تأثیر هوش مصنوعی بر آینده بشر از دید استیو وازنیاک (اولین برنامه نویس اپل)

تأثیر هوش مصنوعی بر آینده بشر از دید استیو وازنیاک (اولین برنامه نویس اپل)

استیو وازنیاک یکی از موسین شرکت اپل و دوست صمیمی استیو جابز در مصاحبه‌ای که با مجله The Australian Financial Review انجام داد اظهار کرده است که تأثیر هوش مصنوعی یا همان Artificial Intelligence بر آینده زندگی بشر مخرب خواهد بود و این در حالی است که سایر افراد صاحب نام دنیا همچون الون موسک -مدیر عامل شرکت های تسلا و اسپیس ایکس-، بیل گیتس و استفان هاوکینگ نیز نظرات نسبتاً مشابهی با آقای وازنیاک دارند. برای آشنایی بیشتر با نقطه نظرات اولین برنامه نویس شرکت اپل در این رابطه، با وبلاگ سکان آکادمی همراه باشید.

به گفته وی "کامپیوترها در صدد این هستند تا به نوع بشر تسلط یابند و در این رابطه اصلاً شکی به دل راه ندهید. همان‌گونه که افرادی مثل استفان هاوکینگ و الون موسک پیش‌بینی کرده اند، من هم عقیده دارم که آینده هولناک و وخیمی در انتظار بشر است. اگر ما گجت هایی بسازیم که مسئولیت هر چیز و هر کاری را در زندگی ما در دست گیرند، عاقبت امر این خواهد شد که آن‌ها سریعتر از ما فکر خواهند کرد و نتیجه این خواهد شد که برای سرعت بخشیدن به کارها و بهبود راندمان در زمینه‌های مختلف، انسان‌ها را کنار خواهند گذاشت چرا که از دید این سیستم ها، انسان موجودی کند، بی کیفیت، بدون راندمان و بدون اثربخشی است." پیشرفت‌های شگرفی که در صنعت فناوری صورت گرفته استیو وازنیاک را وادار ساخته تا به چنین نگرشی دست یابد. مدیر عامل شرکت خودرو سازی تسلا -الون موسک- یکی از کسانی است که در زمینه خطرات هوش مصنوعی بیش از سایرین اظهار نظر کرده است به طوری که هوش مصنوعی را «بزرگ ترین تهدید هستی بشر» بر می شمارد و این در حالی است که خود وی در ۲ شرکت DeepMind و Vicarious به عنوان مخترع در زمینه هوش مصنوعی کار کرده است لذا نیاز است تا در مورد دیدگاه‌های وی با تأمل بیشتری اندیشید.

در سایت Reddit آقای بیل گیتس که نیاز به معرفی ندارد هم صحبت‌های مشابهی کرده است. به نقل از وی "من با الون موسک و سایرین در این زمینه موافقم و اصلاً نمی‌فهمم چرا برخی افراد نگران آینده نوع بشر نیستند." استفان هاوکینگ -فیزیکدان معروف- نیز هشدار داده است که هوش مصنوعی در آینده‌ای نه چندان دور «انتقام خود را خواهد گرفت!». به نقل از وی "انسان ها که از بعد تکامل بیولوژیکی خیلی آهسته پیشرفت می‌کنند توان رقابت با فناوری های نوینی مثل هوش مصنوعی را ندارند و اگر به این راه ادامه دهیم، به زودی سرکوب خواهیم شد." در پایان، مجدد به آقای استیو وازنیاک باز می‌گردیم که در جایی گفت "اصلاً معلوم نیست زمانی که سیستم‌هایی با هوش مصنوعی عنان دنیا را در دست گیرند آیا ما ارباب خواهیم بود؟ یا همچون حیوانات با ما رفتار خواهد شد؟ یا این احتمال وجود دارد که همچون مورچه ای باشیم که زیر پا له می شود."

نظر شما چیست؟ آینده کماکان در دستان ما خواهد بود یا رقبای جدید ما؟ نظرات خود را با سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.