از این پس گوگل می‌تواند به صورت آفلاین هم شما را ردیابی کند!

از این پس گوگل می‌تواند به صورت آفلاین هم شما را ردیابی کند!

بعد از این‌که گوگل توانست در طی این سال‌ها دسترسی خودش را به هر گوشه و کناری در اینترنت گسترش دهد، سرویس تبلیغات گوگل (گوگل ادز) آماده است تا فروشگاه‌های آفلاین و فیزیکی را هم به‌صورت غیرمستقیم ساپورت کند. این شرکت یک ابزار جدید به نام Google Attribution لانچ کرده است که می‌تواند خریدهای آفلاین مشتریان را بعد از این‌که روی تبلیغ آنلاین آن کلیک کردند ردیابی کند.

 البته این سیستم بعد از لانچ توسط مدافعان حریم‌خصوصی افراد مورد انتقاد شدید قرار گرفت و گوگل در جواب اظهار داشت که این ابزار حریم‌خصوصی افراد را کاملاً محترم می‌شمارد.

این‌که گوگل همهٔ حرکات آنلاین شما را می‌بیند و رصد می‌کند، یک واقعیت اثبات شده است؛ درست زمانی که فکر می‌کنید نظارت‌های گوگل دیگر از این بیشتر نمی‌شود، این شرکت پا را یک گام فراتر گذاشته و سیستم نظارت خود را گسترش داد تا شما را به صورت آفلاین هم رصد کند.

 به کمک تغییرات اخیر، گوگل به تبلیغ‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا آمار خریدهای آفلاین مشتریان را داشته باشند و آن‌را با خریدهای آنلاین آن‌ها ارتباط دهد و نتایج جدیدی را برای تبلیغات بهتر به‌دست آورند.

به گفتهٔ گوگل، گوگل اتریبیوشن قرار است بعد از این‌که مشتری روی چند تبلیغ در سایت یک فروشگاه کلیک کرد، بررسی کند ببیند که آن مشتری چقدر از آن فروشگاه خرید کرده است. این تغییرات جدید قرار است نتایج جدید و متفاوتی بدهند که در آنالیز چگونگی اجرای تبلیغات با ترکیب تمام خریدهایی که بعد از مشاهدهٔ تبلیغ انجام شده‌اند استفاده خواهد شد (لازم به ذکر است که در ماه دسامبر سال قبل، ProPublica گزارشی منتشر کرد که ادعا می‌کرد فیسبوک هم می‌خواهد اطلاعاتی در مورد کاربران از منابع آفلاین مختلف جمع‌آوری کند.)

Sridhar Ramaswamy -معاون اول ارشد تبلیغات گوگل- گفته است که اکثر مردم روی یک تبلیغ کلیک نمی‌کنند تا چیزی بخرند بلکه مردم تحقیقات زیادی می‌کنند، مقاله‌های مختلفی را می‌خوانند، ویدئو می‌بینند و از خود فروشگاه هم به‌صورت فیزیکی بازدید می‌کنند. گوگل هم اعلام کرده است که براساس محاسباتش، بیش از 5 میلیارد از مردم دنیا در جهان از فروشگاه‌های فیزیکی بازدید می‌کنند. مردمی که روی یک تبلیغ سرچ شده کلیک می‌کنند، 25 درصد بیشتر احتمال دارد که از فروشگاه‌های فیزیکی خرید کنند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، این سیستم ردیابی مکان با ثبت گردش مالی کارت‌های اعتباری همراه شد و تعجب افراد زیادی را برانگیخت. بسیاری از مدافعان حریم‌خصوصی این حرکت را خیلی حساس و نزدیک به مرز حریم‌خصوصی افراد خواندند. از طرفی، گوگل هم اعلام کرد که اقدامات لازم جهت حفاظت از اطلاعات شخصی افراد انجام شده است و اطلاعاتی که با سرویس های گوگل هم‌خوانی دارند و قرار است به گوگل بروند، از یک راه مطمئن و امن به گوگل ارسال می‌شوند. 

منبع