راه‌کار جدید گوگل برای ارزیابی عملکرد کمپین‌های تبلیغات اینترنتی

راه‌کار جدید گوگل برای ارزیابی عملکرد کمپین‌های تبلیغات اینترنتی

به‌عنوان شرکتی که تقریباً تمام درآمد و سود مالی خود را از تبلیغات اینترنتی کسب می‌نماید، گوگل دستاوردهای بسیاری از راه کمک کردن به کسب‌و‌کارهای گوناگون به‌منظور افزایش کیفیت عملکرد و بازخورد کمپین‌های بازاریابی اینترنتی با بهره‌مندی از امکانات تبلیغاتی آنلاین خود داشته است. 

این شرکت در راستای افزایش توانایی‌ها و سهم بازار خود، به‌تازگی پلتفرم ارزیابی ابری Ads Data Hub را معرفی نموده است که بااستفاده از آن، سفارش‌دهندگان تبلیغات می‌توانند به ارزیابی نتایج کمپین تبلیغاتی خود برپایهٔ اطلاعات دقیق ثبت شده از جزئیات رفتار کاربران -به‌ویژه کاربران موبایل- در تعامل با کمپین‌های تبلیغاتی خود بپردازند.

همان‌طور که اشاره شد، این سرویس بر پایهٔ زیرساخت ابری گوگل بوده و با سرویس آنالیز BigQuery Big Data به‌صورت یکپارچه درآمده است به گفتهٔ Geoff Samek, از مدیران ارشد محصول شرکت گوگل:

بااستفاده از این سرویس، سفارش‌دهندگان تبلیغات می‌تونن به میزان تأثیرگذاری کمپین تبلیغاتی خود حتی باتوجه به نوع و ابعاد صفحهٔ نمایش مخاطب پی‌ببرن. تا الان، موبایل‌ها تغییرات اساسی بر زندگی ما داشتن و امروزه با دستگاه‌هایی که به‌سادگی در دستامون قرار می‌گیرن، افراد می‌تونن به جستجو، خرید و یا تماشای فیلم بپردازن و دیگه نمی‌شه نقش اون‌ها رو نادیده گرفت.

این سرویس جدید باتوجه به سوابق رفتاری کاربر در دیوایس‌های گوناگون، جستجوهای انجام شده، و اطلاعات پایه‌ای نظیر سن، جنسیت و موقعیت جغرافیایی، این امکان را برای بازاریابان فراهم می‌کند تا بتوانند به‌طور دقیق جامعهٔ مشتریان خود را مشخص نمایند و در زمان مناسب به ارائهٔ پیشنهادهای مفید به آن‌ها بپردازند. همچنین دسترسی به اطلاعاتی سودمند از دیتابیس‌های بازاریابی و سیستم‌های مدیریت رفتار مشتریان، از اولین مرحلهٔ برخورد کاربر با محتوای تبلیغاتی تا آخرین مرحله و انجام خرید، می‌تواند افزایش کیفیت تبلیغات و رضایت خریدار را در پی داشته باشد.

زمانی که گوگل نخستین بار اخباری را دربارهٔ توسعهٔ Ads Data Hub منتشر نمود، این سیستم را به‌عنوان یک ابزار بسیار پرکاربرد برای کمک به سفارش‌دهندگان تبلیغات اینترنتی دربارهٔ چگونگی تعامل کاربران با کمپین‌های تبلیغاتی یوتیوب در حالت‌های مختلف موبایل و سایر دیوایس‌ها معرفی نمود؛ اما در نسخهٔ ارائه شده، ارزیابی کارایی باتوجه به سایر امکانات گوگل نیز فراهم شده است.

این شرکت برای افزایش امکانات و رضایت کاربران علاوه‌بر سرویس‌های اختصاصی خود، بااستفاده از ابزارهای ارزیابی دیگری نظیر  comScore ،Nielsen و DoubleVerify امکان بررسی هرچه دقیق‌تر میزان تأثیرگذار بودن کمپین‌ها را برای کاربران فراهم کرده است.

تعداد رو به افزایش کاربران ناراضی از کمپین‌های تبلیغاتی به‌دلیل نبود ابزارهایی مفید برای ارزیابی عملکرد و عدم شفافیت در روش‌های مورد استفاده برای سنجش بازخورد کاربران از این کمپین‌ها، امروزه به موضوعی مهم برای گوگل و سایر شرکت‌های بزرگ اینترتی مثل فیسبوک تبدیل شده است. به‌عنوان مثال، در ابتدای سال 2017 پس از این‌که روزنامهٔ London Times خبر از نمایش تبلیغات برخی برندهای بزرگ امریکا و انگلستان پیش از ویدیوهای مربوط به سازمان‌های خشونت‌طلب و گروه‌های افراطی در یوتیوب را داد، بسیاری از آن‌ها خواستار حذف تبلیغات و اتمام کمپین تبلیغاتی خود شدند.

منبع


علی فلاحی