رونمایی گوگل از ابزار جستجوی جدید خود به نام Google Lens

رونمایی گوگل از ابزار جستجوی جدید خود به نام Google Lens

به‌زودی کاربران اندروید تنها با گرفتن دوربین گوشی هوشمند خود در مقابل اشیاء مورد علاقه‌ٔشان، قادر خواهند بود تا اطلاعات مربوط به آن‌را در اینترنت سرچ کنند. به‌عنوان مثال، فرض کنید یک کاربر اندروید در مورد خدمات یک رستوران و یا قیمت بلیط یک نمایش و یا فیلمی نیاز به جستجوی اطلاعات دارد؛ برای این کار، او می‌تواند دوربین گوشی و یا تبلت خود را مقابل علامت شاخص آن رستوران و یا اطلاعیهٔ نمایش و یا فیلم مورد نظر خود گرفته و به این ترتیب به جستجوی اطلاعات مورد نیاز خود بپردازد.

همچنین برای وصل شدن به شبکهٔ WiFi بااستفاده از این فناوری،‌ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که دوربین دستگاه اندرویدی خود را در مقابل استیکر موجود بر روی روتر وای‌فای قرار داده و بدون نیاز به وارد نمودن کلمهٔ‌عبور به‌صورت دستی،‌ خود‌به‌خود به شبکه متصل شوید!

قابلیت‌های جدیدی نیز در سال جاری به Google Lens اضافه خواهد شد و  هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی در این تکنولوژی مبتنی بر محاسبات دیداری، کاربرد گسترده‌‌تری خواهد یافت به‌نحوی که عملاً درک بیشتری از اجسام مختلف را برای این ابزار فراهم خواهد آورد.

درواقع، برای اولین بار مدیرعامل گوگل -Sundar Pichai- در همایشI/O این شرکت در ۱۷ ماه مه ۲۰۱۷ از Google Lens رونمایی کرد؛ Pichai این ابزار را مظهر تلاش‌های گوگل در راستای کاربردی‌تر نمودن هوش‌مصنوعی دانست و گفت:

Google Lens مجموعه‌ای از قابلیت‌های محاسباتی مبتنی بر ویژگی‌های دیداری هست که می‌تونه اشیاء مورد نظر شما رو تشخیص داده و سپس اطلاعات مرتبط با اون‌ها رو در اختیار شما قرار بده؛ Google Lens در وهلهٔ اول با Google Assistant و Google Photo در تعامل خواهد بود اما در نهایت با همهٔ محصولات گوگل یکپارچه می‌شه. اساساً گوگل با هدف درک داده‌های متنی و صفحات وب به‌وجود آمده و درک تصویر و ویدئو نیز چیزی جز ادامهٔ همان هدف اولیه نیست.

مدیرعامل شرکت گوگل در مورد بازنگری معماری محاسباتی گوگل نیز سخن گفت و از تصمیم گوگل در هماهنگ‌سازی معماری محاسباتی خود با عنوان «انقلاب موبایلی» خبر داد و گفت که گوگل در حال تجدید نظر در تمام محصولات خود و استفادهٔ بیشتر از هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی در این محصولات است تا بهتر از گذشته پاسخگوی نیازهای کاربرانش باشد.

 Google Assistant که پیش از این به‌عنوان نمونه‌ای از تلاش‌های گوگل برای آسان‌تر کردن تعامل کاربران با ابزارهای مختلف این شرکت معرفی شده بود نیز اخیراً به‌روزرسانی شد. با دریافت این آپدیت، این امکان برای کاربران دستیار دیجیتال Google Home فراهم خواهد بود تا با انجام یک گفتگوی عادی و معمول با دستگاه،‌ به‌عنوان مثال قرار ملاقات‌ها و یادآورهایی را برای خود تنظیم نمایند. همچنین با همکاری شرکت‌های دیگری مانند LG ،Honeywell ،TP-Link و … امکان استفاده از Google Home به منظور کنترل خانه‌های هوشمند نیز فراهم شده است.

در چند ماه آینده تحولات بیشتری رخ خواهد داد و به‌عنوان مثال کاربران می‌توانند از این دستیار بخواهند تا ارتباط آن‌ها با موبایل‌ها و تلفن‌های ثابت در ایالات متحده و کانادا را برقرار نماید. قابلیت‌های دیداری نیز به این دستیار افزوده شده و مثلاً هنگامی که کاربری از این دستیار در مورد قرار ملاقات‌های خود سؤال می‌کند، هم‌زمان می‌تواند تقویم خود را در بر روی تلویزیون هوشمند خانهٔ خود مشاهده کند.

همچنین گوگل به دولوپرها کمک خواهد کرد تا Google Assistant را در محصولات خود بگنجانند؛ تاکنون حدود ۱۰۰ میلیون کاربر اندروید از این دستیار بر روی گوشی خود استفاده نموده‌اند و در چند روز آینده امکان استفاده از این دستیار برای کاربران iOS نیز بر روی iPhone و iPad فراهم خواهد شد.

آیا شما نیز به استفاده از دستیارهای دیجیتال،‌ تصویری و صوتی علاقمندید؟‌ آیا تاکنون از این دستیارها در امور مختلف استفاده نموده‌اید؟‌ آیندهٔ‌ این تکنولوژی‌ها را چه‌طور پیش‌بینی می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع