، هنوز راه درازی را پیش‌رو دارد و در این راه باید از موانع بزرگی عبور نماید.

لازم به ذکر است دورهٔ App Development with Swift از این نظر که منحصراً توسط شرکت اپل تألیف شده و به‌صورت iBook منتشر شده است، منحصربه‌فرد است (گوگل نیز پیش از این تلاش‌های مشابهی را در مورد آموزش جاوا و اندروید -البته با مشارکت Udacity- صورت داده بود.)

ارائهٔ این برنامهٔ‌ آموزشی بر مبنای کتاب، کارایی آن‌را برای استفاده در شیوهٔ آموزش و پرورش مرسوم، بیشتر نموده است و این در حالی است که دوره‌های ارائه شده توسط Google ،Udacity ،‌Treehouse و … برمبنای آموزش‌های ویدئویی بنا شده‌اند و از این رو این دوره‌ها برای آموزش‌های مستقیم -و نه آموزش در کلاس درس- مناسب‌تر هستند.

البته از دورهٔ App Development with Swift خارج از کلاس درس نیز می‌توان بهره برد اما این موضوع تاحدود زیادی به سبک یادگیری افراد بستگی دارد؛ اگر با تماشای ویدئوهای آموزشی مطالب را بهتر فرا می‌گیرید، دوره‌های ویدیویی برای شما مناسب‌تر هستند اما اگر اهل کتاب خواندن هستید، حتماً به دورهٔ آموزشی جدید اپل نیز سری بزنید!

منبع


رائفه خلیلی