مایکروسافت از نرم‌افزار اپن‌سورس GIT برای توسعهٔ ویندوز استفاده خواهد کرد!

مایکروسافت از نرم‌افزار اپن‌سورس GIT برای توسعهٔ ویندوز استفاده خواهد کرد!

آیا خالق گیت -لینوس توروالدز- برندهٔ بازی است؟ مایکروسافت تقریباً تمامی دولوپر‌های ویندوزش را به سیستم ورژن کنترل گیت ترغیب کرده است؛ سیستم ورژن کنترلی که توسط لینوس توروالدز -خالق لینوکس- توسعه داده شده است. جالب است بدانیم که مایکروسافت دارندهٔ بزرگترین رپو (Repo) روی گیت می‌باشد به‌طوری‌که این رپو حدود 300 گیگابایت حجم داشته و بیش از ۳/۵ میلیون خط کد را شامل می‌شود.

چندی پیش، مایکروسافت اعلام کرد که فایل‌سیستم مجازی گیت (GVFS) را برای مدیریت بهتر کد‌هایش در گیت ساخته است و حالا هم اعلام می‌کند که اکثر مهندسان خود از گیت برای توسعهٔ ویندوز استفاده می‌کنند (برای آشنایی بیشتر با سازوکار سیستم‌های ورژن کنترل، می‌توانید به مقالهٔ ورژن کنترل (Version Control) چگونه کار می‌کند؟ مراجعه نمایید.)

نیاز به توضیح نیست که Git یک سیستم اپن‌سورس ورژن کنترل است که توسط لینوس توروالدز ساخته شده است که بسیار هم پراستفاده است؛ لازم به‌ذکر است که گیت توان مدیریت پروژه‌های خیلی بزرگ را نداشت و دچار مشکل می‌شد. از همین جهت مایکروسافت فایل‌سیستم GVFS را ساخته است که تحت‌لیسانس MIT عرضه می‌گردد (کد GVFS برای دانلود و مشارکت در گیت‌هاب در دسترس سایر دولوپرها قرار گرفته است.)

مایکروسافت به‌دلیل گستردگی استفاده از گیت و همچینین قابلیت ساختن برنچ‌های متفاوت، تصمیم به‌استفاده از گیت گرفته است. جدای از ساخت GVFS، مایکروسافت در توسعه و بهبود الگوریتم‌های گیت و همچنین ساخت سرور پراکسی گیت برای راحتی بیشتر تیم‌های ریموت در انجام کارشان، اقدام کرده است.

اگر بخواهیم به آمار نگاهی بیاندازیم، رپو ویندوز در حال حاضر ۴۴۰۰ برنچ فعال دارد، حدود ۸۵۰۰ ارسال کد به این رپو در روز انجام می‌شود و نزدیک به ۶۶۰۰ بررسی کد در روز نیز اتفاق می‌افتد و در کمال تعجب، روزانه ۷۶۰۰ نسخه از ویندوز بیلد می‌شود.

آیا لینوس توروالدز برنده است؟
پیش از این، لینوس توروالدز گفته بود 25 سال بعدی زندگیم را به جنگ با مایکروسافت در کارزار دسکتاپ خواهم گذراند! اما به‌نظر می‌رسد که موفقیت‌های وی در مبارزه با مایکروسافت فراتر از دسکتاپ رفته به‌طوری‌که وی گفته است:

حتی اگر مایکروسافت برای لینوکس اپلیکیشنی بنویسه،‌ این یعنی که من برندهٔ بازی‌ام!

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به‌نظر شما آیا سیاست‌های جدید مایکروسافت نشانهٔ ضعف یا چیز دیگری است؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را در این رابطه با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع