ترفندهایی که کمک می‌کند دولوپر خفن‌تری شویم! (قسمت دوم)

ترفندهایی که کمک می‌کند دولوپر خفن‌تری شویم! (قسمت دوم)

اخیراً در مقالهٔ ترفندهایی که کمک می‌کند دولوپر خفن‌تری شویم! به‌تعدادی از مهم‌ترین رفتار‌های مفید برنامه‌نویسانه پرداختیم. در ادامه نکات مهم دیگری را برای شما آماده کرده‌ایم که به روند پیشرفت شما در حرفهٔ برنامه‌نویسی کمک بسیاری خواهد کرد.

پیش از مطالعهٔ این مقاله، حتماً در نظر داشته باشید که هیچ‌یک از مواردی که در ادامه گفته خواهند شد، نباید به‌عنوان «یک اصل خلل‌ناپذیر» در‌نظر گرفته شود، بلکه برخی موارد ممکن است با نظر شما در تضاد باشد.

۱. از نوشتن کد‌هایی که فکر می‌کنید در آینده به آن‌ها نیاز خواهید داشت ولی در حال حاضر ضروری نیستند، خودداری کنید زیرا در زمانی که می‌خواهید از آن کد استفاده کنید، معمولاً سورس‌کد شما نیاز به اصلاحات زیادی خواهد داشت و یا کلاً دیگر کاربردی نیست چراکه آن‌طوری که باید و شاید، کار نمی‌کنند.

۲. وقت‌تان را با تست‌ کردن‌های بیهوده هدر ندهید؛ شاید یک ساختار، فریمورک یا لایبرری‌ که برای تست کردن آماده‌ شده نیاز به تست داشته باشد؛ اما اکثر لایبرری‌های به بازار عرضه شده نیازی به تست مجدد ندارند مگر این‌که وسواس به تست‌ کردن آن‌ها داشته باشید.

۳. دفعهٔ سومی که یک قطعه کد را مجدد می‌نویسید شاید بهتر باشد که آن‌را از کد اصلی خارج کنید و در متد یا کلاسی مجزا قرار دهید و از عملکردش مطمئن شوید. وقتی که این‌کار را انجام دهید، در تست کلی نیازی به تست کردن این قسمت‌ها نخواهید داشت چراکه زمانی که آن‌ها را خارج کرده‌اید، از عملکرد آن‌ها نیز اطمینان حاصل شده است.

۴. وقتی بحث API به میان می‌آید، در نظر داشته باشید که موارد ساده باید ساده و موارد پیچیده باید ممکن باشند؛ اول برای شرایط ساده و ابتدایی کد بزنید که نه کانفیگی لازم است و نه پارامتری. اگر چنین چیزی امکان‌پذیر بود، سپس برای حالات دیگر کدتان را توسعه دهید و تنظیمات و پارامتر‌هایی را به آن اضافه کنید.

۵. اگر کد بلافاصله خطا می‌دهد، ابتدا ورودی‌ها را چک کنید شاید ورودی‌های نادرستی ارسال شده باشد؛ ترجیحاً هم از Exception استفاده کنید که به‌راحتی بتوانید محل درست خطا را بیابید و آن‌را برطرف کنید.

۶. تست‌ها را براساس عملکرد مد نظرتان بنویسید نه کاربری؛ هدف از این‌کار، تغییر در کاربری بدون تغییر در عملکرد یا تغییر نسخه‌های تست است. 

۷. برای تست کلی، باید تمام قسمت‌‌های کد تست شود؛ قطعاً همیشه قسمت‌هایی از کد به‌دلایل مختلفی تست نشده باقی می‌مانند. اگر دلیل تست نشدن نبود وقت باشد، مطمئن باشید وقت بیشتری را بعداً برای رفع اشکال از شما خواهد گرفت؛ در یک کلام، کد تست نشده یک نقطه ضعف بزرگ است.

۸. سورس‌کد نیاز به نگهداری دارد؛ پس تا می‌توانید کد کمتری بنویسید، کدهای اضافی را نگاه ندارید و از نوشتن کد‌هایی که لازم ندارید خودداری کنید.

۹. درحقیقت در گذر زمان کامنت‌‌ها تبدیل به دروغ می‌شوند چراکه فقط اندک افرادی وجود دارند که پس از تغییر سورس‌کد، کامنت‌‌ها را هم آپدیت می‌کنند! هرچند کامنت کد را خوانا‌تر می‌کند اما بهتر است جایی که کد واضح نیست چه کاری انجام می‌دهد یا وقتی شرایط خاص و نادری که در مورد یک باگ لازم است را می‌خواهید برای همکاران‌تان مشخص کنید، از کامنت استفاده کنید.

۱۰. همیشه بدترین شرایط را در ذهن خود پیش‌بینی کنید که چه اتفاقاتی ممکن است اتفاق بیافتد؛ این تمرین به شما کمک می‌کند بسیاری از باگ‌ها را قبل از این‌که حتی اتفاق بیافتند، برطرف کنید.

۱۱. برای بسیار از اعمال، استفاده از توابع از پیش نوشته شدهٔ هر زبان راه بسیار سریع‌تری نسبت به این‌که توابع‌تان را خودتان بنویسید است.

۱۲. هرچه کدتان را بیشتر تست کنید، اشکالات کمتری نیز خواهید داشت؛ همهٔ عملکردهای کدتان را در تمام شرایط پیدا کنید و تمام حالات را بررسی کنید و هیچ‌چیز را از قلم نیاندازید.

۱۳. اگر تابعی و یا متدی بیشتر از ۳۰ خط کد است، بهتر است به چند تابع یا متد کوتاه‌تر تقسیمش کنید.

۱۴. حداقل یک بار خطا دادن برنامهٔ خودتان را ببینید. یک باگ در برنامه‌ٔتان بگذارید و مطمئن شوید خطا می‌دهد که در غیر این‌صورت اصلاً نمی‌شود فهمید که دارید تست انجام می‌دهید. انجام تست‌هایی که هیچ‌وقت خطا نمی‌دهد، اصلاً ارزشی ندارد.

منبع