Playground: لابراتوار دیزاین اندی روبین محصولات تحت حمایت خود را روانه‌ٔ بازار می‌کند

Playground: لابراتوار دیزاین اندی روبین محصولات تحت حمایت خود را روانه‌ٔ بازار می‌کند

اندی روبین مخترع سیستم‌عامل اندروید، شتابدهندهٔ Playground Global را با 300 میلیون‌ ‌دلار سرمایه ایجاد کرد؛ این طرح یک لابراتوار دیزاین سخت‌افزار است که از تولیدات جدید حمایت می‌کند تا روانهٔ بازار شوند و در همین راستا، در سال گذشته اندی روبین شروع به ملاقات‌هایی با چند کمپانی مطرح در این مورد کرده است.

وقتی آقای روبین Playground را در سال 2015 راه‌اندازی کرد، ایدهٔ ساخت شرکتی را در سر می‌پروراند که بتواند به بهترین شکل، ساخت نسل آینده ماشین‌های هوشمند را راحت‌تر کند (برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های وی، به مقالهٔ اندی روبین -پدر اندروید- شرکت تولید گوشی هوشمند اختصاصی خود را راه‌اندازی می‌کند مراجعه نمایید.) این شرکت به استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا هم از تجربهٔ روبین و هم بقیه سرمایه‌گذارانی که خودشان محصولات مهمی مانند وب تی‌وی‌ها، اسمارت‌فون‌ها و ... را تولید کرده‌اند بهره ببرند و همچنین کمک می‌کند تا یک فضای کار برای فعالیت‌های خود داشته باشند.

چند مورد مهم هستند که تقریباً همهٔ ماشین‌های هوشمند نیاز دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رمزگذاری قوی است (مخصوصا اگر آن دستگاه در خانه‌های مردم اطلاعات جمع‌آوری می‌کند.) معمولاً دستگاه‌ها نیاز به دریافت آپدیت‌های نرم‌افزاری از طریق اینترنت یا اپلیکیشن موبایل هم دارند. ایدهٔ Playground این بود که بتواند محلی ایجاد کند تا مخترعان بتوانند با خیال راحت محوصلات هوشمند بسازند و ایده‌های اصلی خود را بهبود ببخشند و درعین‌‌حال از زیرساخت‌هایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد -همچون مواردی که ذکر شد- استفاده کنند. در ادامه، چند نمونه از محصولاتی که Playground کمک کرده تا در سال گذشته وارد بازار شوند را آورده‌ایم:

- Phin: این یک سیستم هوشمند مانیتورینگ استخر است؛ این سیستم از سنسورهایی برای اندازه‌گیری مواد شیمیایی آب استفاده می‌کند و یک اپ موبایل و سرویس عضویت هم دارد که مواد شیمیایی مورد نیاز برای حفظ کیفیت آب را برای مشتری ارسال می‌کند. این اولین محصول شرکت connectedYard -یکی از شرکت‌های مورد حمایت Playground- است که به‌تازگی شروع به کار کرده است. این محصول در فروشگاه‌ها با قیمت پایهٔ 300 دلار موجود است.

- Lighthouse: یک دوربین خانگی هوشمند که می‌تواند فرد یا مراسم خاصی که قبلاً در خانه بوده است را در حافظهٔ خود سرچ کند و وقتی مورد مشکوکی اتفاق افتاد، به صاحب‌خانه نشان دهد؛ برای مثال، فرار سگ خانه یا ورود پنهانی یک نفر به خانه. این دوربین با قیمت پایهٔ 400 دلار پیش‌فروش می‌شود.

- Uavionix: یک شرکت تولید سخت‌افزار‌های هوایی است که قطعات ارتباطی تولید می‌کند تا پهپادها بتوانند با سیستم کنترل ترافیک هوایی و بقیه پهپادها و همچنین هواپیمای سرنشین‌دار بهتر ارتباط برقرار کنند؛ این شرکت سال قبل از Playground سرمایه دریافت کرد و با بیش از 20 محصول مختلف در حال کار است.

- RightHand Robotics: یک شرکت رباتیک که دست‌های رباتیک به‌نام RightPick تولید می‌کند؛ این محصول برای انجام سفارشات اینترنتی طراحی شده است و آماده فروش است.

- Nauto: این شرکت دوربین‌های داخلی و خارجی برای خودروها تولید می‌کند که با استفاده از هوش‌مصنوعی هنگامی که راننده حواسش پرت شود او را آگاه می‌کند که حواسش به جاده باشد. از زمان شروع به کار این شرکت، ده‌ها هزار دوربین فروخته است.

اندی روبین همچنین در Playground روی استارتاپ خودش به‌نام Essential هم کار می‌کند که گوشی‌های هوشمند جدید می‌سازد. آقای روبین یک عکس از کار جدیدش منتشر کرد که به گفته اریک اشمیت، حتماً این دستگاه با اندروید کار می‌کند.

محل اصلی Playground در پشت یک مغازه قدیمی الکتریکی در پالو التو کالیفرنیا (سیلیکون‌ولی) است که داخل آن استارتاپ‌هایی که تحت حمایتش هستند به قسمت‌های مختلفی دسترسی دارند که از آن جمله می‌توان به یک قسمت با دستگاه‌های عالی مختلف مانند ماشین‌تراش، پرینتر سه‌بعدی و برش لیزر، یک فروشگاه الکترونیکی مجلل و یک آزمایشگاه مطمئن که استارتاپ‌ها برای تست ساخته‌های خود استفاده کنند اشاره کرد. همچنین چندین مهندس در حوزه‌های مختلف برای کمک به این کارآفرینان وجود دارند تا محصولاتشان را به ثمر برسانند (البته یک قسمت هم برای تفریح پرسنل تعبیه شده است.)

اندی روبین همچنین به کنفرانس سالانهٔ Recode خواهد پیوست؛ این کنفرانس محلی است که افراد مهم زیادی از سر‌‌‌اسر دنیا -همچون ایلون ماسک- جمع می‌شوند تا در مورد اثرات تکنولوژی در حال و آینده صحبت کنند که به صورت زنده برگزار می‌شود‌.

منبع